• Sayın Üyeler,

  Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

  Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlike Tanıma ve Çözümü İçin 6 Adım

Enver Çığşar

Yönetim Grubu
Katılım
1 Temmuz 2014
Şehir
Adana
Sertifika
B Sınıfı
Firma
Kimtex Tekstil San. A.Ş

İşte tüm güvenlik uzmanlarının ilgili olabileceği bir şey var: Basit bir güvenlik yürüyüşü olması gereken şey için sahaya varıyorsunuz. Arabadan iniyorsunuz, binaya giriyorsunuz ve neredeyse büyük bir su birikintisinin içinden geçiyorsunuz.
Aralık ayıdır ve yağmur ve kar her şeyin her zaman ıslak olduğu anlamına gelir. Yine de, bu su birikintisi büyük bir tehlike ve onu işaretlemek ve düzeltmek bir güvenlik uzmanına ihtiyaç duymadı. Kaymalar ve düşmeler çok önemlidir.
Aynı anda her yerde olamazsınız ve bu, güvenlik profesyonellerinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biridir. Doğru süreç uygulandığında, tehlikeleri verimli bir şekilde yönetebilir ve hatta sahadaki ekiplere tehlike eğilimlerini iletmeye yardımcı olmak için analitiği kullanabilirsiniz.
Tehlikeleri daha hızlı tanımak, iletmek ve çözmek için atabileceğiniz altı adım şunlardır:
 1. Tehlike Yönetimi Süreçlerinizi İnceleyin
 2. Yaralanma Kayıtlarında İpuçlarını Keşfedin
 3. Ekiplerin Tehlikeleri Gerçek Zamanlı Olarak Yakalamalarını Sağlayın
 4. Temel Nedeni Bulmak için Derinlere Dalın
 5. Tek Ekip Olarak İletişim Kurun ve Birlikte Çalışın
 6. Geçmiş Sonuçları Değerlendirin

Şirket Tehlike Yönetimi Sürecinizi İnceleyin​

Yönetmeliklere uymak için ne gerektiğini zaten biliyorsunuz. Ancak, tehlikeleri daha hızlı yükseltmek ve çözmek istiyorsanız, daha ileri gitmeniz gerekir.
 1. Güvenlik programınıza göre tehlike yönetimi faaliyetlerinin sıklığını belirleyin .
 2. Hem koşullar hem de davranışlar için yönetim süreçlerini kullanmayı düşünün.
 3. Kimin zarar görebileceğini (belirli işçiler, işçi grupları, ziyaretçiler, yükleniciler, bakım işçileri, halk üyeleri, diğer işletmeler vb.) Ve zararın nerede meydana gelebileceğini (atölye, girişler, otoparklar vb.) Düşünün. )
 4. Muayene türleri üzerinde anlaşın.
 5. Bulgularınızı, yorumların, fotoğrafların, tehlikelerin ve gözlemlerin tümünün Safesite saha uygulaması içinde kolayca kaydedilebildiği Güvenli Siteyi kullanarak kaydedin .

Yaralanma Kayıtlarınızdaki Tehlike İpuçlarını Keşfedin​

Herkes sahada yaşamı değiştiren bir yaralanmanın meydana geldiği günü hatırlar. Ancak birden fazla şantiyede çalışıyorsanız veya tesisiniz her üç vardiyayı da çalıştırıyorsa, her olay veya yaralanma için orada olmayacaksınız.
Bu nedenle, denetimler ve güvenlik yürüyüşlerine ek olarak, OSHA 300 günlüğünüzü ve işçi tazminat talepleri gibi diğer yaralanma kayıtlarını düzenli olarak gözden geçirmek iyi bir fikirdir. İşgücü İstatistikleri Bürosu verilerini kullanarak , kayıtlarınızı endüstri eğilimleriyle de karşılaştırabilirsiniz, bu da programınızı güçlendirme fırsatlarına işaret eder.
Kayıtları gözden geçirmek genellikle tutarlı zaman, vardiyalar, alanlar, işler veya ekipler gibi kalıpları gösterir. Bu modeller, ekmek kırıntıları görevi görür ve nihayetinde daha fazla araştırma ve genellikle JHA'nız için bir güncelleme ile sonuçlanır.
Süreci basitleştirmek için OSHA 300 günlüğünüzü ve diğer tüm olay kayıtlarını Gerçek Zamanlı Olay Raporu özelliğiyle Güvenli Site üzerinden yüklerken parmaklarınızın ucunda tutun .
İpucu : Neredeyse kaçırılanları unutmayın. Neredeyse kaçırma raporu , olay günlüğüyle aynı kırıntı izini sunar, bu nedenle bu delikleri kaydetmeye ve araştırmaya başlayın!

Risk Yönetimi Kahramanlarını Gerçek Zamanlı Olarak Tehlikeleri Yakalamaları için Güçlendirin​

Kaos yaratmadan ve olaylara neden olmadan önce tehlikeleri tanımak ve çözmek için en iyi strateji nedir? Cevap, işçi katılımıdır.
Bir güvenlik uzmanı olarak, güvenlik detayları için bir kartal gözünüz var, ancak her şeye kadir değilsiniz. Her yerde olamaz ve her şeyi aynı anda göremezsiniz, özellikle de ekip aracınızın arsaya döndüğünü gördükleri için temizlik yaptıysa.

Göreviniz : çalışanları tehlikeleri fark etmeleri ve güvenlik yürüyüşlerine katılmaları için güçlendirmek. Olumlu ve olumsuzluklar da dahil olmak üzere gözlemlerini günlüğe kaydettirin ve neler olup bittiğinin kaydını tutun.
İş süreçlerinin en küçük ayrıntılarını bilenler yalnızca işçilerdir. Size bildirmeden etrafından dolaşabilecekleri küçük tehlikeleri olabilir. Ayrıca, fiziksel olarak kendiniz yapmanıza gerek kalmadan tehlikeleri tespit ederek, paylaşarak ve düzelterek tehlikeleri azaltmak için daha verimli araçlar sağlayabilirler.
Ekip , Güvenli Site uygulamasını kullanarak tehlikeleri ve güvenlik gözlemlerini günlüğe kaydettiğinde, tehditleri gerçek zamanlı olarak tespit eder ve yönetirsiniz. Sadece bir kayıt oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda güncellemeleri sizi uygulama içinde bilgilendirir. Ardından, siz (veya başka bir sorumlu taraf), ilerleme ve tehlikenin kapanmasına ilişkin kanıtlarla yanıt verebilirsiniz.
Safesite'ı kullanmak, kağıt parçalarına not tutmanızı veya mürettebatı uyarmak için o telefon görüşmesi yapmayı unutmanızı engeller. En önemlisi, OSHA tehlikelerinizin bir kaydını görmek isterse, Safesite'daki tek bir tıklama, güçlü tehlike iletişim ve yönetim sürecinizi ortaya çıkarır.

Temel Nedeni Bulmak için Daha Derine Dalın​

Tehlikeler birdenbire ortaya çıkmaz ve nadiren basit bir nedeni vardır.
Tehlikeleri daha hızlı çözmek ve defalarca patlamalarını önlemek için asıl nedene ulaşmanız gerekir.
Kök Neden Analizi, bir tehlikenin en altına inmenizi sağlayan bir prosedürdür (birçok farklı yaklaşım veya teknikten oluşur). Bir Kök Neden Analizi gerçekleştirmek, hızlı bir düzeltmeyi bir araya getirmekten daha fazla zaman alsa da, sonuçta tehlikeyi daha hızlı çözmenize olanak tanır çünkü orijinal çözümünüzü düzeltmek için ona geri dönme olasılığınız azalır.
Bir Kök Neden Analizi gerçekleştirdiğinizde, aşağıdaki yanıtları ararsınız:
 • Çalışma ortamı
 • Maddeler, malzemeler, ekipman
 • İş görevleri ve performans
 • İş yönetimi
Başka bir deyişle, neden diye soruyorsunuz - ve sonra neden dört kez daha soruyorsunuz. Nedenlerin sonuna geldiğinizde, muhtemelen temel nedeninizi bulmuşsunuzdur.
Güvenli site, temel nedeninizi bir tehlike veya olay raporuna eklemenize olanak tanır. Dolayısıyla, bir kez bu süreci çalıştırın, geri dönün ve tüm verileri birbirine bağlı tutmak için tehlike veya olay raporunuzu düzenleyin.

Tek Ekip Olarak İletişim Kurun ve Birlikte Çalışın​

Ekipler arasında iletişim kurmak ve birlikte çalışmak söylemek yapmaktan daha kolay. Çoğu zaman, kısa vadede birbiriyle yarışan çıkarlarınız ve öncelikleriniz vardır. Ustabaşı dün yapılmasını istedi ve siz de güvenli bir şekilde yapılmasını istiyorsunuz ve işçiler kendi maceralarını seçmek zorunda. Ama uzun vadeli? Bir sonraki iş veya gelecek yıl veya önümüzdeki beş yıl hakkında düşünmeye başladığınızda, herkesin birlikte çalışmaya nereden başlayabileceği netleşiyor.
Tehlikeleri ve eğilimleri tartışmak için standart bir toplantı ayarlayın. Çizelgeler ve grafikler göstermek bunu iletmenin en iyi yoludur. Tehlikelerin neden ortaya çıktığı ve kapanmasının neden bu kadar uzun sürdüğü hakkında tartışmayı teşvik edin. Safesite, tehlikeleri incelemek ve sorunlu bölümleri, projeleri, ekipleri veya alt işlemleri incelemek için kullanabileceğiniz tehlike analizi ile bunu kolaylaştırır .

Geleceği Görmek İçin Geçmiş Sonuçları Değerlendirin​

En son ne zaman tehlike yönetimi sürecini baştan sona inceleyerek süreci gözden geçirdiniz? Cevap asla değilse, şimdi başlama zamanıdır.
Her üç ayda bir, hem süreci hem de bulgularınızı değerlendirmek için kayıtlarınıza geri dönmelisiniz. Şunun gibi sorular sorun:
 • Bir tehlikeyi işaretlemek ne kadar sürdü?
 • Tehlikenin nedeni neydi?
 • Tehlikeyi çözmek kaç saat / gün sürdü?
 • Kaç kişi tehlikenin farkına vardı?
 • Çözüm yeni tehlikeler oluşturdu mu? Peki ya siz ya da ekip onları zamanında tespit edip onlara hitap ettiniz mi?
Bir Güvenli Site kullanıcısıysanız, tüm bu verileri haftalık ve aylık raporlarda otomatik olarak derlenirsiniz.
Diğer paydaşlardan süreçle ilgili geri bildirim almaktan korkmayın. İletişimin her iki yönde de akmasını istiyorsunuz ve muhtemelen sahadaki çalışanların sürecin bir kısmını veya tamamını iyileştirmek için önerileri olacaktır.

Tehlikeleri Rekor Sürede Çözme Gücüne Zaten Sahipsiniz​

Tehlike yönetimi en büyük önceliğinizdir ve bu asla bitmeyen bir süreçtir. İyi haber şu ki, tehlikeleri tanımanız ve çözmeniz için ihtiyaç duyduğunuz araçlar zaten hizmetinizde. Sağlıklı ilişkiler, karşılıklı sorumluluk duygusu ve kaydettiğiniz veriler, yalnızca tehlikeleri ortaya çıkar çıkmaz tespit etmenize değil, aynı zamanda riskleri daha hızlı tespit etmenize ve ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak modelleri seçmenize de yardımcı olabilir.
Ve Safesite'ı kullandığınızda, tüm bu güçler süper güçlere dönüşür. Güvenli site, tüm verilerinizi parmaklarınızın ucunda tutarak tehlikeleri artırmayı, iletmeyi ve çözmeyi kolaylaştırır.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst