• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Temel isg eğitimi süreleri

Onur Umur

Kayıtlı Üye
Sertifika
B Sınıfı
Firma
TEİAŞ
Değerli arkadaşlar,

Çok tehlikeli bir işyerinde tehlikeli işlerle hiç alakası olmayan muhasebe,satın alma, idari işler sorumlulularının alması gereken temel İSG eğitiminin süresi ve periyodu nedir? Yönetmelik sadece işyerleri için süre belirlemiş ama ana iş kolu ile alakası olmayanların çok tehlikeli iş yapıyormuş gibi fazladan eğitim görmesi mevzuatın ruhuna aykırı saçma bir durum olmaz mı?

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalıştırılacakların mesleki eğitimlerine dair ayrı bir yönetmelik bulunmaktadır, bu eğitimler standart isg eğitimlerinden farklıdır ve bunlar meb'e bağlı Endüstri Meslek Lisesleri tarafından yönetmelikte belirtilen sürelerde verilmektedir. Bu eğitimler tüm personele verilmez sadece çalışanlardan, yönetmelikte belirtilen tehlikeli ve çok tehlikeli işleri yapan kişilere verilir. Çalışanların İSG eğitimlerinin usul ve esasları hakkında Yönetmeliğine göre Temel İSG eğitimleri ise tüm personele verilmek zorunda ve süre gruplamalarında yapılan iş değil işyeri tehlike sınıfı baz alınmıştır. Bu eğitimlerin konu başlıkları da yine yönetmelikte belirlenmiştir. Ancak siz yönetmelikte belirtilen sürelerde eğitim verirken konu başlıklarına bağlı kalmak suretiyle çalışanları yaptıkları işlere göre gruplandırıp eğitim içeriğini ona uygun düzenleyebilirsiniz.

Çok tehlikeli işyerinde az tehlikeli diye nitelendirebileceğimiz türde bir çalışan dahi olsa temel eğitimi 16 saat vermek durumundayız, kafamıza göre sana 8 saat yeter diyemeyiz. O iş yerindeki tehlikeler konusunda, en azından diğer çalışma arkadaşlarının başına gelebilecekler konusunda eğitim almalıdır. Belki ordaki bir durum onu da dolaylı olarak etkileyebilecek türde risk içeriyor olabilir. Ama mesleki eğitimi sadece o çok tehlikeli işi yapanlara aldırırsınız o ayrı...

@Onur Umur

Arkadaşım eğitim şart... :))

Zaten mevzuatta geçen süreler en az süreler değil midir?

Bırak kanunen sana bu hak tanınmışsa sen ver eğitimini, işveren mi oldun yoksa görüşmeyeli n'oldu sana ? :D

Ya da bir gün toplanalım sen bize ver eğitimi, şöyle güzel bir ''elektrikle çalışmalarda isg'' eğitimine hayır demem ;)