Patlama Diskleri İşlevi

Enver Çığşar

Yönetim Grubu
Katılım
1 Temmuz 2014
Konular
421
Mesajlar
771
Tepki puanı
783
Konum
ADANA
Patlama Diskleri İşlevi : - Bir kırılma diski, basınç tutan bir diskin patlatılmasıyla gerçekleştirmek üzere tasarlanmış bir cihaz olabilir.

Bu düzenek, tipik olarak metal, plastik veya grafitten üretilmiş, bir disk tutucuya sıkıca tutturulmuş ince, dairesel bir zardan oluşur. İşlem diskin patlama basıncına ulaştığında, disk yırtılır ve basıncı serbest bırakır.


Patlama diskleri tek başına veya farklı türden cihazlarla birlikte yerleştirilir. Patladıktan sonra, kopma diskleri sıfırlanmaz; bu nedenle, yukarı akış işlem ekipmanının tüm içeriği havalandırılır.

Patlama diskleri, korozif sıvıların vananın metal bileşenlerine temas etmesini önlemek için genellikle bir tahliye vanası ile seri olarak (akış yukarı) kullanılır. Ek olarak, bu karışım bir yeniden kapama sistemi olabilir.

Kırılma disklerinin patlama toleransları genellikle> kırk psig ayarlı basınçlar için ±% 5 ile ilgilidir.
Patlama Diski

Detail_Rupture_disc_BK_Berstscheiben_Schlesinger.jpg
Patlama Diskleri İşlevi
kaynak:
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 

aykut.kara

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Eylül 2016
Konular
1
Mesajlar
4
Tepki puanı
7
patlama diskinin olduğu bölgeyi mutlaka uyarı levhası ile bilgilendirin ve patlama diskinin bulunduğu noktadaki girişleri sınırlandırın. aksi taktirde o bölgede çalışma yapan biri patlama diskinin patlamasına denk gelirse büyük ihtimal yanar.ayrıca patlama diskinin olduğu bölgenenin üst ve alt tarafları da ayrıca önem arz ediyor. üst tarafa doğru buhar çıkması alt tarafa doğru ise sıcak sıvı akması olacaktır. bunları göz önünde bulundurup aksiyon alınması gerekir.
 
Üst Alt