Patlama Ve Patlamadan Korunma Dökümanı

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
30 Mart 2014
Mesajlar
2.256
Tepki puanı
1.674
Konum
Londra
Teknolojik gelişmeler hayatımıza daha fazla girdikçe yaşadığımız tehlikeler de giderek artmakta buna karşılık tehlikelere çözüm bulmak ve önlemler almak için daha fazla zaman ve para harcanmaktadır.
Endüstriyel ortamlarda kullanılan malzemelere, ekipmanlara, insan gücüne, ortam koşullarına bağlı olarak yangın ve patlama tehlikeleri ise yaşanabilecek ve çok sayıda insanın hayatına son verebilecek felaketler arasında yer almaktadır. Yangın ile benzerlikler gösteren patlama ise yangından daha tehlikeli, daha etkili bir olaydır.
Patlama tıpkı yangında olduğu gibi yanıcı. yakıcı maddelerin ve tutuşturma kaynaklarının bir araya gelmesi ile ortaya çıkan yangına göre çok daha yüksek hızlarda gerçekleşerek basınç ve ısı dalgası oluşturan bir olaydır. İşletmelerden, hazırlanması istenen 'Patlamadan Korunma Dökümanı "ise işletmelerin bulundukları sektöre, üretim metotlarına, kullanılan maddelere ve ekipmanlara göre patlama ile ilgili tehlikeleri değerlendirmesi, değerlendirme sonuçlarına göre mevcut ve alınması gerekli önlemleri belirleyerek, gerekli eğitimleri sağlaması üz.erine dayalı ve proaktif bir metodun uygulaması olarak ortaya çıkmaktadır.
Bu yazıda patlama konusunda temel olan bilgiler anlatılırken Patlamadan Korunma Dökümanı içeriği anlatılarak henüz yeni bir konu olan patlamanın ve patlamadan korunma dökümanının anlaşılması,tartışılması amaçlanmaktadır.
 

Ekli dosyalar

  • patlamadan-korunma-makale.pdf
    5 MB · Okunma: 18
Üst