• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Makale Sıcak çarpmasından kaçınmak i̇çin 3 etkili strateji

Doğru hidrasyon ürünleri ve KKD, çalışanların serin, rahat ve sıcak stresinden uzak kalmasını sağlar.​

1709641520144.png
Artan sıcaklıklarla birlikte ısıya bağlı hastalık riski de artmaktadır. Bu koşullar, aşırı sıcağa maruz kalma nedeniyle vücut iç sıcaklığını korumakta zorlandığında ortaya çıkar ve kafa karışıklığı, nöbetler, bilinç kaybı, organ hasarı ve hatta ölüm gibi potansiyel olarak ciddi sonuçlara yol açar. Bu nedenle, özellikle yüksek riskli çalışma ortamlarında semptomları tanımak ve önleyici tedbirleri uygulamak çok önemlidir.

Bu yazıda, çalışanları yüksek sıcaklık koşullarında çalışırken serin, rahat ve sıcak stresinden uzak tutmak için uygulayabileceğiniz üç etkili stratejiyi ele alıyoruz.

1. Kaliteli Bir Sıvı Tüketim Çözümü Seçin​

Sıvı alımı ve ısı stresini yönetmek sadece elektrolit tüketmenin ötesine geçer. Elektrolitler, dal zincirli amino asitler, B ve C vitaminleri ve şeker yükselmesi olmadan sürekli enerji salınımı için düşük GI karbonhidratların optimum karışımını içeren gelişmiş formülleri araştırın. Bu bileşenlerin neler olduğunu ve aşırı sıcak tehdidine maruz kalan çalışanlar için neden önemli olduklarını sorabilirsiniz.

Amino Asitler. Dal zincirli amino asitler (BCAA'lar) protein sentezinde, kas yapımında ve toparlanmada çok önemli bir rol oynar. BCAA'lar temel amino asitlerin üçte birinden fazlasını oluşturur. Araştırmalar, karbonhidrat-elektrolit içeceklerine amino asit eklenmesinin sıvı tutma oranını sadece karbonhidrat-elektrolit içeren içeceklere kıyasla %15, sadece suya kıyasla ise %40 oranında artırdığını göstermektedir.

Beyinde aşırı serotonin birikimini önlemek için uzun vardiyalar veya zorlu işler sırasında yeterli BCAA seviyelerini korumak hayati önem taşır; bu da uyuşukluğa, muhakeme bozukluğuna ve kayıp zamanlı kaza (LTI) riskinin artmasına neden olabilir.

Elektrolitler. Elektrolitler, vücuttaki su hareketinin düzenlenmesinde ve hücresel faaliyetler için gerekli asit-baz dengesinin korunmasında çok önemli bir rol oynayan hayati minerallerdir. Temel elektrolitler arasında potasyum, kalsiyum, sodyum, klorür ve magnezyum bulunur.

Bu elektrolitler, elektrik sinyallerinin beyinden sinirlere iletilmesi, mekanik işlevler için kasların harekete geçirilmesi ve başta nöromüsküler faaliyetler olmak üzere çoğu bedensel sürecin desteklenmesi için gereklidir. Isı hastalığını önlemek için vücudun kaybettiği sıvıları ve elektrolitleri yerine koyarak yeniden sıvı alması ve verimli çalışmasını sağlaması gerekir.

Vitaminler. Vitaminler optimal sağlığın korunmasında hayati bir rol oynar. B vitaminleri iştahı, iyi görmeyi, sağlıklı bir cildi, iyi işleyen bir sinir sistemini ve kırmızı kan hücresi oluşumunu destekler. Ayrıca koenzim işlevi görerek vücudun yiyecek ve içeceklerden enerji elde etmesine yardımcı olurlar.

2. KKD'ye Özel Soğutma Teknolojilerini Anlayın​

KKD, çalışanlara sıcak iç veya dış ortam koşullarında çalışırken ısı stresine karşı önleyici bir çözüm sağlamanın mükemmel bir yoludur. Bir güvenlik uzmanı olarak, hangi KKD soğutma teknolojisinin ne işe yaradığını tam olarak anlamadan doğru ısı stresini önleyici KKD çözümünü seçmek zor olabilir.

Faz Değişimli Soğutma Teknolojisi (Phase Change Cooling Technology), su ile doldurulmuş, dondurulmuş ve bir taban katman giysisine giyilmek üzere nem emici bir yeleğin içine yerleştirilmiş faz değişimli soğutma paketlerini kullanır. Dondurulmuş paketler, çalışanın işteki vücut sıcaklığını düzenleme nihai hedefiyle çalışana bir soğutma hissi sağlar. Bu faz değişimli giyilebilir cihazların, çalışanların iş başında görünür olmasını sağlamak için her türlü yüksek görünürlüklü giysinin altına giyilmesi önemlidir.

Evaporatif Soğutma Teknolojisi (Evaporative Cooling Technology) boyun sargıları, bandanalar, havlular, kol kılıfları ve daha fazlası şeklinde gelir. Bu ürünler, soğuk veya soğuk suya batırılması, koparılması ve suyun giyilebilir malzemeden yavaşça buharlaşmasını sağlamak için doğrudan cilde uygulanması gereken özel soğutma liflerine sahiptir. Suyun kademeli olarak buharlaşması çalışanlara serinleme hissi sağlar. Bu ürünler, su erişilebilir olduğu ve çalışanlar biraz ıslanmaya razı olduğu sürece harika çalışır.

Emici Teknoloji (Absorptive Technology) baret astarları, ter bantları, maskeler ve daha fazlası şeklinde gelir. Bu ürünler, terin görüşü, konforu ve üretkenliği etkileyebileceği göz çevresi gibi kritik bölgelerdeki teri emer. Bu ürünler, çok fazla güneş ışığına maruz kalmayan ancak yine de terleyen ve alınlarındaki, kaşlarındaki veya diğer bölgelerdeki teri gidermek için sürekli olarak KKD'lerini çıkaran çalışanlar için harikadır.

Güneşten Koruma Teknolojisi (Sun Protection Technology), baret gölgelikleri, boyun gölgelikleri ve daha fazlası olarak gelir ve sıcak çarpmasına, diğer rahatsızlık biçimlerine ve çalışanların cilt sağlığı üzerinde olumsuz uzun vadeli etkilere neden olabilen güneşin zararlı ışınlarını engellemek için tasarlanmıştır. Bu ürünlerin çoğu, açık havada çalışırken boyun ve kulakların her zaman açıkta olması nedeniyle baretlerle uyumludur.

Bu teknolojileri değerlendirirken akılda tutulması gereken önemli bir husus, özellikle faz değişimli soğutma ve evaporatif soğutma çözümleri için bu ürünlerin ne kadar sürede devreye girip kullanıcıya serinlik sağladığıdır. Bunu belirlemeye yardımcı olmak için KKD üreticileri, kolay tanımlama için teknik özellik sayfalarında ve ambalajlarda "aktivasyon süresini" yayınlamaktadır.

3. Doğru İş Kıyafeti Özelliklerini Belirleyin​

Tüm KKD'lerde olduğu gibi, iş giysilerinde de çalışanları sadece mesleki risklerden değil, aynı zamanda işle ilişkili çevresel tehlikelerden de korumak için önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bu gelişmeler, iş kıyafetlerinde çalışanları yüksek sıcaklıktaki ortamlarda serin, rahat ve üretken tutan özelliklerin geliştirilmesine yol açmıştır.

Havalandırma Nefes Alabilirlik. Gelişmiş havalandırmaya sahip iş kıyafeti seçeneklerini tercih etmek, temiz havanın giysiye girmesine ve fazla vücut ısısının gövde, koltuk altları ve sırt gibi yüksek birikim alanlarından çıkmasına olanak tanır. Ayrıca, geleneksel yüksek görünürlüklü giysilerde bulunan gümüş veya iki tonlu bant geleneksel olarak sert, hantal ve kısıtlayıcı olmasıyla bilinir. Günümüzün delikli streç bandı gibi gelişmiş özellikler, birçok sektörde çalışanlar için havalandırmayı ve hareket kabiliyetini büyük ölçüde artırabilir.

Terlemenin Yönetimi. Giysinin nefes alabilirliği kadar önemli bir konu da terlemenin yönetimidir. Birçok çalışan terin buharlaşmasını konforla ilişkilendirir, ancak sıcak ortamlarda durum her zaman böyle değildir! Polyester, teri çok hızlı bir şekilde buharlaştırmada harika bir iş çıkarır, ancak serin kalmak için cildimizde ter bulunması şarttır. Pamuk destekli polyester içeren kumaş karışımları, teri daha yavaş buharlaştırarak gün boyu konfor sağlama konusunda harika bir iş çıkarır. Bunun gibi ince şeyler vücut ısısında büyük bir fark yaratabilir ve sonuçta ısı stresi riskini azaltabilir.

Günün sonunda, ısı stresinden kaçınmak için "herkese uyan tek bir çözüm" yaklaşımı yoktur. Güvenlik profesyonellerinin bu adımları anlaması ve konfor, koruma ve performans arasındaki boşluğu en iyi şekilde kapatmak için işyeri tehlikelerini değerlendirmesi önemlidir!

Kaynak:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst