• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Orta gerilim dedektörü

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
NEON LAMBALI STANKA
TANIMI: 3000 V ile 36000 V ile enerjilendirilen yerlerde (Bara ve ENH’da) gerilim olup olmadığını kontrol etmeye yarayan malzemedir.

YAPISI: Teleskobik stanka ucuna takılan neon lambadan oluşur. Stanka her dilim kademesine göre ayarlanabilmeli ve üzerinde gerilim kademelerinin değeri belirtilmiş olmalı ve en kısa uzunlukta bile en yüksek gerilim kademesinde (36000 V) kullanıldığında kullanan için yaşamsal bir tehlike arz etmemelidir.

Neon lambanın bulunduğu kısım; darbelere, ısıya, neme ve her türlü iklim koşuluna karşı dayanıklı olmalı ve her gerilim kademesinde gün ışığında bile görülecek şekilde ışık vermelidir.
og.jpg
TEKNİK ÖZELLİKLER:

1-Gerilim dedektörü 3000 V ile 36000 V’luk sistemlerde güvenle kullanılabilmelidir.
2-Gerilim dedektörünün neon lambasının çalışıp çalışmadığının kontrol edilebilmesi için, 0.5-2 kV’ luk enerji üretebilen kendi üzerinde manyetosu olmalıdır.
3-Neon lambalı dedektör ve stankası; mekanik darbelere, suya neme ve her türlü iklim koşullarına karşı dayanıklı olmalıdır.
4-Dedektör her gerilim kademesinde, gün ışığında bile görülebilir şekilde ışık vermelidir.
5-Gerilim dedektörünün stankası en az iki elemandan oluşmalı, bunlar Teleskobik olarak uzayıp kısalmalıdır.
6-Teleskobik stankanın üzerine çalışma gerilimine göre kV değeri silinmeyecek şekilde yazılmalıdır.
7-Stankanın üzerinde, elin ileri gitmesini ve kaymayı önleyecek şekilde durdurucu siper olmalıdır, ayrıca stankanın tutulan kısmı rahatlıkla kavranabilmelidir.
8-Stankanın boyu en düşük gerilim kademesinde yani en kısa pozisyonda iken, yapılacak kontrollerde en yüksek gerilim kademesinde (36000 V) bile kullanana zarar vermeyecek uzunlukta olmalıdır.
9-Malzeme kullanılmadığı zamanlarda muhafaza edilebilecek bir kabı olmalıdır.
10-Kontrol sırasında stanka eğilmemelidir.
11-Malzemelerde Ulusal veya Avrupa Birliği normlarına uygunluk belgesi bulunmalıdır.
12-Gerilim dedektörünün üzerinde;

-Yapımcı firmanın adı ve sembolü,
-Üretim yılı,
-Varsa raf ömrü,
-Kullanım gerilimi min-max

silinmeyecek şekilde bulunmalıdır.

Kaynak : TEİAŞ
 

Ekli dosyalar

  • OG Dedektörü.doc
    55 KB · Görüntüleme: 17
Üst