• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tmgd Anlaşması Nasıl Yapılacak?

Ali KİLCİ

Yönetim Grubu
Katılım
12 Ağustos 2014
Sertifika
B Sınıfı
Firma
Desan Deniz İnş. San. A.Ş.
Bilindiği üzere; “Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ” 22 Mayıs 2014 tarih ve 29007 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik’ hükümlerine göre; işletmelerin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı istihdam etme veya tehlikeli madde güvenlik danışmanından hizmet alma zorunluluğu 30/6/2015 tarihinden itibaren başlayacaktır.

Bu bağlamda, Tebliğ’in İşletmelerin sorumlulukları ve yükümlülükleri başlıklı 27 inci maddesinin beşinci fıkrasının göre, Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren işletmeler; istihdam edeceği veya hizmet alacağı Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları (TMGD) ile yaptığı sözleşmeyi veya sözleşmesine son verdiği kişi/kişileri 30 (otuz) gün içerisinde Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğüne bildirmekle yükümlülükleribulunmaktadır.

TMKT, işletmelerin bu yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri için e-devlet sistemi üzerinden bir TMGD – KATİP (Kayıt, Takip ve İzleme Programı) adı altında bir bilgisayar programı hazırlayarak tarafların kullanıma açmıştır. Bakanlıkça hazırlanan TMGD kayıt ve fesih işlemelerine ilişkin olarak hazırlanan
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
adresinde yer alan TMGD – KATİP bilgisayar programına, işetmelerin temsile yetkilisinin veya TMGD’lerin kendilerine ait e-devlet şifrelerini kullanarak,
açılan sayfa üzerinden aşağıda yer alan sıra ve yazının ekinde yer alan kullanım kılavuzu takip edilerek kayıt işlemleri gerçekleştirilebilecektir.

Firmaların aldıkları TMFB sayısına göre TMGD bulundurmaları gerekmektedir. Bir TMGD en fazla 5 TMFB ye kayıt edilebilir.

TMGD bulundurmayan TMFB ye sahip işletmelere Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkındaki Yönetmeliğinin 33 üncü maddesine aykırı hareket ederek tehlikeli madde güvenlik danışmanı çalıştırmayan işletmelere 1.101 TL idari para cezası verilecektir.

TMGD-Katip programı kullanım kılavuzu için tıklayınız.
 
Ali Bey merhabalar
Acaba paketi katı kömür taşıması yapanlar ve satışını yapabilmeleri bu kapsama giriyorum. Yasal bir dayanak varmı? Çalıştığım firma bu işi yapıyor...
 
Katı kömür tehlikeli madde kapsamına girmiyor.

Kömür gazı veya kömür katranı ile işleriniz var ise bunlar tehlikeli madde kapsamına girmektedir.
 
Üst