Meslek Hastalığı Soru Önergesi...

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
C Sınıfı Uzman
Kayıt
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.227
Şehir
Ankara


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu CHP Emek Büroları Merkez Yönetim Kurulunda da yer alan Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer’in “meslek hastalıkları” ile ilgili soru önergesini yanıtladı.

Ömer Fethi Gürer; “İlk çalışma gücünün veya iş kazası ve meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün % 60 ‘ını kaybettiği, kurum sağlık kurullarınca tespit edilen sigortalı malul sayısı 2015 ve 2016 yıllarında kaç kişidir, kaç kadın, kaç erkek işçidir?” sorusunu yönetti.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu verdiği yanıtta; “2015 yılında meslekte kazanma gücünü %60 ve üzerinde oranda kaybettiği Kurum Sağlık Kurulları tarafından tespit edilen 312 kişi bulunmaktadır. Bu kişilerden 307’si erkek, 5’i kadındır. 2016 yılında. Meslekte kazanma gücünü % 60 ve üzeri oranda kaybettiği kurum sağlık kurulların da tespit ettiği 355 kişi bulunmaktadır. Bu kişilerden 345’i erkek,10’u kadındır.” dedi.

Bakan verdiği yanıtta; “5510 sayılı ‘Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’ kapsamında çalışan sigortalılarda rastlanan meslek hastalıklarından: İç kulak gürültü etkileri, tozun akciğerlere yerleşmesi ve kanı temizleyemez hale gelmesi, silisyum içeren tozlara bağlı ve kömür işçilerinde astım, Karpal tünel sendromu, el ve bilek içi saran zar iltihabının son üç yılda en çok karşılaşılan meslek hastalıkları olduğunu” belirtti.


Yazar:
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
 
Yukarı Alt