• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Risk Yönetiminizi Başarılı Hale Getirecek Beş Şey

Enver Çığşar

Yönetim Grubu
Sertifika
B Sınıfı
Firma
Kimtex Tekstil San. A.Ş
Risk yönetimi, özellikle analiz yöntemleri ve matrisleri ile göz korkutucu görünebilen karmaşık bir uygulamadır. Ancak iş sağlığı ve güvenliği mesleğinin nasıl ilerlediğini ve doğru rehberlikle, risk yönetimini uygulamanıza dahil etmeyi öğrenebilirsiniz. İş güvenliği, tehlikeye dayalı olmaktan çok risk temelli hale geldiğinden ve profesyonellerin yeni teknik ve iletişim becerileri geliştirmeleri gerektiğinden, bu alanda sürekli eğitiminiz her zamankinden daha önemlidir.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
dönüşüm ve operasyonel mükemmellik lideri olan MS, Christine Jay, bu ihtiyacı karşılamak için adım atan bir akran eğitimcisidir. Güvenlik profesyonellerinin risk yönetimi konusunu ele almaya başladıkları en büyük zorluğun, işyerlerinde uzun vadeli planlamayı etkileme konusunda genellikle güçsüz olmadıklarını söyledi. Bir çıkmaz sokak için gidiyor gibi hissediyorum.

“Bazen bir risk yönetimi sürecini uygulamaya çalıştığınız bir dönemde bir şirkette liderlik veya stratejik değişiklikler olabilir” diyor. “Bu hayal kırıklığına yol açabilir, çünkü sürdürülebilirlik veya iyi bir değişiklik yönetimi olmadığında, sizden bir şeyler tekrar tekrar açıklamanız istenir.”

Jay, güvenlik uzmanları daha büyük resmi etkileme yeteneklerini geliştirdikçe bu zorluğun azaldığını söylüyor. Yolculuğunuzda nerede olursanız olun, riskleri belirlemenize, çalışanları korumanıza ve bu “çıkmaz sokaklardan” en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak papyon analizi veya risk matrisi gibi araçlara ek olarak beş temel unsur olduğunu söylüyor. günler.

1. Örnek Olaylar
Vaka çalışmaları mutlaka uzun ve resmi belgeler değildir. Ağınızdaki kişilerle gündelik koridor konuşmalarında, bir sınıfta veya web seminerinde veya hatta sosyal medyada kısa bir videoda vaka çalışmaları duyabilirsiniz. Bu örnekler, neyin mümkün olduğunu vurgular, yol boyunca karşılaştıkları ve çözdükleri sorunları açıklar ve yeni şeyler denemeniz için size ilham verir.

Jay, “Vaka çalışmaları, ekibinizle konuşmaları tetiklemek için mükemmel” diyor. “Beyniniz bir dakika mil gitmeye başlayacak, 'Tamam, peki, yaptıklarının bu yönünü gerçekten sevmiyorum, ama operasyonlarımıza dayanarak X, Y ve Z yapabiliriz.”

2. AKILLI Hedefler
En gelişmiş risk yönetim sistemleri bile C-suite'in satın alınması olmadan fark yaratmayacaktır. Çoğu şeyde olduğu gibi, destekleri muhtemelen ne yaptığınızı, oraya nasıl gitmeyi planladığınızı ve çabalarınızın neyi başaracağını anlama yeteneklerine bağlı olacaktır.

Jay, belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana dayalı (veya SMART) hedeflerinizi belirlemek ve iletmek şirket yöneticilerinizin beklentilerini yönetmenize yardımcı olabilir ve ilerlemenizden kendinizi sorumlu tutmanızı sağlar. Bu adım, siz ve ekibiniz ele almak istediğiniz riskleri belirleyip analiz ettikten sonra ve çözümler formüle etmeye başlamadan önce gelmelidir. Hedef beyanınızın anlaşılmasını kolaylaştırın ve güvenlik jargonundan veya kafa karıştırıcı kısaltmalardan kaçının.

Jay, “SMART hedefleri, liderlerin risk yönetimi sürecinizle neyi başarmayı planladığınızı anlamalarına yardımcı oluyor ve ister bir iş sahasında, ister bir üretim operasyonunda veya ürün tasarım sürecinde gerçekten görünürlük sağlıyor” diye devam ediyor Jay. “Bir liderin ofisine girip yanlış olan her şeyi onlara söyleyen bir güvenlik uzmanından çok daha etkilidir.”

3. Finansal ve Finansal Olmayan Fayda Analizleri
Hedeflerinizi kuruluşunuzun üst düzey liderliğine açık bir şekilde açıklayabildiğinizde, Jay onlara parayı göstermenin zamanı geldiğini söylüyor.

“Onları ilgilendirmenin bir numaralı yolu, onlar için neler olduğunu açıklığa kavuşturmak. Güvenlik uzmanları olarak, genellikle dolar veya şirketin itibarı üzerindeki potansiyel etki olarak anladıkları açılardan risk koyabilmeliyiz. ”

Risk azaltma planınızın bir parçası olarak finansal ve finansal olmayan fayda analizleri yapmak bu tür iletişimi mümkün kılar. Finansal olmayan veya “yumuşak” faydaların miktarını belirlemek zordur, ancak doğrudan daha ölçülebilir iş hedeflerine bağlıdır. Şirketin etik ve yasal konumu, sürdürülebilirlik ve çalışan devir hızı gibi unsurları içerir.

Finansal faydalar, risk yönetimi yaklaşımınızı doğrulamanın anahtarıdır, çünkü bunlar doğrudan kuruluşunuzun alt satırıyla konuşur. Bir finansal fayda analizi yaptığınızda, projenizin doğrudan maliyetlerine göre parasal bir yatırım getirisi (YG) ifade ediyorsunuz.

4. Plan, Yap, Kontrol Et, Hareket Et (PDCA) Süreci
Jay'e göre, PDCA olarak bilinen risk yönetim aracını veya planla, yap, kontrol et, eyleme geç - risk yönetim stratejinizin kritik bir parçası olmalıdır. Başlangıçta Walter Shewhart tarafından geliştirilen ve W. Edwards Deming tarafından savunulan bu sürekli iyileştirme döngüsü, güvenlik profesyonellerinin prosedürlerini iyileştirmelerini ve yol boyunca iletişim kurmalarını sağlayan bilimsel yöntemin bir versiyonudur. Aynı zamanda çağdaş yönetim sistemlerinin kritik bir bileşenidir, bu da özellikle yeni prosedürler tasarlayan, mevcut olanları yeniden değerlendiren veya karşılaştıkları sorunlara yeni çözümler arayanlar için yararlı kılar.

“Sadece üretim operasyonlarından bahsediyor olsak bile,” diyor Jay, “meydana gelen pek çok değişiklik var ve rutin olmayan görevler risk yönetim sistemlerinin uygulanmasını zorlaştıran gürültü yaratıyor. Daha iyi planlama ve PDCA süreci sayesinde daha etkili, işlevler arası bir risk yönetimi ekibi oluşturabilirsiniz. ”

5. Standartlar
ISO 31000, ISO 45001 ve ANSI / ASSP Z690, Z10 ve Z590.3 gibi teknik standartlar, kuruluşunuzdaki işyeri güvenliğini artırmak için kullanabileceğiniz risk yönetimi uygulamaları ve prosedürleri için yönergeler sağlar.

Jay, “Standartlar, özellikle olgun güvenlik süreçleri olmayan kuruluşlar için herhangi bir risk yönetimi veya güvenlik programı için bir temel sağlamaya yardımcı oluyor” diyor. “Ayrıca, uzun vadeli planlama, ölçüm ve çabalarınızın sürdürülebilir olmasını sağlamaya yardımcı oluyorlar.”

ISO 31000, Risk Yönetimi - İlkeler ve Yönergeler, özellikle anlaşılmasını kolaylaştıran 2018 revizyonunun ardından popüler bir seçimdir. Standart, şirket paydaşlarına hitap eden risk yönetimi için temel bir amaç oluşturmaktadır: Değer yaratma ve koruma. Bu amaca ulaşmak için ISO 31000, değişime duyarlı olmak, mevcut en iyi bilgileri kullanmak ve insan ve kültürel faktörleri dikkate almak gibi sekiz ilke sunmaktadır.

kaynak:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!