• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Pandemi sürecinde İSG Eğitimleri

E

elifelifelif

Bildiğiniz üzere isg eğitimleriyle ilgili; Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa, - Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa, - Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa düzenli eğitim vermekle yükümlüdür. ibaresi bulunmakta, peki pandemi sürecinde bu eğitimleri nasıl veriyorsunuz? Yada veriyor musunuz? Kalabalıklar halinde insanları bir alanda toplamakta riskli olduğuna göre buna nasıl bir çözüm bulunuyor? İlgili arkadaşlar fikir verirse memnun olurum, tşkler.

Merhaba Elif Hanım; Pandemi sürecinde bakanlığın özel olarak eğitimleri iptal etmiş olma durumu yok ise eğitim verme yükümlülüğü ortadan kalkmamaktadır. Eğitimlerin grup halde verilmesi gibi bir zorunluluk olmadığı için "TMM" kuralları dahilinde eğitimler birebirde olabilir. Açık veya kapalı alanda yeterli ekipmanı ve şartları sağlayarak grupça da verilebilir. Yada en güzeli online eğitim sistemi kullanmak olabilir. Tabi bu bahsettiğim durumlar bir çok uzman ve işyeri için hayal gibi de gelebilir. (Firmaların İSG' ye bakış açılarını hepimiz biliyoruz.)
Size önerim eğitim salonunuza metrekare hesabı yapıp içeriye sığacak personel sayısını belirleyip, "TMM" kurallarına da uyarak eğitim vermenizdir.

Bende Ali bey 'e katılıyorum. Yer sıkıntısı var ise küçük gruplara bölüm, sosyal mesafeye göre oturma düzeni yapıp eğitim vermek en mantıklısı. Evet uzun sürecektir ama makul çözüm yolu bu yine.

Yada varsa büyük mekanlar aynı şartları sağlayarak geçici süreyle kullanılabilir.

Biz eğitimlere hiç ara vermedik. İlk vakanın çıkmasından sonra üretim sahasında iş başı konuşması şeklinde devam ettik. Vakaların artması ile maske, siperlik ve koruyucu gözlük kullanımını üretim alanında zorunlu hale getirdik. ( Özellikle mesai sırasında yakın çalışma yapan çalışanlar için dikkat edilmelidir.) Kamelya ve dinlenme aralarında bölüm bazlı ve daha az kişi ile eğitimler düzenlendi ve düzenlenmekte. Beyaz yaka için olan eğitimleri video konferans şeklinde gerçekleştiriyoruz. (Bunun gerçekleşmesi mümkün olmadığı durumlarda toplantı odasında sosyal mesafe şartları korunarak azami 5 kişi ve azami 15 dakika toplantı yapıldı. Tüm katılımcılar için mendiller ve el dezenfektanı da dâhil olmak üzere yeterli malzeme tedarik edildi.) Ve tüm toplantı ve eğitimlere katılan kişiler, iletişim bilgileri ile tutanak altına alınıp bir ay saklanmakta.

Benim de bu konu ile alakalı bir sorum olacak. İş başı eğitimlerini bende dışarıda kamelyada mesafeli bir şekilde veriyorum. Ancak pandemi öncesi eğitim daha uzun sürerken şuan daha kısa tutmaya çalışıyorum. Evraklara da süreleri de yazıyoruz ve ıbys sisteminde süre yetersiz kaldığı için sistem eksik süreli eğitim diye işliyor.
İBYS sistemine nasıl giriyorsunuz veya süre durumunu nasıl ayarlıyorsunuz?

Merhabalar biz eğitimleri host alarak hazır şablonlar üzerinde eğitim alanları oluşturarak scorm dosyalarını yükledik. Herkese ayrı kullanıcı hesabı oluşturuyoruz. Kendi kullanıcı adı şifresi oluyor. IP erişim bilgisi dahil gözüküyor. Eğitim salonunda bilgisayar talep ettik mesafeli bir şekilde. Evde bilgisayarı olan personele veya bilgisayar verilen personele oryantasyon(işe başlama eğitimi) sonrası evden girmesi için olanak da veriyoruz.