Onaylı Defter

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
C Sınıfı Uzman
Musa Kamil Ekin yeni bir makale paylaştı:

Onaylı Defter

Eki Görüntüle 4639
ONAYLI DEFTERİN ÖNEMİ

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıktıktan sonra birçok köklü değişikliklerle karşı karşıya kaldık. Her iş yerinde, risk değerlendirmesi hazırlanmasından tutun da iş sağlığı güvenliği profesyonellerinin istihdamına kadar… İş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin de -bu işin uzmanları olarak- iş yerlerinde mesleki risk ve hastalıkların önüne geçilmesinde işverenleri uyarıcı, rehberlik, gözetim – denetim, eğitim ve bilgilendirme gibi misyonları vardır. Burada daha çok iş güvenliği profesyonellerinin de yeni tanıştığı zaman zaman nasıl kullanılması gerektiği ile alakalı karışıklıklar yaşanan “onaylı defter” den bahsedeceğim.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği Onaylı Defterin tanımını “İş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından yapılan tespit ve tavsiyeler ile gerekli görülen diğer hususların yazıldığı, seri numaralı ve sayfaları bir asıl iki kopyalı şekilde düzenlenmiş her iş yeri için tek olan defteri, ifade eder” şeklinde yapar. Ayrıca İş Güvenliği Uzmanlarının Görev Yetki ve Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Madde 11(4)’te “İş güvenliği uzmanı, görevlendirildiği iş yerinde yapılan çalışmalara ilişkin tespit ve tavsiyeleri ile 9 uncu maddede (İş Güvenliği Uzmanlarının görevlerinden bahseden madde)belirtilen hususlara ait faaliyetlerini, iş yeri hekimi ile birlikte yapılan çalışmaları ve gerekli gördüğü diğer hususları onaylı deftere yazar.”ifadesi geçer.

6331 ile oluşturulan yeni iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri sisteminde bugün itibari ile yükümlülüğü bulunan her iş yerine, çalışan başına belirli sürelerle hizmet veren iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri bu defteri doldurarak verdikleri hizmetleri hukuki olarak belgelendirmektedir. Sahada özellikle bu defterin sadece

“acil durdurma gereken durumlarda kullanılması gerektiği”

“iş yerinde belirlenen noksanlıkların yazılacağı”

“risk değerlendirmesine işverenin imza atmasının yeterli görüldüğü”

gibi yanlış kanılar ile doldurulmadığı veya çekinilerek kullanılan bir defter olarak kullanılmaya çalışıldığı görülüyor.

İş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin işverene, verilen hizmetler ile ilgili resmi olarak bildirimde bulunup tebliğ ettiği, -açıkça İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği Madde:7(4) ‘te açıklanan- belge onaylı defterdir. İş yerinde meydana gelebilecek iş kazası veya meslek hastalıkları sonucu gerçekleştirilmesi muhtemel soruşturmalar çerçevesinde...
Bu makalenin tamamını okumak için tıklayınız...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Mobbing Yönetim

Kayıtlı Üye
C Sınıfı Uzman
Bu konuda bir soru sormak istiyorum. Diyelim ki OSGB firmasında çalışıyorum. bir firmada belirli zamanlarda bulunuyorum. isg uzmanı olarak şirketten defteri aldım ve kendi OSGB firmama çalışmak için ya da fotokopisini almak için ya da herhangi bir sebeple getirdim. bunun sıkıntısı olur mu? (hem defter işverenin, hem de isg uzmanı olarak tespit öneri gibi durumları yazmak da benim sorumluluğumda.)

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
C Sınıfı Uzman
Bu konuda bir soru sormak istiyorum. Diyelim ki OSGB firmasında çalışıyorum. bir firmada belirli zamanlarda bulunuyorum. isg uzmanı olarak şirketten defteri aldım ve kendi OSGB firmama çalışmak için ya da fotokopisini almak için ya da herhangi bir sebeple getirdim. bunun sıkıntısı olur mu? (hem defter işverenin, hem de isg uzmanı olarak tespit öneri gibi durumları yazmak da benim sorumluluğumda.)
İmzalamış olduğunuz onaylı defterde sizin isminiz geçmesi gerekiyorki o nushalardan bir kopyası sizde kalmalıdır. Fotokopisini OSGB'ye verebilirsiniz.Sizde kalan nushalar ilerde oluşabilecek mahkemelik durumlarda sizin için bir delildir. Şirket sahibi bunun bir kopyasını size bir kopyasını işyeri hekimine vermek zorunda ve bir kopyasıda kendisinde olacaktır.

Mobbing Yönetim

Kayıtlı Üye
C Sınıfı Uzman
İmzalamış olduğunuz onaylı defterde sizin isminiz geçmesi gerekiyorki o nushalardan bir kopyası sizde kalmalıdır. Fotokopisini OSGB'ye verebilirsiniz.Sizde kalan nushalar ilerde oluşabilecek mahkemelik durumlarda sizin için bir delildir. Şirket sahibi bunun bir kopyasını size bir kopyasını işyeri hekimine vermek zorunda ve bir kopyasıda kendisinde olacaktır.
Çok pardon tam anlatamadım. Şöyle sorayım çalışmak için defteri şirketten çıkardım ve işveren benden defteri talep ettiğinde çalışmak için aldığımı belirttim. Sorun teşkil eder mi? sonuçta defter şirkete ait ve resmi evrak. fakat iş güvenliği uzmanı tarafından da kontrolünün bende olması gerekiyor.

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
C Sınıfı Uzman
Çok pardon tam anlatamadım. Şöyle sorayım çalışmak için defteri şirketten çıkardım ve işveren benden defteri talep ettiğinde çalışmak için aldığımı belirttim. Sorun teşkil eder mi? sonuçta defter şirkete ait ve resmi evrak. fakat iş güvenliği uzmanı tarafından da kontrolünün bende olması gerekiyor.
Resmi evrak olduğu için onaylı defteri dışarı çıkartırmaz, eğer sizi tanımıyorsa evrakta sahtecilik olarak düşünebilir, bu durum şirket sahibinin size olan güvenine bağlı ama fotokopilerini alabilirsiniz. Yada alacağınız nushalarda çalışabilirsiniz.

Mobbing Yönetim

Kayıtlı Üye
C Sınıfı Uzman
Aslında o kadar önemli bir defter ki. ileride resmi evrak diye şirket, uzmanın aleyhine bile kullanabilir bu durumu. Resmi evrağımı dışarı çıkardı diye bir şey sürebilir ortaya. bir sorum daha olacak. Defteri doldurduk ve de işverene ilettik. İş veren yazılan eksiklikleri gördü ve köpürdü. ''Ben bunu imzalamıyorum dedi.'' defterdeki uzmana ait nüshaları koparıp almamız ve saklamamız yeterli midir?

Ali KİLCİ

Yönetim Grubu
B Sınıfı Uzman
Size şöyle bir açıklama getireyim. Onaylı defterin yazılması da saklanması da işverenin sorumluluğundadır. Siz yazmak için kendi evinize veya bir yere götürmek istiyorsanız firma izin verirse alırsınız vermezse orada doldurursunuz. Yani işverenle aranızdaki bir durumdur. Fakat işverene bunu bana vereceksin ben bunu burda doldurmam gibi birşey dememiz yanlış olur. Verirse götürürsünüz fakat o anda da bir müfettiş gelirde onaylı defteri görmek istiyorum derse sıkıntı olabilir. En temizi firmada işinizi halletmenizdir.

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
C Sınıfı Uzman
Aslında o kadar önemli bir defter ki. ileride resmi evrak diye şirket, uzmanın aleyhine bile kullanabilir bu durumu. Resmi evrağımı dışarı çıkardı diye bir şey sürebilir ortaya. bir sorum daha olacak. Defteri doldurduk ve de işverene ilettik. İş veren yazılan eksiklikleri gördü ve köpürdü. ''Ben bunu imzalamıyorum dedi.'' defterdeki uzmana ait nüshaları koparıp almamız ve saklamamız yeterli midir?
Yaptığınız toplantılarda kurul üyeleri vardır. Ve onlarda bu kararı onaylamış olurlarsa işveren buna uymak zorunda. Orada İSG Kurul başkanı işveren vekilidir.

Ali KİLCİ

Yönetim Grubu
B Sınıfı Uzman
Siz siz olun onaylı defteri yazdıktan sonra siz imzalayın ve hemen fotokopisini alın yoksa bu problemle karşılaşabilirsiniz.

Yukarı Alt