• Sayın Üyeler,

  Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

  Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Milyon Dolarlara Satacaksın Ama ........ Anladınız Siz Onu

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!Ali Sami Yen' in yerine yapılan inşaatta asansör yere çakıldı
 

Ekli dosyalar

 • haber.jpg
  haber.jpg
  37,2 KB · Görüntüleme: 642
Mecidiyeköy'de asansör faciası: 10 ölü
Mecidiyeköy'de yıkılan Ali Sami Yen Stadı'nın arazisine yapılan inşaatın asansörü 32. kattan zemine çakıldı.
Mecidiyeköy'de yıkılan Ali Sami Yen Stadı'nın arazisine Torunlar Holding tarafından yaptırılan rezidans inşaatında, işçileri taşıyan asansör 32. kattan zemine çakıldı.
haber.jpg

10 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Asansör kazasında hayatını kaybeden işçi sayısının 10'a yükseldiği bildirildi. Olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

VALİ'DEN SON AÇIKLAMA
Vali Mutlu çalışmanın sona erdiğini açıkladı. İşte o açıklama:

mutlu.jpg


VALİ MUTLU AÇIKLAMA YAPTI
Olay yerine giden Vali Mutlu açıklama yaptı. Mutlu şunları söyledi;

"Yedi cesede ulaşıldı. Aşağıda üç ceset daha var. Ölü sayısı 10. Allah’an rahmet diliyorum. 32. kattan bir asansörün boşluğa düşmüş olması. Elbette ki tedbirler noktasında nelerin eksik olduğunu sorgulamamızı gerektiriyor. Asansörde kaç kişi olduğunu bilmiyorum. O sayıyı bana veremediler. Asansörde alçıpanlar olduğunu da öğrendim.

8 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Yaşananlarla ilgili 8 kişi gözaltına alındı. Aşağıdan yaralı çıkması mümkün değil. Çıkan herkes maalesef ölü olacak çıkacaktır. Öyle görünüyor.

Çalışmanın saat 19:00’da tamamlanması gerekiyordu. İtfaiyeye ihbar 19:45’te gelmiş. Yani olay, çalışma saatlerin dışına taşmış. En geç bir saate kadar aşağıdaki cesetleri çıkartabiliriz.

Kardeşlerimizin mekanları cennet olsun. Bu iş yerindeki kardeşlerimiz başta olmak üzere, bütün emekçi kardeşlerime, toplumumuza bir kez daha başsağlığı diliyorum."

19 YAŞINDAKİ İŞÇİ DE HAYATINI KAYBETMİŞTİ
Geçtiğimiz Nisan ayında yine aynı inşaatta meydana gelen kazada 19 yaşındaki Erdoğan Polat, inşaat sepetinin halatının kopması sonucu 15’inci kattan düşerek hayatını kaybetmişti.

BURSA'DA 1 İŞÇİ ÖLMÜŞTÜ
2012 yılında ise Torunlar İnşaat'ın Bursa'daki şantiyesinde kullanılan kule vincinin kopması sonucu vinç operatörü ölmüştü.

EMİR SARIGÜL OLAY YERİNE GİTTİ

Mecidiyeköy’de asansör kazasının meydana geldiği rezidans inşaatına gelerek bilgi alan Şişli Belediyesi Başkan Vekili Emir Sarıgül, olayla ilgili olarak basın mensuplarına bilgi verdi.

Sarıgül şunları söyledi:

"Hayatını kaybeden kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Asansörün 22’nci kattan, kardeşlerimizi, emekçi kardeşlerimizi taşıyan asansör aşağıya düşmesi neticesinde olan bir hadise. Şu anda gerek belediyemiz olarak, belediyemiz sağlık ekipleri, büyükşehir itfaiye, AKUT ve polis koordineli olarak çalışıyoruz. Şu anda cesetlerle yani vefat eden kardeşlerimizin tam olarak sayısını belirlemek üzere yoğun bir şekilde içeride çalışmalar var. Biz de belediyemiz olarak herhangi bir aksaklık var mı yok mu onlarla ilgili geniş çaplı araştırmalarımıza devam ediyoruz. Şu an ölen emekçi kardeşimizin sayısı iki ama bunun bir veya iki tane daha artabileceğini içerideki arkadaşlardan aldığımız bilgi neticesinde söyleyebiliriz. Biz Şişli Belediyesi olarak bütün ekiplerimizle sabaha kadar çalışmaların başında olacağız. Bir iki saat sonra tüm neticeyi kamuoyuyla paylaşacağız"

Mecidiyeköy'de yaşanan kazada asansörde iki oğlu bulunan baba güçlükle zapt edildi.
 
İSG de asıl olan insan değil de iş olduğu sürece, bu bunun gibi facialar yaşanmaya devam edecektir,
Bizleri bakanlık sahiplenmedikçe suskunluklar çok canlara mal olacaktır,
İSG uzmanı haklı olduğu konularda adaletin keskin tarafını kullanmadıkça bizim yazdıklarımız hedefi bulmayacaktır,
Ankara da izin alınarak ses duyurma zamanı geçiyor bence,
Daha neyi bekliyoruz bizden başka İSG sitelerinde yazılıp çizilene bakan veya dikkate alan var mı?
Bence yok, o yüzden ölü toprağını atalım üstümüzden, salonlarda da konuşalım fakat, sahada konuşulanın uygulanması konusunda Sn. Bakan Çelik ve bu iş ile ilgili yetkililer de çokça sahada olmalılar ki, yalnız olmadığımız anlaşılsın,
Ankara toplantısında bakanlık ve yetkililerini de görmek isteriz,
Kazasız günler,
 
@Servet Yortumluk
Haklısınız adı üstünde kanunun adı bile iş sağlığı ve güvenliği kanunu ancak kimse unutmasın işi de yapan insan.Mantık olarak İş sağlığı ise işin sağlığı için İşi yapan işçinin de sağlıklı ve güvenlikli olması gerekiyor. Bence forumlarda sosyal medya gruplarında yapılan yorumlar bir şekilde bakanlık tarafından duyuluyordur. Bakanlık yetkilileri olsa farketmez bence .Sadece dinleyip not alıyorlar ve ikili görüşmelerde söylediklerimizi haklı bulurken bakanlık nezninde bu konuşulanlar uçup gidiyor
 
TMMOB'den asansör faciası açıklaması
Makine Mühendisleri Odası, 10 işçinin ölümüne neden olan ve 30 Mayıs'ta kontrol edilen asansörün kontrolünün 30 Ağustos'a kadar geçerli olduğunu duyurdu.

İSTANBUL - TMMOB Türkiye Makina Mühendisler Odası İstanbul Şubesi, Torunlar İnşaat şantiyesinde meydana gelen ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazası hakkında yazılı bir açıklama yaptı. TMMMOB, asansörün son kontrolünün 30 Mayıs’ta yapıldığını, ancak bu kontrolün 30 Ağustos ’a kadar geçerli olduğunu ve bu tarihten sonra bir kontrol yapılmadığını belirtti. Açıklamada kazanın hangi sebepten kaynaklı olduğuna dair incelemenin Oda teknik heyeti tarafından yapıldığı ifade edildi.

TMMOB’dan yapılan açıklama şöyle:

“Asansörde yaşanan kaza sonrası Torunlar firmasının açıklamasında Odamız muayene kuruluşu tarafından 30.05.2014 tarihinde yapılmış olan kontrole ve verilen muayene raporuna atıf yapılmaktadır. Odamız muayene kuruluşu tarafında yapılan kontrol, kontrol anındaki gözlemler ve deneylere dayanmaktadır. Verilen uygunluk raporu, cihazın periyodik olarak bakım ve uygun iş güvenliği şartlarında kullanılması gerektiğine vurgu yapmaktadır. Bu bakımdan özellikle şantiye şartlarında çalışan bu cihazların eğitimli nezaretçiler tarafından kullanılması ve günlük bakım ve kontrollerinin yapılması elzemdir. İlgili asansöre ilişkin verilen rapor 30.08.2014 tarihine kadar geçerlidir ve verilen raporda bu belirtilmiştir.

Ayrıca işçilerin verdiği bilgilere göre söz konusu asansör geçen hafta arıza yapmış ve bir bakımdan geçmiştir. Bu bakım sonrası Muayene Kuruluşumuza bilgi verilmeli ve asansör yeniden tarafımızdan kontrol edilmeli idi. Kamuoyunda Torunlar İnşaat firması tarafından Odamızın kontrol ve uygunluk raporu verdiğine yönelik eksik ve yanlı açıklama, sorumluluktan kurtulma ve algıyı başka yönlere çevirme çabalarıdır. Teknik heyetimiz kazanın oluşumuna dair incelemesini sonuçlandırdığında ayrıca açıklama yapılacaktır.” DHA
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

 
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!Şimdi kazanın olduğu yerle ilgilli iş güvenliğini yürüten firmanın diğer projelerdeki danışmanlıkları da sorgulanmaya başlandı.

Aman dikkat!
Asansör faciası yaşanan şantiyenin denetçisi Nitelikli Cevaplar Akademisi (NCA) şirketi, artık soru işaretlerinin giderilmesi gereken başka projelerin de iş güvenliğinden sorumlu. Hatta birinin birkaç gün içinde açılışı var! İstanbul Levent’teki Özdilek AVM’de çalışanlar da iş güvenliğinden şikâyetçi
 • Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
  ’de 10 işçiye mezar olan rezidans inşaatının iş güvenliğinden sorumlu
  Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
  şirketi, yani
  Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
  , başka projeler için de hizmet veriyor. Ancak şirkette kapı duvar, internet sitesi de kapalı. Ve aynı şirketin iş güvenliği hizmeti verdiği projelerden Levent’teki Özdilek AVM, birkaç gün içinde açılış yapacak. Peki asansörleri, yürüyen merdivenleriyle çocuk yaşlı pek çok insana hizmet verecek AVM güvenli mi? Özdilek AVM’ye giderek iş güvenliği denetiminin nasıl yapıldığını araştırdık. AVM’nin kaba inşaatı tamamlanmış, ince işleri devam ediyor.

  KASK DA YOK YELEK DEİnşaat alanındaki işçilerde ne kask ne yelek ne de eldiven vardı. İnşaatta bir senedir çalışan bir işçi, “İş güvenliği, iş güvenliği denetimi var mı?” sorusuna “Hangi inşaatta var ki burada olsun” yanıtını verdi. Anlattıkları,
  Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
  ’deki facianın burada yaşanmamasının büyük şans olduğunu gösterir nitelikte. Yük ve işçi asansörlerinin 2 günde bir arızalandığını, tamir edip çalışmaya devam ettiklerini söyleyen işçiler, “İş güvenliği denetçileri sizinle iletişim kuruyor mu?” sorusunaysa “Hiç görmedik” yanıtını veriyor: “İskeleden arkadaşımız düştü, gelmediler bile. Taksiyle götürdük hastaneye.” Bir başka işçiyse şunları söylüyor: “Denetçi geliyor ‘Merdivene çıkıp çalışma’ diyerek beni indiriyor. Ama işveren buraya iskele kurmuyor. O gidiyor ben tekrar merdivene çıkıyorum. Denetim bu işte.” Performansı tartışmalı hale gelen
  Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
  şirketinin devam eden projelerinde yeniden bağımsız denetim olup olmayacağıysa merak konusu.

  Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
  , KİMLERİ DENETLİYOR?

  Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
  Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
  ’nın, İstanbul
  Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
  ’deki Torun Center dışında, hizmet verdiği projelerden bazıları şöyle:
  * Arkun Baraj Şantiyesi
  * Türkiye’nin fuar içindeki ilk oteli olacak “Tüyap Palas Otel” inşaatındaki İSG hizmetleri.
  * Boğaziçi Beton’un, iş sağlığı ve güvenliği alanında çözüm ortağı.
  * Levent’te Özdilek AVM inşaatı.
  * 301 madencinin öldüğü Soma Holding’in daha önce ortağı olduğu İstanbul’daki Spine Tower.

  GÜVENSİZ İŞLER
  Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
  ’nın iş güvenliği denetim karnesi:

  * “Asansör iki günde bir arazı yaptı. Tamir ettiler kullanmaya devam ettik.”
  * “İskeleden işçi düştü, denetçiler gelmedi bile. Taksiyle hastaneye götürdük.”
  * “Rutubet kokusu ve su içinde yemek yemeye mahkûm ediliyoruz.”
  * “Bin işçiye bir tuvalet verilmedi.”
  * “20 kişi bir odada kalıyor, döşekler zift gibi simsiyah, kolumuzu yastık yapıyoruz.”

  Geda’nın ilk vakası değilTorun Center’da 10 işçinin hayatını kaybetmesine neden olan şantiye asansörüne yönelik tartışmalar devam ederken, bilirkişi raporu bekleniyor. Şantiye asansörünü kiralayan ve üreten Geda Major’un Alman ortağı Geda’nın adı nisan ayında Avustralya’da da bir kazaya karıştı. New Castle Üniversitesi’nin kampusunda inşa edilen bir yurtta Geda marka şantiye asansörü içinde üç kişi varken raydan çıkıp yan dönerek havada asılı kaldı. Şirket aynı gün kendisine olay yerinden gönderilen fotoğraflara bakarak yaptığı açıklamada, yine kiralık olan asansörü frenleyecek parçalardan birinin monte edilediğini tespit ettiğini bildirdi. İş ortaklarının montajda dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Bu arada sorunun sadece bozuk olan düğme olmadığı ifade ediliyor.
 
