• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Soma Maden Faciasının, Hemen Sonrasındaki Sgk Raporu Ortaya Çıktı

Soma Maden Faciasının, Hemen Sonrasındaki Sgk Raporu Ortaya Çıktı
20 Ağustos 2015 Perşembe 16:01
Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın hemen ardından ocağa giren SGK müfettişlerinin hazırladığı rapor ortaya çıktı.
soma-maden-faciasinin-hemen-sonrasindaki-sgk-7615133_x_o.jpg

Manisa'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın hemen ardından ocağa giren SGK müfettişlerinin hazırladığı rapor ortaya çıktı. Raporun sonuç bölümünde, 22 madde halinde eksiklikler anlatıldıktan sonra, "13.05.2014 tarihinde meydana gelen iş kazası olayının oluşumunda işveren Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin kusur oranının yüzde 100 olarak kabul edilmesinin yerinde olacağı müfettişlerimizle değerlendirilmiştir" denildi.

Soma'da geçen yıl 13 Mayıs'ta meydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciadan hemen sonra Sosyal Güvenlik Kurumu Rehberlik ve Teftiş İzmir Grup Başkanlığı müfettişleri inceleme yapmak üzere bölgeye gitti. Müfettişler de incelemelerini tamamladıktan sonra raporlarını, 6808 sayılı Türk Borçlar Yasası'nın 417'nci maddesine (İşveren, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü tedbiri almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak; işçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdür) istinaden hazırladığı öğrenildi.

EKSİKLİKLER TEK TEK SIRALANDI

Mahkeme dosyasına da giren rapora göre eksiklikler, tek tek sıralandı. Müfettişlerin raporuna göre Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait maden ocağındaki eksiklikler şöyle sıralandı.

4 No'lu konveyör bandının 3 No'lu banda malzeme aktardığı yöne doğru geri kısmında eski imalat bağlantılarının çokluğunu göz önüne almadığı ve bu bölgeye merkezi izleme sensörleri yerleştirmediği. 17 - İşyerinde çalışanların yeterli seviyede eğitim almaları sağlanmadığı. 18- İşyerinin yeraltı işletmesi için işveren tarafından hazırlanan ve TKİ Genel Müdürlüğü İşletme Dairesi Başkanı ve Yeraltı Kontrol Müdürü tarafından onaylanan Haziran 2011 tarihli Ege Linyetleri İşletmesi Müessesesi Müdürlüğü Eynez KaranlıkdereYeraltı Sahasında Kömür Üretme İşine Ait Revize Uygulama Projesinde, S panolarının hava dönüşlerinin (kirli hava) ayrı ikinci bir yol ile yeryüzüne bağlanması planlandığı halde yeraltı işletmesinde böyle bir bağlantının yapılmasını sağlamadığı. 19- Patlayıcı madde sarfiyat defterinde günlük olarak depoya giriş miktarı, depo mevcut miktarı, depodan çıkış miktarı, kullanılan miktar ve depoya iade edilen miktarın belirtildiği, ancak ne kadar patlayıcının nerede ve günün hangi saatinde kullanıldığına dair kayıt tutulmasını sağlamadığı. 20- İşyerinin yeraltı işletmesindeki sıcaklık artışı ve sıcaklık sensörünün kaydetmiş olduğu anlamsız değerlerin nedenini araştırmadığı. 21- Baraj arkalarında meydana gelebilecek değişimlerin izlenebilmesi ve kontrol altında tutulabilmesi için gerekli teknik önlemleri almadığı 22- CO'nun yükselme nedeninin üretim panolarındaki kömür kızışmasına bağlı olabileceği ve eski imalatlardan ve bunların barajlarından ocak içine sızan gazdan kaynaklanma olasılığını değerlendirmediği anlaşılmıştır."

Eksikliklerini sıralanmasından sonra ise, raporun sonuç bölümünde, "Yukarıda ifade edilen eylemleriyle 13.05.2014 tarihinde meydana gelen iş kazası olayının oluşumunda işveren Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin kusur oranının yüzde 100 olarak kabul edilmesinin yerinde olacağı müfettişlerimizle değerlendirilmiştir. Öte yandan iş kazası olayının meydana gelmesinde işverenin kastının varlığına dayanak teşkil edecek bir tespit yapılamamıştır" denildi.


Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


Arkadaşlar yukarıda siyah puntalı yeri bana açıklarmısınız yoksa benmi yanlış anlıyorum. Burada işveren suçlu değil şirket suçlu...
Şirket kimin? Sahibi kim ?
Burada tahminimce iş güvenliği uzmanlarını suçluyacaklar. Eğerki kusurları varsa suçludurlar.
Artık bizede sahip çıksınlar, bizide korusunla...
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst