Uyuşturucular ve ilaçlar

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
30 Mart 2014
Mesajlar
2.256
Tepki puanı
1.674
Konum
Londra
Uyuşturucu Maddeler:
Alkol, uyanıklık duygusunu zayıflatan bir maddedir. Bunun dışındaki uyuşturucu maddelerin değişik etkileri vardır. Kokain ve amfetamin kısa bir süre uyanıklığı artırır. Bu maddeler yine az bir süre aşırı etkinlik, hareket ve neşe duygusu yaratır ve kişilerde kendini “dev aynasında” görme eğilimi başlar. Kısa bir kullanımdan sonra bu maddeler kişi üzerinde tedirginlik ve dikkati bir noktada toplama yeteneğinde zayıflıklar yaratır.

Uyuşturucular arasında hint keneviri ve haşhaş kişide, halüsünasyoların (değişik hayaller görme) ortaya çıkmasına, gerçekleri algılama bozukluklarına, dış ilişkilerde yetersizliklere, kendini son derece abartma ve sağını solunu bilememe gibi önemli kişilik bozukluklarına yol açar.

Bir oto sürücüsünün bunlardan birini kullandığını düşünmek ve bu konuda yorum yapmak bile dehşet vericidir. Çünkü sonucunun bir felâkete yol açacağı kesin gibidir.

İlâçlar:
Sinir teskin edici ilâçlar, tıpkı uyku hapları gibi, uyanıklığı azaltıcı maddeler içerir. Bu tür ilâçlar, bir gevşeme duygusunun ardından, kişiye yarı uykulu bir hava verir. Bu ilâçlar uzun süre kullanıldığında, çoğunlukla pasifliğe ve bazı aşırı kullanımlarda da şuur kaybına yol açarlar.

Birçok ülkede bu ilâçların kutuları üzerinde; sürüş esnasında kullanılmamaları için, üçgen bir uyarı işareti bulunmaktadır. Ülkemizde bunun yapılmaması büyük bir tedbirsizliktir.

Özetle teskin edici ilâçların da bir nevi uyuşturucu özellikler taşımasından dolayı, sürüş öncesinde ve sürüş esnasında bu tür ilâçların kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst