Tmgd Anlaşması Nasıl Yapılacak?

Konu, 'Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD)' kısmında Ali KİLCİ tarafından paylaşıldı.

 1. Ali KİLCİ

  Ali KİLCİ İ.G.U. - T.M.G.D. Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  300
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  Desan Tersanesi
  Bilindiği üzere; “Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ” 22 Mayıs 2014 tarih ve 29007 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

  Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik’ hükümlerine göre; işletmelerin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı istihdam etme veya tehlikeli madde güvenlik danışmanından hizmet alma zorunluluğu 30/6/2015 tarihinden itibaren başlayacaktır.

  Bu bağlamda, Tebliğ’in İşletmelerin sorumlulukları ve yükümlülükleri başlıklı 27 inci maddesinin beşinci fıkrasının göre, Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren işletmeler; istihdam edeceği veya hizmet alacağı Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları (TMGD) ile yaptığı sözleşmeyi veya sözleşmesine son verdiği kişi/kişileri 30 (otuz) gün içerisinde Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğüne bildirmekle yükümlülükleribulunmaktadır.

  TMKT, işletmelerin bu yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri için e-devlet sistemi üzerinden bir TMGD – KATİP (Kayıt, Takip ve İzleme Programı) adı altında bir bilgisayar programı hazırlayarak tarafların kullanıma açmıştır. Bakanlıkça hazırlanan TMGD kayıt ve fesih işlemelerine ilişkin olarak hazırlananwww.turkiye.gov.tr adresinde yer alan TMGD – KATİP bilgisayar programına, işetmelerin temsile yetkilisinin veya TMGD’lerin kendilerine ait e-devlet şifrelerini kullanarak, açılan sayfa üzerinden aşağıda yer alan sıra ve yazının ekinde yer alan kullanım kılavuzu takip edilerek kayıt işlemleri gerçekleştirilebilecektir.

  Firmaların aldıkları TMFB sayısına göre TMGD bulundurmaları gerekmektedir. Bir TMGD en fazla 5 TMFB ye kayıt edilebilir.

  TMGD bulundurmayan TMFB ye sahip işletmelere Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkındaki Yönetmeliğinin 33 üncü maddesine aykırı hareket ederek tehlikeli madde güvenlik danışmanı çalıştırmayan işletmelere 1.101 TL idari para cezası verilecektir.

  TMGD-Katip programı kullanım kılavuzu için tıklayınız.
   
 2. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Ali Bey merhabalar
  Acaba paketi katı kömür taşıması yapanlar ve satışını yapabilmeleri bu kapsama giriyorum. Yasal bir dayanak varmı? Çalıştığım firma bu işi yapıyor...
   
 3. Ali KİLCİ

  Ali KİLCİ İ.G.U. - T.M.G.D. Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  300
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  Desan Tersanesi
  Katı kömür tehlikeli madde kapsamına girmiyor.

  Kömür gazı veya kömür katranı ile işleriniz var ise bunlar tehlikeli madde kapsamına girmektedir.
   
  Musa Kamil Ekin bunu beğendi.