• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Nasıl kaza yapılmaz?

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Türkiye’de Trafik Kaza oranları, dünya ortalamalarına göre çok yüksektir.
Ülkemizdeki kazaların % 95’i sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır. Kazalara sebebiyette insan unsurunun bu kadar yüksek olduğu bir başka ülke de yok gibidir.
Bu demek oluyor ki Türk insanı; hem sorumsuz, hem dikkatsiz, hem duyarsız, hem de hesapsız bir davranış biçimi sergilemektedir. Bunun temelinde, eğitimden de öte, bencillik duygusunun yattığını söylemek daha mantıklı olur.

Kişilik zafiyetinden kaynaklanan bu bencillik ve kendini haklı görme duygusu bizi, hatasını göremeyen, nasihat dinlemeyen, yaşanan tecrübelerden ve bunca kazadan ders alamayan bir millet yapmaktadır.

Kişilik zafiyeti diyoruz, zira her sahadaki yetişme tarzımız, “Vur, kır, parçala, bu maçı kazan” zihniyeti taşımaktadır. Başkalarına hak tanımayan bu karakter yapısı, kişiliği zayıf, özgüveni olmayan, olgunluk seviyesine ulaşamamış insanlarda bulunmaktadır.

Okulda öğretmen insan hatalarına dayalı bir örnek verirken, camide imam, televizyonda bir uzman, çevremizdeki gün görmüşler aynı örneği verdiğinde biz, kendi yaptığımız hataları değil de hep yanımızdakilerin veya daha başkalarının hatalarını düşünürüz veya görürüz, anlatılanlardan kendimize pay çıkarmayız, ders veya ibret almayız.

Kısacası hatayı hep başkalarında ararız da kendi hatalarımızı görmez, görsek de kabûl etmeyiz. Dolayısıyla hatalarımızı düzeltme şansımızı böylece kaybetmiş oluruz.

Bu kafa yapısı ile hareket edip, başkalarına saygı göstermeyi aklımıza getirmediğimiz içindir ki,direksiyona geçince yayalara kızarız, arabadan inince şoförlere kızarız. Kaza yaptığımızda ise “eğer sağ kalmışsak” feryat figan bağırır, karşımızdakine saldırırız, karşımızdaki de bize.

Hızlı gittiği için virajı alamayıp, takla atan sürücünün kurtulduğunda hemen yolu yapanları, yada başka birilerini suçladığını duyarsınız. Ama yol çizgilerinin ve dikkat etmediği işaret levhalarının ne işe yaradığını o anda ona soramazsınız.

Yabancı uzmanlar, Trafik Kazalarının azaltılması için şu ünlü 4 E formülünün yerine getirilmesinin şart olduğunu belirtmektedirler:

1.(E)Education. : (Eğitim)
2.(E)Engineering : (Teknik Bakım)
3.(E)Enforcement : (Yasal düzenleme ve denetim)
4.(E)Emergency : (Acil Yardım)

Bu doğrulara ek olarak biz çok daha basit bir çözüm öneriyoruz: Hayatformülü. Ana sayfamızdan girilen bu bölümü görmenizi tavsiye ediyoruz.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst