• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Sözde Işsizler Ordusu

6 milyon genç boşta, 4.7 milyonu iş aramıyor!
8 Temmuz 2015 Çarşamba, 10:50


48491_altmanset.jpg
TİSK’in, OECD verilerine dayanarak hazırladığı rapora göre Türkiye’de 15-29 yaş grubu arasında 6 milyon gencin 4.7 milyonu iş aramıyor. En acı tablo kadınlarda. Neredeyse iki genç kadından biri eğitim ve istihdam dışı
Türkiye’nin umudu olan 15-29 yaş grubu gençlerin 3’te 1’i ne eğitim görüyor, ne de çalışıyor. Sayıları 6 milyonu aşan bu gençlerin 4.7 milyonu herhangi bir iş de aramıyor. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK), OECD’nin yayımladığı ‘2015 Becerilerin Görünümü’ başlıklı raporunu ve TÜİK verilerini esas alarak yaptığı analizde çarpıcı tespitlere ulaşıldı. İşte rapordan başlıklar:

TÜRK GENÇLERİ ‘PASİF’

Toplam gençlerin yüzde 31.3’ünü oluşturan ne eğitim gören ne de çalışan gençler itibarıyla Türkiye, OECD’ye üye 33 ülke arasında 1. sırada yer alıyor. ‘Pasif’ olarak adlandırılan, eğitim görmediği ve işsiz olduğu halde iş aramayanların oranında ise Türkiye en kötü 3. ülke durumunda bulunuyor. Pasif oranı Kore’de yüzde 84.6, Meksika’da yüzde 82.8, Türkiye’de ise yüzde 79.7 seviyesinde yer alıyor. OECD ülkelerinin pasif oranı ortalaması ise yüzde 53.8 düzeyinde. İş aradığı halde bulamayan kesim ‘pasif’ olarak kabul edilmiyor.

GENÇ KADINLAR OKULA DA İŞE DE GİTMİYOR

OECD verileri, Türkiye’deki ‘ne eğitim gören ne de çalışan gençler’ sorununun genç kadınların durumundan kaynaklandığını ortaya koydu. 15-29 yaş grubundaki genç kadınların yüzde 45.2’si hem eğitim hem de istihdam dışı kalırken, bu oran genç erkeklerde yüzde 17.6 oldu.

KOMŞUDA DA DURUM KÖTÜ

Eğitim ve istihdam dışı kalan genç kadın oranında Türkiye’ye en yakın ülke yüzde 34.7 ile Meksika ve yüzde 30.6 ile Yunanistan

‘YENİ HÜKÜMETİN ÖNCELİKLİ KONUSU GENÇLER OLMALI

TİSK’in analizine göre, Türkiye’de öğrenim görmeyen ve çalışmayan 5 milyon 936 bin genç nüfusun 4 milyon 221 binini genç kadınlar, 1 milyon 715 binini genç erkekler oluşturuyor. Bu gençlerden 1 milyon 197 bini iş ararken, 4 milyon 739 bin genç iş de aramıyor. Analizde, yeni kurulacak hükümetin öncelikli konularından birinin, ekonomik ve sosyal dışlanmaya maruz kalan genç kadınların ekonomiye kazandırılması olduğu vurgulandı.

Kaynak:Haberturk

Kendi düşüncem; Ülkemizde işsizlik yoktur neden, iş aramama, işi beğenmeme, parasını beğenmeme gibi durumlar mevcuttur, bunada işsizlik deniliyor...
Herkesin bir meziyeti vardır. Önemli olan bu meziyetleri olumlu yönde kullanıp kendine iş ortamı yaratırsan o zaman sende işsizler ordusundan ayrılmış olursun.
Ama ne yazikki kömür desen bedava, gıda desen bedava, giyecek desen bedava, kira desen devletten ve yeşil kartında varsa o zaman neden çalışayım dersiniz ve işsizler ordusuna dahil olursunuz.

O zaman ne oluyor "YAN GEL YAT OSMAN"
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst