• Sayın Üyeler,

  Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

  Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Minibüs - kamyonet sürüş önerileri

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Aşırı özgüven neden önlenmeli ve trailerler nasıl daha güvenli olarak çekilir ?

1. Aşırı özgüvenden kaçının.
Motorun soğutucusuna uygun miktarda antifriz ekleyin. Bu aracınızı donmadan ve paslanmadan korur. Aracınızı kışın soğuk havalarda çalıştırabilmek için akünüzde yeterli gücün olduğundan emin olmak üzere kontrol edin. Frenlerinizi kontrol edin. Frenler iyi tutmuyorsa, araç dururken bir tarafa doğru çekebilir. Yanınızda acil ikmal malzemesi bulundurun. El feneri, battaniye, kum ya da tuz, buz kazıyıcısı bulundurmak gereklidir. Kaloriferi ve rezistansı kontrol edin. Bu hem sizin rahatlığınız, hem de arabanızın ön camının buzdan ve buğulanmadan korunması için gereklidir. Yağınızı değiştirin. Özel kış yağı aracınızı kolay çalıştırmanızı sağlar. Ön camınız için doğru sıvıyı kullanın. Uygun sileceklerle birlikte kullanılan bir antifriz ön camlarınızın her zaman temiz kalmasını sağlayacaktır.

2. Ağır yükünüz neticesinde diğer sürüücüler için ortaya çıkabilecek potansiyel tehlikenin farkında olun.
Minibüs ve kamyonetler genel olarak diğer araçlardan daha ağır ve büyüktür. Bu nedenle minibüs ve kamyonetlerin tamponları diğer küçük araçlar için kaza anında öldürücü olabilir. Minibüs ve kamyonet sürücüleri araçlarının diğer küçük araçlar için ortaya çıkarabileceği tehlikenin farkında olmalıdır.

3. Trailer kasalı kamyonetleri kullanmak için gereken becerileri geliştirmek.
Kamyonetlerde nadiren trailer kasalar kullanılmaktadır. Arkasında başka bir araç ya da trailer kasa bulunan bir kamyonet ile köşeleri dönmek ve şerit değiştirmek kolay değildir. Geri geri gitmek de oldukça zorlayıcı bir manevradır. Yokuş yukarı çıkmak ve yokuş aşağı inmek sürücüleri zorlayabilecek diğer manevralardır. Akılda tutmak gereken bazı basit kurallar :

 • Çok fazla yük çekmeyin
 • Doğru bağlantı parçası ve ekipmanlarını kullanın
 • Trailerinizi doğru olarak yükleyin
 • Kancalama işleminde yardım alın
 • Doğru tekerlek ve lastikleri kullanın
 • Daha fazla güç ekleyin
 • Aşırı ısınmayı önleyin
 • Aracınızın çekebileceği ağırlığı aşmayın
4. Özellikle kış mevsiminde uzak bir noktaya yolculuk edeceğiniz zaman bir acil durum çantası hazırlayın.
Saplanıp kalmanız durumunda hazır olun. Minibüs ya da kamyonetinizin ağılığına ve büyüklüğüne uygun bir kriko ve halat bulundurun. Kitiniz için sağlam bir kap kullanın (ağır bir çanta veya kutu). Yol için aydınlatma malzemesi, yün battaniyeler, geçici olarak kullanılan elektrik kabloları, atıştırmalık yiyecekler, yemek yapmak için küçük bir ocak, çorba paketleri, yemek kapları ve çatal bıçak, kalın çoraplar, şapka, eldiven, ilaçlar, lastik zinciri, kar küreği, mum, çakmak ve kibrit, dolu pillerle el feneri ve radyo, beklerken okumak için birşeyler. İlaçları ve kişisel malzemeleri unutmayın. Daima ilk yardım kitiniz yanınızda olsun. Ve cep telefonunuzun yeteri kadar pili olduğundan emin olun.

5. Farklı mevsimlerin özel gereksinimlerini karşılamak için çok önceden hazırlanın.
Aracınızı ve lastiklerinizi öncelikli olarak kışa hazırlamalısınız ancak diğer mevsimler için de hazırlık yapmalısınız. Sis, aşırı yağmur, kar, buz ve parlak güneşli havalar ve sıcaklık kendine özgü bakım ve ayarlamaları gerektirir. Daha fazla bilgi için 'kış sürüşü önerileri'mize ve bu sitedeki 'Bir lastiğin bakımı' bölümüne bakın. Ve Goodyear bayinize danışın.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst