• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı için personel aranıyor- Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı
611x395_Tehlikeli_Madde_Guvenlik_Danismanligi_5594eaa1d5cb4.jpg

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı için personel aranıyor- Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı nedir? Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı maaşı ne kadar? Tehlikeli Madde taşıyan şirketler danışman alacak.

Niyazi Solak Haberleri
Eklenme Tarihi: 02-07-2015 10:39:00 | Güncelleme: 09-07-2015 04:40:45


Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı için personel aranıyor- Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı nedir? Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı maaşı ne kadar? Tehlikeli Madde taşıyan şirketler danışman alacak.

2.500 liraya bir hafta kursa giden ve sertifika alan danışmanlar aylık kazancı 25 bin TL'yi bulabilen bir işin sahibi olabilecekler.

ÇALIŞTIRMAK ZORUNLU

İş güvenliği alanında birbiri ardına devrim gibi kararlar geliyor. Yeni uygulamalarla güvenlik artarken istihdam alanında da yeni ufuklar açıyor. Bugünden itibaren tehlikeli madde taşıyan, paketleyen, dolduran, boşaltan işletmelere Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) bulundurma zorunluluğu getiriliyor.

CEZASI VAR
Bu zorunluluğa uymayanlara cezai yaptırım uygulanacak. Yönetmeliğe göre her danışman en fazla 5 firmaya hizmet verebilecek. AncakTürkiye'de şu an sadece yaklaşık 500 danışmanbulunuyor.

İSTASYONLAR SENEYE BAŞLIYOR

Temmuz 2016 itibarıyla ise Türkiye genelindeki 15 bin akaryakıt istasyonuna aynı zorunluluk geliyor. Bu da güvenlik danışmanı alanında talebin patlamasına neden olacak. Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak, "Türkiye'deki akaryakıt istasyonlarının ve tehlikeli madde taşımacılığı yapan firma sayısı çok fazla. Akaryakıt istasyonlarının da devreye girmesiyle talep daha da yükselecek" dedi. Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak için 7 gün, günde 8 saat süren bir kursu tamamlamak, ayrıca 1 tam gün süren özel yangın eğitimi almak gerekiyor. Eğitimin ücretiyse 2500 lira.

BEŞ ŞİRKETTEN FAZLA ŞİRETLE ÇALIŞMAZ

Uzmanlar verilecek ceza miktarları ve uygulama konusunda bazı soru işaretleri olduğunu belirtiyor. Bir danışmanın en fazla 5 şirkete hizmet verebileceğinin altını çizen Çolak, "Tehlikeli madde güvenlik danışmanı ya bir şirkete bağlı ya da bağımsız olarak hizmet verebilecek. 5 işyerine hizmet verdiği düşünüldüğünde aylık kazancı 15-25 bin TL arasında değişebilir" ifadesini kullandı.

KİMLER DANIŞMAN OLABİLİR?

4 yıllık lisans mezunu olmak; kaçakçılık, dolandırıcılık, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, rüşvet suçlarından cezayla hükümlü bulunmamak gerekiyor.

GÜVENLİK DANIŞMANI NE İŞ YAPACAK?

Güvenlik danışmanı, işletme içerisinde tehlikeli maddeyle ilgili yapılacak her türlü işlem ve prosedürü takip ederek, periyodik raporlar tutacak. Aynı zamanda çalışanlara da eğitim verecek. Tehlikeli maddelerin taşınması, yüklenmesi veya boşaltılması sırasında bir kaza veya güvenliği etkileyecek bir olay meydana gelmesi durumunda acil durum prosedürlerini uygulayacak.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
mkekin bey valla şu cümleye çok gülüyorum ya. "2.500 liraya bir hafta kursa giden ve sertifika alan danışmanlar aylık kazancı 25 bin TL'yi bulabilen bir işin sahibi olabilecekler." böyle birşey yok arakadaşlar bu laflara kimse inanmasın ulaştırma bakanlığı bile açıklama yaparak bu konuyu yalanladı. böyle bir kazanç yok. şu şekilde düşünün - bir tehlikeli madde taşıyan vs. firması var, ee zaten bu firmada illaki en az 1 tane üniversite mezunu vardır ki hangi bölüm olduğu önemli değil, ee firma sana aylık 2500 verirmi yoksa kendi personeline 1 kere 2500 vererek eğitime mi gönderir. Arkadaşlar bu haberler hep OSGB ve eğitim firmalarının başının altından çıkmaktadır. bende TMGD olacağım firmam için fakat böyle bir ücret yok yani. Hadi herkese kolay gelsin.
 
Belgenin alınması gerektiği için alıntı yapıp bu yazıyı koydum. Bende inanmıyorum yukarıdaki rakamları vereceklerine, işsiz olan üniversite mezunları için iş imkanı...
 
Üst