• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Paraşüt tipi emniyet kemeri

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
TANIMI: Düşme riski olan yerlerde (Direk, şalt tesisleri, atölye vb.) çalışanı düşmeye karşı korumak amacıyla kullanılan, kemer ve halatlardan oluşan güvenlik malzemesidir.

YAPISI: Çalışanı belinden emniyetli bir şekilde kavrayan kemer kısmı ile direk, portal v.b. yerlere tutturmaya yarayan halat veya emniyet askıları bulunmalıdır.

Kemerlerin üzerinde, alet çantası ve torba takılabilecek yerleri bulunmalıdır.

Emniyet kemerleri ve askıları deri, suni veya doğal elyaftan mamul örgülü malzemeden veya deri ve örgülü malzemenin birbirlerine takviyelendirilmiş şekli ile imal edilmeli ve üzerinde bulunan metal parçalar (toka, halka, perçin vb.) paslanmaz malzemeden üretilmiş olmalıdır.
1.jpg
TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

1- Emniyet kemerinin kemer kısmının uzunluğu 135 cm, genişliği 45 mm, destek parçasının uzunluğu 85 cm, genişliği en az 85 mm olmalı, kasıklardan ve omuzdan tutan askılar (bantlar) 45 mm.den az olmamalıdır. Kemer deriden imal edilecek ise derinin kalınlığı 6 mm.den az olmamalıdır.
2- Kemer, deri, suni veya doğal elyaftan mamül örgülü malzemeden veya deri ve örgülü malzemenin birbirine takviyelendirilmiş şekli ile imal edilmelidir.
3- Deri ve örgülü malzemenin birbirine takviyelendirilmesi ile imal edilen kemerde dikişler çift sıra naylon iplik ile yapılmalıdır.
4- Paraşüt tipi emniyet kemerinde, kemer ile irtibatlı, kasıklardan, göğüsten, omuzlardan ve sırttan tutan askıları olmalıdır.
5- Kemer deriden imal edilmiş ise derinin kenarları yuvarlatılmış olmalı ve tıraşlanmış deri kullanılmalıdır.
6- Kemer ile birlikte üzerinde bulunan toka, halka, emniyet halatı ve askılarının minimum 1500 kg.lık taşıma mukavemeti olmalıdır.
7-Emniyet kemerinin üzerine civata torbası, malzeme ve alet çantası takmaya uygun askıları olmalıdır.
8- Deri kemer, toka ile irtibatlandırılıyorsa dilinin gireceği delikler zımba ile delinmiş olmalı kesici biz kullanılmamalı örgülü malzemeden ise liflerin açılmaması için uygun bir şekilde delinmelidir.
2.jpg
9- Kemerin sapanı; 200 cm boyunda, 14 mm kalınlığında, örgülü kendir, güneşe dayanıklı polyester veya ipek halattan imal edilmelidir. Karabina çift kilitli ve halat uzunluğu ayarlanabilir olmalıdır.
10- Paraşüt tipi emniyet kemerlerinin sırttan ve göğüsten kavrayan kısımlarında da sapan bağlama halkası olmalıdır.
11- Kemer üzerindeki tüm metal aksam paslanmaz ve korozyona dayanıklı malzemeden yapılmalıdır.
12- 14 mm çapında 20 m uzunluğunda karabinalı emniyet halatı olmalıdır.
13- Düşmeyi önleyici 14 mm kalınlığındaki halata takılabilecek emniyet kilitli mekanizma olmalıdır.
14- Emniyet kemeri ısıya ve neme dayanıklı olmalıdır.
15- Tüm aksam su geçirmez tek çanta içerisinde bulunmalıdır.
16- Malzemelerde Ulusal veya Avrupa Birliği normlarına uygunluk belgesi bulunmalıdır.
17- Kemerler üzerinde;

-Yapımcı firma adı ve sembolü,
-İmalat yılı,
-Varsa raf ömrü,
-Mukavemeti,

silinmeyecek şekilde bulunmalıdır.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst