• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mobbing çeşitleri -a- düşey mobbing

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
İş hayatının bir parçası haline gelen mobbingi şu şekilde gruplandırabiliriz.

*Düşey Mobbing
*Yatay Mobbing
*Dikey Mobbing

Düşey Mobbing; Üstlerin astlarına yani, yetkili kişilerin çalışanlarına yaptığı psikolojik taciz!

Mobbing ülkemizde genellikle üstlerin astlara karşı yaptığı tacizler şeklinde görülmektedir. İşte buna Düşey Mobbing denmektedir. Genellikle idari yeteneği çok yüksek olmayan, iktidar açlığı olan, “ben” değeri tiryakiliğine yenilmiş yöneticilerin, çalışanlarına yaptığı bu baskılar maalesef çok fazla bilinmemekte ve duyulmamaktadır. Aslında çalışan bile başına gelen bu olayın ne anlama geldiğini bilmemekte ve “iş yaşamında olabilecek şeyler” olarak görmektedir. Çoğunlukla yaşanan psikolojik tacizlerin ispatı kolay olmamaktadır. Hele de mağdur olan kişi; şirkette çalışmaya devam ediyorsa ve bu konuda şahidi olmuyorsa, ispat edemeyeceğini düşünerek bu tacize katlanmaya çalışarak psikolojik bunalıma girmektedir.

Neden çalışan sindirilmeye çalışılıyor?

Bahsettiğimiz gibi, kişiler yetersizliklerini başkalarına yıkmak isterler. Yani bir konuda başarısız olan bir yetkili, statünün verdiği rahatlıkla bunun acısını çalışandan çıkarabilir. Çalışanın yeteneklerinden rahatsız olan bir müdür, kendi egosunu tatmin etmek için çalışanın moralini bozarak başarısız olmasını hedeflemektedir. Kısaca temelinde “yetersizlik”, “özgüven eksikliği”, “başarısız olma korkusu” gibi kavramlar yatmaktadır.

Aynı zamanda canı herhangi bir konuda sıkılan yetkili; gücünün yettiği kişiye, yani çalışanına tepki vererek içinde bulunduğu psikolojiyi rahatlatmaya da yönelebilir. Kısaca çalışan, anlamadığı şekilde bir çok konuda mobbinge maruz kalabilir.

SON SÖZ: Mobbing; her ne şekilde ve çeşitte olursa olsun, hem yaşayana hem de yaşatana zarar vermektedir!

Saygı Günenç
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

Şubat/2014
 
Üst