• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Ölümlü Iş Kazasında Ankara Ikinci

Ölümlü İş Kazasında ANKARA İKİNCİ
14 Mayıs 2015

haber.jpg

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Raporu, Türkiye’de iş kazalarının ardından yaşanan kayıpları gözler önüne serdi. Ankara, kazaların en yüksek olduğu iller sıralamasında İstanbul’un ardından ikinci oldu.

Makina Mühendisleri Odası’nın hazırladığı 310 sayfalık İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Raporu’nda, iş kazalarıyla ilgili çarpıcı istatistikler yer aldı. Rapora göre 20 bin 745 kadın işçi, 170 bin 644 erkek işçi kaza geçirdi. İş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölüm sayısı 2012’de 745, 2013’te bin 360 oldu. Kazalar, 2013 yılında 2012’ye göre yüzde 83 oranında arttı. 2014 verilerinin SGK tarafından henüz açıklanmadığına dikkat çekilen raporda İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSGM) verilerine göre 2014’te en az bin 886 işçi kazalar ve meslek hastalıkları sonucu hayatını kaybettiğine dikkat çekildi. Raporda özetle şu bilgiler yer aldı:

“SGK’nın 2013 istatistiklerine göre meslek hastalıklarından hiç ölüm olmadı. İSGM verilerine göre 2013’te en az 3, 2014 yılında en az 29 emekçi meslek hastalıklarından dolayı yaşamını kaybetti. 2013 ve 2014 yıllarına ait iş kazası sonucu ölüm vakaları 1996 sonrasının doruğuna ulaştı.

ÖLÜMLER İKİYE KATLADI

SGK istatistiklerinde iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu ölüm geliri bağlananlarla ilgili veriler de yer alıyor. Ancak dosyalar ilgili ölüm yılında sonuçlanmadığı için o yılın ölümlerinden dolayı ölüm geliri alan hak sahibi sayısını tespit güçlüğü bulunuyor. Bu yılları birleştirerek ortalamalar incelendiğinde, 2005–2013 arası ölümlerin yıllık ortalaması bin 227, ölüm geliri bağlanan dosya sayısı yıllık ortalaması ise 2 bin 311 olarak kayıtlara geçti. Bu durum, ölümlerin açıklananın iki katı olduğunu gösteriyor. Eurostat istatistiklerine göre de Türkiye 100 bin çalışan başına ölümlü iş kazalarında Avrupa’da ilk sırayı aldı.

2 MİLYON 300 BİN SAAT

İş kazaları sonucu işçiler 2013’te 2 milyon 357 bin 505 gün geçici iş göremezlik durumu yaşadı. İş kazası ve meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremezlik (malullük, sakatlık) verisi ise 2 bin 305’e ulaştı. 2013 yılında gerçekleşen iş kazalarının faaliyet gruplarına göre dağılımında metal ürünleri imalatı 15 bin 699 iş kazasıyla birinci, inşaatlar 14 bin 286 kazayla ikinci, ana metal sanayi 12 bin 601 kazayla üçüncü sırada yer aldı.

GAYRİ CİDDİ İSTATİSTİKLER

2013 yılında iş kazası sonucu ölümlerin en yüksek olduğu 3 il sırasıyla; İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. Hiç ölüm yaşanmayan iller ise Afyon, Bayburt, Hakkari, Tunceli olarak kayıtlara yansıdı. Meslek hastalıkları SGK istatistiklerinin en gayri ciddi yanını oluşturuyor. SGK’ya göre 81 şehirde yalnızca 19 ilde, 371 vaka yaşandı. 371 vakanın 215’i sigortalılığı bittikten sonra meslek hastalığı teşhisi konulanları kapsadı. Dünyada iş kazaları oranı yüzde 44, meslek hastalıkları oranı yüzde 56 iken Türkiye’de iş kazaları oranının yüzde 99, meslek hastalıklarının on binde 2 oranında olması SGK veri tabanının sorunlu yapısını gösteriyor.”

haber2.jpg
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
En göz önünde olması gereken iller nedense hep göz ardı ediliyor. Birçok kere resimler görmüşsünüzdür resmi dairelerde yapılan işler ve tamir çalışmalarında bile kontrol yok. Önce kendi kapısının önünü temizlemesi gerekiyor devletin.
 
@Fatih Özcan
Maalesef dediğiniz gibi , birşeyler başımıza gelmedikçe aklımız başımıza gelmiyor.Önce yaşa ondan sonra önlem al politikası var. Bunun değişmesi gerekiyor. Bir yasa çıkıyor sonrasında bir kaza oluyor yada işverenlerin işine gelmiyor hadi kalk yasayı değiştir, geçici madde koy yada dün haberlerde seyrettim adam otobüs şöförünü bıçaklıyor ama savcılık tarafından serbest. Bütün bunların değişmesi gerekiyor ama nasıl işte bu sorunun cevabını kimse veremiyor. Hep bana bana dememeli artık rabbenada demeliyiz...
 
Üst