Trafolarda Iş Güvenliği

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Diğer Belge
Fatih Özcan yeni bir makale paylaştı:

Trafolarda Iş Güvenliği

Trafonun Tanımı
Trafo, elektromanyetik indüksiyon aracılığıyla aynı frekanstaki enerjiyi akım ve gerilimlerini değiştirerek birbirine bağlayan elektrik aletidir. Ülkemizde santrallerde üretilen elektrik akımı kullanım bölgesine taşınırken çok uzun mesafeler alır. Bu taşınma esnasında iletim hatlarında ısı şeklinde ve gerilim düşümü şeklinde kayıplar meydana gelir. Kayıpları en aza indirmek için gücü sabit tutarak gerilimi yükseltmek gerekir. Elektrik enerjisinin gücünü, güç= gerilim x akım (P=VxI) olarak ifade ederiz. Güç sabit olup gerilimi yükselttiğimizde ise iletkenlerden geçen akım miktarı azalacaktır. Taşınan akım azalınca iletkenlerin kesitleri de küçülecektir ve böylece hatların döşenmesi de kolay olacaktır. Sonuç olarak; gerilimi yükseltmek kayıpları azaltır, hatların döşenmesini kolaylaştırır ekonomik açıdan maliyetleri azaltır. Bütün bu sebeplerden dolayı trafolar elektrik enerjisinin üretildiği santrallerde (üretim) trafolar aracılığıyla yüksek gerilimlere dönüştürülür, uzun mesafeler kat eder (iletim) ve tüketileceği yerlerde orta ve alçak gerilimlere (dağıtım) tekrar trafolar aracılığıyla dönüştürülür.

Trafonun Yapısı

Transformatörler demir nüve ve iletken sargılar olmak üzere iki kısımdan oluşur. Demir nüve birer yüzleri yalıtılmış özel silisli saclardan yapılır. Transformatör silisli sacların üst üste konularak sıkıştırılması ile elde edilen nüve ve bunun üzerine yalıtılmış iletkenlerden sarılan sargılardan oluşur. Bu sargılardan biri primer (birincil), diğeri sekonder (ikincil) sargısıdır.

Trafo; primer gerilimi sekonder gerilimine göre büyükse düşürücü trafo, primer gerilimi sekonder geriliminden küçükse yükseltici trafo olarak tasarlanmıştır. Primer ve sekonder gerilimleri birbirine eşit olan ve yalıtım amacıyla üretilen özel trafolar da mevcuttur.

Transformatörlerin hareket eden parçaları olmadığı için verimi yüksektir. Verimleri %99,5 değerine kadar çıkabilir.

Eki Görüntüle 4384

Trafoları çok farklı gruplara ayırmak mümkündür. Manyetik nüvenin yapılışına göre, sargı tipine göre, yalıtım sistemine göre, soğutma sistemine göre, faz sayısına göre, bulunduğu yere göre ve kullanım amacına göre sınıflandırabilir. Bunlardan başka sınıflandırmalar da yapılabilir. Burada daha çok üzerinde duracağımız iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirmek üzere yalıtım sistemine göre trafolar, trafoların koruma elemanları ve trafolarda bakım konuları olacaktır.

1.1 Trafoda Yalıtım Sistemleri
Trafolar yalıtım...
Bu makalenin tamamını okumak için tıklayınız...

Son düzenleme:

Onur Umur

Kayıtlı Üye
B Sınıfı Uzman
Çok faydalı bir paylaşım Fatih Bey.. Lakin sitede beğen tuşunu ulamadım ?

Yukarı Alt