• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ofis Aydınlatmasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Enver Çığşar

Yönetim Grubu
Katılım
1 Temmuz 2014
Şehir
Adana
Sertifika
B Sınıfı
Firma
Kimtex Tekstil San. A.Ş
Bürolarda ve ofislerde kullanılan aydınlatma sistemleri, çalışanların iş verimini, görsel işlerin daha kolay yapılmasını, iş güvenliğini ve insan psikolojisini etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Bu yazımızda ofiste kullanılan aydınlatma sistemlerinin özelliklerine ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine değindik.
46305edb-41fa-430c-a16b-0585b66737ea.jpg
İşyerlerinde ve ofislerde verimli, güvenli ve pozitif bir çalışma ortamı yaratmak için dikkat edilmesi gereken kriterlerden biri de kullanılan aydınlatma sistemleridir. Ofislerde kullanılan aydınlatma sistemleri, çalışanların motivasyonunu, kendini iyi hissetmesini yani psikolojisini etkilediği gibi iş güvenliği konusunda da bazı tehlikelerin ortadan kalkmasını sağlamakta ve insan sağlığını koruyan etkenledir biri olmaktadır.
ikea_keban_elektrik_5.jpg
Ofislerde kullanılan aydınlatma sistemi aynı zamanda hem çalışanların verimi hem deenerji sarfiyatı açısından maddi olarak da önemli derece etkisi bulunan bir konudur. Çalışanların motivasyonunu, konsantrasyonunu ve isteğini etkileyebilen ışıklandırma ve aydınlatmalar, firmalar için olumlu olabileceği gibi zarara sebep olan sonuçlar doğurabilir. Ayrıca kullanılan sistemlerin verimlilikleri ve tasarruf özellikleri firmalar tarafından maddi etkisi sebebiyle dikkate alınması gereken bir konudur. Peki bir ofisin aydınlatması nasıl olmalıdır? Nelere dikkat edilmeli, nelerden kaçınılmalıdır? Aydınlatma kriterleri ve bazı faktörleri inceleyerek sizler için bu sorulara cevap aradık:
1) Gün Işığından Yararlanma: Ofis aydınlatmalarında gün ışığı ve aydınlatma sistemlerinin dengeli bir şekilde kullanılması ve gün ışığından da en verimli bir şekilde yararlanılması son derece önemlidir. Ofislerin mimarisine göre, doğal ışık kaynağı olan gün ışığından olabildiğince yararlanılmalı, yetersiz kaldığı alanlarda aydınlatma araçları seçerken gücü azaltılmış sistemler tercih edilmelidir.
gergi_tavan_ofis_4.jpg
2) Alanın Büyüklüğü: Ofislerin aydınlatılması gereken alanların büyüklüğüne göre aydınlatma sistemleri tercih edilmeli ve seçilen ışık kaynağının alanın her yerini eşit bir şekilde aydınlatabilecek bir konuma yerleştirilmesi gerekmektedir.

3) Aydınlatma Şiddeti: Bir yüzeye düşen ışık miktarını belirten aydınlatma şiddetinin birimi lükstür. (1 lüks=1 lümen/m2) Aydınlatma şiddeti, aydınlatma sisteminin kullanılacağı alana ve işlere göre değişebilir. Örnek olarak, koridor ve depolama alanlarında 100, ofiste500, yüzey boyamada 750, montaj ve kalite kontrolünde 1000 lükslük aydınlatmalar idealdir.
4) Sıcaklık: Aydınlatma sistemleri, ortamın sıcaklığını
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
bir süre sonra artıracağı için, kullanılan sistemler ortamın büyüklüğüne ve ortamdaki çalışan sayısına göre belirlenmelidir. Bu yüzden özellikle kalabalık çalışma ortamlarında fazla ısı vermeyen sistemler tercih edilmeli, böylece hararetli ve havasız ortam engellenmelidir.

5) Verimlilik: Ofis aydınlatmalarının seçiminde kalite kadar önemli olan bir diğer etken de sistemin verimliliği ve tasarruf
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
özellikleridir. Son yıllarda popüler olan ve enerji tasarrufunda büyük katkı sağlayan LED aydınlatmalarıntercih edilmesi, aynı zamanda doğaya karşı sorumluluklarımızı yerine getirmemize ve gereksiz enerji israflarından kaçınmamıza yardımcı olur.
6) Işığın Gözle Teması: Doğrudan veya bir yerden yansıyarak gelen ışıklar,gözlerin kamaşmasını ve kısa süreli görme problemleri oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle aydınlatma sistemlerinin ve çalışanların ofisteki konumu iyi belirlenmeli ve ışığın yansımasına sebep olacak durumlar ortadan kaldırılmalıdır.
tips-for-eye-health.jpg
Kaynak:
►GE Lighting
►ANSI
►İSGÜM
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst