Sanal Gerçeklik Teknolojisi Ile Eğitim (virtual Reality)

Mustafa Çelik

B Sınıfı Uzman
Kayıtlı Üye
Kayıt
17 Ekim 2015
Konu
1
Mesaj
7
Tepki
6
Şehir
Bursa
Merhabalar,

Konu eğitim olduğunda klişe sözlerden biri olan "ezberleyerek değil, görsellerle eğitim" artık günümüzde pek yeterli olmamakta. Artık görsel kullanarak oluşturulan eğitimler de yeterince etkili değil. Eğitim hayatımızın her aşamasında bir şekilde yer alan ezberleme basamağı konu İş Güvenliği olduğunda acımasız sonuçlara sebebiyet verebilmekte.

Günümüzde artık eğitimlerin büyük çoğunluğunda sunum teknolojilerini kullanıyoruz, peki ne kadar etkili oluyor? Sadece sohbet edelim, ciddi bir kaza fotoğrafı paylaştığımızda çalışan arkadaşlarımız etkilendiği o fotoğrafı ne kadar süre hafızasında tutuyor? Ne derece ciddiye alıyor? Tabii bu teknik bir bilgi de olabilir, bir prosedür veya açıklama.

Görsel hafıza dediğimiz konu oldukça karmaşık, bir olay, bir nesne veya bir sorgulama karşısında edindiğimiz bilgileri/deneyimleri ilk olarak kısa süreli hafızamızda, bu durumu ne kadar somutlaştırabilirsek o derece de uzun süreli olarak hafızamıza kaydetmiş oluruz. Özellikle duygularımız da bilgiyi işleme konusunda ekstra faktör olursa bilginin uzun süreli hafızada yer alması muhtemelen gerçekleşecektir. Örnek verelim, hayatımızda bizi heyecanlandıran önemli anları genelde hatırlarız ama çoğumuz geçen hafta çarşamba akşamı yediğimiz yemeği veya komşusuyla yaptığı ayaküstü muhabbetleri hatırlamayacaktır.

Peki eğitimlerdeki eksik nedir? Eğitimlerdeki yetersizliklerden biri insanlara duygularını ekstra faktör olarak kullanma imkanı tanımamak olabilir. Örneğin bir çoğumuz yabancı dil öğrenirken zorluk çekmekte, kişisel olarak fikrim ezber ve standart yöntemlerle ilerlemenin bir dilin karmaşıklığına ayak uyduramaması. Fakat o dili heyecanlanarak, sinirlenerek, gerilerek, gülerek veya ağlayarak bir çok duyguyu yaşayarak öğrenirseniz bilgiyi işlemeniz hem daha kalıcı olacaktır, hem de erişmek istediğiniz bilginin karmaşıklığı azalacaktır.

Peki gelelim VR' a, Virtual Reality yani Sanal Gerçeklik dediğimiz teknoloji nedir? VR, kullanıcıların elektronik ekipmanlar kullanarak (gözlük, kumanda veya eldiven vb.) oluşturulan sanal simulasyonda o anı yaşama hissi kazandıran teknolojidir.


Kullanıcı ortama dahil olduğunda dış ortam gerçekliği ile bağı kopuyor ve bulunduğu sanal dünyanın faktörleri ile karşılaşıyor. Burada eğitim için kullanacağınız senaryolar oldukça önemli, çalıştığınız iş yerine özgü risklerin ve tasarımların eğitimde yer alması sanal ile gerçeklik farkını azaltacaktır.

Yer aldığım projelerde, iş kazaları ve güvensiz davranışlar üzerine senaryolara önem verdim. Bunun sebebi olaya şahit olabilmeleri, bilginin uzun süreli hafızaya artık bir "deneyim" olarak işlenmesinin sağlanması. Bu deneyimi yaşarken katılımcı eğitim esnasında heyecanlanabilir, mutlu olabilir, endişelenebilir, müdahale etmek isteyebilir ve müdahale edebilir. Özetle, çalışan hissederek ve deneyimleyerek öğrenir.

Katılımcı, eğitim sonunda artık sanal bir dünyada bir tecrübe edinmiş olacak ve bu bilgiyi uzun süreli hafızasına işleyecektir.

Günümüzde otomotiv sektöründe oldukça yaygın bir kullanım aracı olan VR, sadece İSG eğitimlerinde değil teknik eğitimlerde de kullanılabilmekte. Gün geçtikçe VR ile eğitimin mesleğimizde daha çok yer alacağına inanıyorum.

Hepinize kazasız günler dilerim
 
Son düzenleme:
Yukarı Alt