Kardeşim sorun asansörde değil bizde, neden diyeceksiniz, bakımsız otomobil ile yola çıkıp kaza bizde, bir aydır ayaklarımız yanıyor diyerek çalışmaya devam etmek bizde, kocam değil mi döver de sever de diyerek hayatı ti ye almak bizde, anlayacağınız hem ağlarız hem gideriz fakat sonu hüsran,
O denetçi firma, bu denetçi firma sebep bunlar değil Devlet yumruğunu masaya vurmadığı sürece daha çok Soma lar, düşen asansörler görmeye mahkumuz,
Çalışmama hakkı olduğunu bile bile ekmek parası için özveri çalışan bu insanlara çok yazık oluyor,
İnsaf yahu..........
kolay gelsin,
 
Nede güzel özetlemişsiniz durumu Servet bey,

Durum tam olarak böyle,
 
Devlet herşeye yumruğunu vursun demek de bana biraz sorumluluğu tek yere atmak gibi geliyor. Günah keçisi hep devlet mi soruyorum size. Şunu da söyleyim bu yazdıklarımdan sonra devletin hiç şuçu yok gibi bir anlam çıkmasın. OSGB lerde yaptıkları işi sırf para kazanmak amacıyla veya iş güvenliği uzmanları işten atılma korkusuyla bazı şeylere göz yumarsa evet haklısınız bu tip vakalar çok olur.
 
Sanırım Servet beyin kastı devlet kademelerinin şuan çok pasif kalması. Uygulanabilir ve denetlenebilir sistemler geliştirilmelidir. Yoksa hepimiz en iyi bilgilere sahip olalım bir faydası olmayacaktır.
 
Evet Fatih bey kardeşim aynen öyle dedim ve diyorum,
Bu göz ile bakacak olursak, yüz yarım adam, bir tam adam değildir,
Kast edilen gizli olsa da, mesaj açıktır,
kazasız günler,
 
Asansör faciasında bilirkişi raporu savcılıkta

10 işçinin öldüğü asansör faciasında bilirkişi raporu savcılığı ulaştı. Raporda, "Asansörün montajını ve bakımını yapan Geda major firmasının yetkilileri ve teknik personelinin, asıl işveren konumundaki Torunlar GYO-Torun yapı-Torunlar Gıda Proje ortaklığının idari ve teknik sorumlularının kazada kusurlu oldukları kanaati oluşmuştur" denildi.

Mecidiyeköy'de 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciasına ilişkin hazırlanan bilirkişi ön raporunda asansör firması yetkilileri ve teknik personeli ile Torunlar GYO'nun idari ve teknik sorumlularının kazada kusurlu olduğu kanaatine varıldığı belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen raporda 5 sayfalık ön raporun sonuç bölümünde, "Cephe asansörünün şantiyeye montajını ve bakımını yapan Geda Major firmasının yetkilileri ve teknik personelinin, asıl işveren konumundaki Torunlar GYO-Torun yapı-Torunlar Gıda Proje ortaklığının idari ve teknik sorumlularının kazada kusurlu oldukları kanaati oluşmuştur" denildi.

7 kişilik uzman heyetin imzası bulunan ön raporda ayrıca, "Kimliği tarafımızca bilinmeyen asansör kullanıcısının, yapı denetimi firması yetkililerinin, İş Sağlığı Güvenliği firmasının yetkililerinin kazada kusur durumları nihai raporda değerlendirilecektir" ifadelerine yer verildi.
 
Bakım, bakım, bakım,.......eğer periyodik bakımlar zamanında yapılsa; iş kazaları, can kayıpları ve iş kayıplarının önüne geçmek mümkün bence,
iş veren ile endüstriyel yağ sarfiyatları yüzünden tartıştık, hidrolik sistem yağlarını 24 saat /yıl çalışıyoruz ve değiştiriyorum,
makinelerde sıkıntı yok,
Yıl geçiyor ,yağ değişmiyor, arızalar ve duruşlar artıyor,
Vay efendim niye durdunuz , neden verim düştü saçmalıkları beraberinde geliyor, izah ediyoruz, geriye dönük raporlar inceleniyor, tezimiz doğrulanıyor, çıt çıkmıyor,
Ekmeği fırıncıya yaptıracaksın, bir ekmek de fazladan fırıncıya vereceksin,
Bakım hangi alanda yapılır ise yapılsın, doğru ellerde ise, sonuç mutlaka müspet olacaktır,
İster insan, ister makineler, ister ise bitkilerin bakımları doğru ve periyodik yapılır ise hedef hiç bir zaman şaşmaz,
Doğru bakım ve onarım hayat kurtarır, ÜLKE KALKINIR, GELECEK NESİLLERE DOĞRU OLANLAR KALIR,
Bir insan kurtar, bir aile kurtulsun,
kazasız günler,
 
Üst