Ücret Artış Isteğinin Reddi Haklı Fesih Nedeni Mi?

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.221
Tepki puanı
969
Yaş
51
Konum
Ankara
Ücret artış isteğinin reddi haklı fesih nedeni mi?
26 Ağustos 2015 / 09:52
ahmet_metin_aysoy_MN.jpg

Ahmet Metin Aysoy

Diyelim ki, işverenin sizi Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görevlendirmesi dolayısıyla ücretinize zam talep ettiniz. Ücret artış isteğinizin reddi, size iş sözleşmenizi feshetme açısından haklı neden oluşturmaz.

Yargıtay’ın konuya ilişkin kararını bilmekte yarar var.

“Davacı, kıdem, ihbar tazminatı, fazla mesai, hafta tatili ile ulusal bayram ve genel tatil ücreti alacaklarının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir. Somut olayda, davalı işverenliğe ait işyerinde drive test mühendisi olarak görev yapan davacının, dosya kapsamında yer alan ve kendisinin yazmış olduğu elektronik-posta çıktısından anlaşıldığı üzere, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne yapılan görevlendirme hakkında ücretinde belli bir oranda artış talep ettiği görülmektedir. Dosya içeriğine göre; davalı tarafından verilen görevlendirme ile ilgili olarak davacının, iş sözleşmesini ücret konusunda davalı işverenlik ile yaşadığı anlaşmazlık sonucu eylemli olarak feshettiği anlaşılmaktadır. Dairemizin yerleşik içtihatlarına göre davacının sırf ücret artış isteğinin reddi davacı feshi açısından haklı neden oluşturmamaktadır. Bu sebeple kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin ayrı ayrı reddi gerekir.

Y.22.H.D. E.2015/2904 K. 2015/4249 9.2.2015″

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.221
Tepki puanı
969
Yaş
51
Konum
Ankara
@Servet Yortumluk
Çalışandan kabul ettiğine dair yazılı bir beyan alamadıktan sonra işçi aleyhine herhangi bir durum gerçekleşmez. Bu konuyla ilgili emsal yargıtay kararı var.Merkez harici işçinin onayını alarak görevlendirmesi gerekir. Kolay gelsin...
 
Üst