• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber ‘tehlike Var’ Dedi Kovuldu

haber.Jpeg

Ahmet Tellioğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, iş sağlığı ve güvenliği hizmetini vermek üzere yetkilendirilen bir OSGB’de (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri) çalıştığı sırada, bir beton şirketindeki çalışma koşullarının iyi olmadığı yönünde rapor hazırladı. Tellioğlu, iş sağlığını göz önünde tutarak hazırladığı raporun ardındanişten kovuldu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Bayazıt İlhan, “İşçi sağlığına sahip çıkanişinden kovuluyor. Soma ve Ermenek de işçi sağlığına verilen önemin sonucudur. Bu hükümet yetkililerinin gidip sızlanmalarıyla çözülecek bir şey değildir” dedi.

İş yeri hekimi Ahmet Tellioğlu, işçi sağlığını önemsemesi nedeniyle tam iki kez işten kovuldu.İlk olayda Çalışma Bakanlığı’na “Bağımsız çalışmam engelleniyor” diye şikâyette bulunan, ancak 1.5 yıl boyunca bakanlıktan yanıt alamayan Tellioğlu, yargıda kazandı. İşverenin bakanlığın şirkete ilişkin teftiş raporunu Tellioğlu’na karşı kanıt olarak göstermesine karşın yargı Tellioğlu’nun tazminat almasına karar verdi.

Gözetimim engelleniyor

Olayın ardından Tellioğlu, bakanlığın işçi sağlığı ve güvenliğini emanet ettiği bir OSGB’de,çalışmaya başladı. Söz konusu OSGB’nin anlaşmalı olduğu bir beton şirketine ilişkin “Bu firmanın işlettiği taş ocakları ve hazır betonsantralları toz hastalığı yönünden ciddi bir incelemeye tabi tutulmalılar” tespiti yapan Tellioğlu’nun işine, OSGB yetkilileri ertesi gün son verdi. OSGB’yi “Meslek hastalığı olan işçilerin gözetimim engelleniyor” gerekçesiyle bakanlığa şikâyet eden Tellioğlu, yargı sürecini de tekrar başlattı.

‘Kuzu kurda emanet’

Tellioğlu, işyeri hekiminin bağımsız çalışabileceği koşulların oluşturulmadığını kaydetti. Tellioğlu, “Hükümetin bunu önlemekle ilgili stratejisi yok. Bilakis yürüttükleri sendikasızlaştırma politikası iş kazalarına daha da çok yol açıyor. Bu işi ticari kuruluşlara emanet ederseniz, Ermenek’te o işçilerin öleceğini bilirsiniz. Ticari ilişkiler üzerinden işçilerin ölmemesi beklenemez. Kurda kuzu emanet ediliyor” dedi.

Meslek hastalıklarında Türkiye’de hiç tanı konmadığını söyleyen İlhan şunları kaydetti:

“Türkiye’de yaklaşık 80 bin ile 120 bin olması gereken meslek hastalıkları tanısı, 100 civarında. Meslek hastalıklarından ölüm iş kazalarından ölenlerin 6 katı. Kot taşlayan işçilerin dışında hiçbiri kayda geçmiyor.”
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Kardeşim,
Yerin altı da, üstü de toz duman, tam 40 yıl önce babam şöyle demişti;Oğlum insanların kıblesi kadın, taptıkları para olmuş,
bundan böyle olumlu bir hareket bekleme,
Biz de tartışmıştık, aksine bir durum deldi aslında, kokuşmuşluk, para kavramı yer yüzüne hakim olduğundan beri var,
Er yada geç aklı selim ve sağ duyu hakim olacaktır,
Kazasız günler dilerim,
 
Üst