Sanal Gerçeklik Teknolojisi Ile Eğitim (virtual Reality)

Kuzey Çelik

Kayıtlı Üye
Katılım
17 Ekim 2015
Mesajlar
8
Tepki puanı
12
Konum
Bursa
Merhabalar,

Konu eğitim olduğunda klişe sözlerden biri olan "ezberleyerek değil, görsellerle eğitim" artık günümüzde pek yeterli olmamakta. Artık görsel kullanarak oluşturulan eğitimler de yeterince etkili değil. Eğitim hayatımızın her aşamasında bir şekilde yer alan ezberleme basamağı konu İş Güvenliği olduğunda acımasız sonuçlara sebebiyet verebilmekte.

Günümüzde artık eğitimlerin büyük çoğunluğunda sunum teknolojilerini kullanıyoruz, peki ne kadar etkili oluyor? Sadece sohbet edelim, ciddi bir kaza fotoğrafı paylaştığımızda çalışan arkadaşlarımız etkilendiği o fotoğrafı ne kadar süre hafızasında tutuyor? Ne derece ciddiye alıyor? Tabii bu teknik bir bilgi de olabilir, bir prosedür veya açıklama.

Görsel hafıza dediğimiz konu oldukça karmaşık, bir olay, bir nesne veya bir sorgulama karşısında edindiğimiz bilgileri/deneyimleri ilk olarak kısa süreli hafızamızda, bu durumu ne kadar somutlaştırabilirsek o derece de uzun süreli olarak hafızamıza kaydetmiş oluruz. Özellikle duygularımız da bilgiyi işleme konusunda ekstra faktör olursa bilginin uzun süreli hafızada yer alması muhtemelen gerçekleşecektir. Örnek verelim, hayatımızda bizi heyecanlandıran önemli anları genelde hatırlarız ama çoğumuz geçen hafta çarşamba akşamı yediğimiz yemeği veya komşusuyla yaptığı ayaküstü muhabbetleri hatırlamayacaktır.

Peki eğitimlerdeki eksik nedir? Eğitimlerdeki yetersizliklerden biri insanlara duygularını ekstra faktör olarak kullanma imkanı tanımamak olabilir. Örneğin bir çoğumuz yabancı dil öğrenirken zorluk çekmekte, kişisel olarak fikrim ezber ve standart yöntemlerle ilerlemenin bir dilin karmaşıklığına ayak uyduramaması. Fakat o dili heyecanlanarak, sinirlenerek, gerilerek, gülerek veya ağlayarak bir çok duyguyu yaşayarak öğrenirseniz bilgiyi işlemeniz hem daha kalıcı olacaktır, hem de erişmek istediğiniz bilginin karmaşıklığı azalacaktır.

Peki gelelim VR' a, Virtual Reality yani Sanal Gerçeklik dediğimiz teknoloji nedir? VR, kullanıcıların elektronik ekipmanlar kullanarak (gözlük, kumanda veya eldiven vb.) oluşturulan sanal simulasyonda o anı yaşama hissi kazandıran teknolojidir.


Kullanıcı ortama dahil olduğunda dış ortam gerçekliği ile bağı kopuyor ve bulunduğu sanal dünyanın faktörleri ile karşılaşıyor. Burada eğitim için kullanacağınız senaryolar oldukça önemli, çalıştığınız iş yerine özgü risklerin ve tasarımların eğitimde yer alması sanal ile gerçeklik farkını azaltacaktır.

Yer aldığım projelerde, iş kazaları ve güvensiz davranışlar üzerine senaryolara önem verdim. Bunun sebebi olaya şahit olabilmeleri, bilginin uzun süreli hafızaya artık bir "deneyim" olarak işlenmesinin sağlanması. Bu deneyimi yaşarken katılımcı eğitim esnasında heyecanlanabilir, mutlu olabilir, endişelenebilir, müdahale etmek isteyebilir ve müdahale edebilir. Özetle, çalışan hissederek ve deneyimleyerek öğrenir.

Katılımcı, eğitim sonunda artık sanal bir dünyada bir tecrübe edinmiş olacak ve bu bilgiyi uzun süreli hafızasına işleyecektir.

Günümüzde otomotiv sektöründe oldukça yaygın bir kullanım aracı olan VR, sadece İSG eğitimlerinde değil teknik eğitimlerde de kullanılabilmekte. Gün geçtikçe VR ile eğitimin mesleğimizde daha çok yer alacağına inanıyorum.

Hepinize kazasız günler dilerim
 
Son düzenleme:

AlperKayaHSE

Kayıtlı Üye
Katılım
13 Mart 2019
Mesajlar
12
Tepki puanı
9
Yaş
42
Konum
İstanbul
Bunlar güzel uygulamalar fakat maliyeti çok yüksek. 100kTL minimum ufak bir senaryo için isteniyor.
Donanım hariç bu maliyete.
Eğer işveren tüm senaryolar için maliyete onay verirse neden olmasın.?
Genel bu tip eğitimler savunma sanayisinde kullanılıyor. Tatbikatler için kullanılacak ekipmanlar çok çok daha pahalı olduğu için VR eğitimleri veriyorlar.
Şimdilik pahalı bu eğitimler, ileride yazılımcıların artması ile fiyatlar çok daha aşağı inecektir.
Selamlar.
 

Ali KİLCİ

Yönetim Grubu
Katılım
12 Ağustos 2014
Mesajlar
364
Tepki puanı
412
Konum
İstanbul
3-4 aydır AR-VR eğitimler hakkında araştırmalar yapıyorum. Bu eğitimleri veren firmalarla görüştüm testler, sunumlar yaptık. Evet çok yüksek fiyatlar çıkıyor ama çalışanların eğitilmesinde çok etki yaratacağını düşünüyorum. Bundan dolayıda iş kazalarının azalacağının kanaatindeyim. Zaten dolaylı olarak iş kazası azalınca ödenecek miktarların yanında bu fiyatlar çok az kalıyor. Yakın zamanda bu sisteme geçeceğiz inş.
 

AlperKayaHSE

Kayıtlı Üye
Katılım
13 Mart 2019
Mesajlar
12
Tepki puanı
9
Yaş
42
Konum
İstanbul
Ne yazık ki bu nedenler genellikle maddi oluyor.
İlk yatırım maliyetinin çok yüksek olması ve Opex için başka önceliklerin olması, yatırımın kendisini tam olarak ne zaman sübvanse edeceği bilinmediği için VR eğitim setlerini ilk önce savunma bakanlığı gibi kurumlar kullanmakta. Umarım maliyetler düşer.
 
B

Buğra IŞIKLAR

AlperKayaHSESayın Ali KİLCİ ve Sayın Alper KAYA,
Forumunuza yazışmanızı görerek üye olmaya karar verdim. Biz VR Sistem olarak iş güvenliği, oryantasyon eğitimleri gibi konularda firmalara Sanal Gerçeklik Projeleri gerçekleştirmekteyiz. Yatırım maliyetlerini erişilebilir düzeyde tuttuğumuz projelerimiz mevcut. Uygulamak istediğiniz projeleri öğrenip size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Arzu ederseniz konuyla ilgili görüşmemiz ve sizleri bilgilendirmemiz mümkün.
Görüşmek üzere, iyi çalışmalar dilerim.
 
U

umutkocaman

Herkese Merhaba;

VR ile İSG eğitimleri kapsamında senaryolar geliştiren ve işi yazılıma dökerek simüle eden bir ekibiz Youtube'da TDEVR diye yazarak videlarımızı görebilirsiniz. instagram hesabim umut.kocaman42 bana ulaşabilirsiniz yardımcı olmak isterim
 

Kübra Ertaş

Yönetim Grubu
Katılım
25 Şubat 2015
Mesajlar
70
Tepki puanı
91
U

umutkocaman

Kübra ErtaşKübra Hanım Merhabalar;
Sanal Gerçeklik simülasyonları geliştirirken Sanal gerçeklik Setlerinden HTC VİVE'in setini kullanıyoruz. kontrolcüsü kendi kontrolcüsü. kullanımı daha kolay ama forklift gibi araç kullanımlarında direksiyon setleri var. ve kullanılmakta bu isteğe göre yapılabilmekte ve mümkün bir durum. Direksiyon seti ile bir çalışmamız şuanda mevcut değil böyle bir talep gelmedi gelirse yaparız. ürünü verdiğimiz herkes kontrolcüyle çalışmak istedi. Saygılarımla.
[automerge]1610517165[/automerge]
Ayrıca bir bilgi daha vermek istiyorum; Gerçek bir yangın gibi simüle edilmiş yangın eğitimi içerikli bir simülasyon hazırladık İş güvenliği uzmanlarının katıldığı bir konferansta deneyimle seansları düzenledik . Deneyimleme de Yangın eğitimleri Teorikten öğrendiğimiz kadarıyla kaldı maalesef uzmanlar gerçek bir yangın karşısında çok başarılı olamadı çünkü hayatımızda kaç kere yangını deneyimlemiş olabiliriz ki. Allah deneyimletmesin ama buna hazırlıklı olmalıyız. bilinçli olmalıyız. Yukarıda bir arkadaşında dediği gibi klişe olacak ama çok deneyimleyen bilir. Verilen eğitimler ile gerçek hayatta olabilecek olaylar çok farklı.
 
U

umutkocaman

Tabi ki Kübra Hanım. Hatta pandemi sürecinden sonra normale döndüğümüzde böyle bir organizasyon düzenleyebiliriz. Bende Sanal gerçekliği anlatıp sizleri bilgilendirmek isterim. Siz sitenin yönetim kadrosundasınız galiba benim bir düşüncem projem var sitenin yabancısıyım özel mesaj gibi bir alan var mı bilemiyorum siteyi devretmeyi düşünüyor musunuz ? acaba böyle bir düşüncem var ama yapacaklarım konseptim farklı aklımda güzel şeyler var öyle bir düşünceniz var ise görüşmek isterim.
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
30 Mart 2014
Mesajlar
2.264
Tepki puanı
1.676
Konum
Londra
Üst