• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Performans önerileri

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Yüksek performans sadece yarış pilotlarından beklenmiyor. Siz yola hazır mısınız?

1. Saldırgan bir sürücü olmayın
Bağırmak, klaksona basmak, çok yakından takip eden bir aracın önünde frenlere asılmak, şerit çizgisinin üstüne geçmek, hız yapmak, uygunsuz hareketlerde bulunmak... Tüm bunlar kolayca tehlikeli bir durum yaratabilir. Gerçek tehlikenin farkına varın ve sinirlerinize hakim olun. Kızgınken, çok yorgunken ya da üzgünken araç kullanmayın. Haklı da olsanız kavgadan uzak durun. Kendinize fazla zaman tanıyın ve yoğun trafikten kaçının.

2. Aynaları kullanmanın yanı sıra omzunuzun üzerinden de bakarak kontrol edin.
Bir sürücü size karşı saldırgan davranıyorsa, ona misilleme yapmayın ya da onunla çatışmaya girmeyin. Yoldan çekilin. Göz göze gelmeyin. Kapılarınızı kilitli tutun ve camlarınızı kapatın. Diğer sürücünün saldırı potansiyelini küçümsemeyin.

3. Tetikte olun.
Dinlenmiş, sakin ve alkol ya da başka uyuşturucuların etkisi altında olmayın. Yemek yemek ya da yolcularla sohbet etmek gibi dikkat dağıtıcı faaliyetlerden kaçının.

4. Karayolu hipnozundan kaçının
Karayolu hipnozu - kendini tekrar eden görsel uyarıların yorgunlukla birleşmesi sonucunda oluşan aşırı uyuşukluk - sürüş risklerinin en önemlilerindendir. Uzun mesafe sürüşlerinde, kısa şekerlemeler veya egzersiz yapabileceğiniz sık duraklamalar yapın. Yol işaretlerini okuyarak ya da gözlerinizin odağını yolun farklı parçalarına kaydırarak gözlerinize egzersiz yaptırın. İyice dinlendiğinizden emin olun. Dikkatsiz davrandığınızı ve konsantransyonunuzu kaybettiğinizi farkederseniz - DURUN! İhtiyacınız olduğu kadar dinlenin ve daha sonra devam edin.

5. Araç kullanırken saldırgan değil, savunmacı olun.
Hayal gücünüzü kullanın. Diğer sürücüler, yapmaları gereken hareketi - ya da sizin onların yapacağını düşündüğünüz hareketi- yapmadıkları taktirde, onların sürüş davranışlarına reaksiyon göstermeye daima hazırlıklı olun. Kaza kaçınılmazsa, en az tehlikeli olan seçeneği kullanmaya çalışın. Örneğin, yolun dışına aracınızı sürerseniz, bir başka araçla kafa kafaya çarpışmaktan daha fazla hayatta kalma şansınız olur.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst