• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yakıt tasarrufu sağlayan sürüş önerileri

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Nerede yaşıyor olursanız olun veya ne tür bir araç kullanıyor olursanız olun her yakıt deposu ile biraz daha fazla kilometre yapma şansınız vardır. Yakıt litresi başına yalnızca bir veya iki kilometre artışı gerçekten katkı sağlayabilir.

Yakıt tasarrufuna yönelik bu 12 öneri aracınızın yakıt ekonomisini iyileştirmenize yardımcı olabilir. Böylece CO2 emisyonlarını azaltırken paradan tasarruf edeceksiniz. Bu önerilerin birçoğu depo başına yapılan kilometrede küçük bir artış elde etmenizi sağlar; ancak birkaç önerinin bir arada uygulanması ile kilometre performansında önemli artışlar elde edersiniz.

Yakıt tasarrufu sağlama çabalarınızın Dünyaya ve gelecek nesillere nasıl faydalar sağlayacağını düşünün.

Yavaşlayın
1.jpg
Yakıt tasarrufu elde etmenin en kolay ve etkili yöntemlerinden biri hızınızı azaltmaktır. Aracın hızı arttıkça yakıt tüketimi de artar. Örneğin saatte 40 km hızdan saatte 80 km hıza yükselmek yakıt tüketimini hemen hemen iki katına çıkartır. Ancak çok yüksek veya çok düşük hız da 1/100 km'de yüksek yakıt tüketimi oranına yol açabilir. Optimum yakıt tasarrufu 50km/s ile 70km/s* arasında gerçekleşir.

* Kaynak: Elsevier, Transportation research

Sürüş tarzınızı değiştirin
2.jpg
Yavaş yavaş hızlanarak ve mümkün olduğu kadar yumuşak vites geçişleri ile yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Ani frenlemelerden kaçınmak için duraklama zamanlarını önceden görün ve yolda olabilecekleri göz önünde bulundurun, trafiğin durduğunu gördüğünüz kavşağa kadar güvenli bir şekilde seyredin. Hızlı manevralar ve ani frenlemeler yapmak gibi agresif sürüş tarzı yumuşak bir sürüşten %20 daha fazla yakıt tüketimi ile sonuçlanabilir*.

* Kaynak: ABD Çevre koruma ajansı (EPA)

Aracınızı mümkün olan en yüksek viteste kullanın
3.jpg
Otomobiller mümkün olan en düşük viteste kalkış için tasarlanmaktadır çünkü en fazla güce sahip oldukları zaman kalkış zamanlarıdır. Ancak belirli bir hızda mümkün olan en yüksek viteste kullanmak yakıt tasarrufunuzu arttırabilir. Düşük viteslerde seyretmek yakıt tüketiminizi arttırabilir. Güvenli olduğu sürece daima daha yüksek vitese geçin.

Seçici hız sabitleyicisi
4.jpg
Hız sabitleyicisi kullanımı, düz yollarda veya yokuş aşağı giderken sabit hızı koruyarak yakıt tasarrufunuzu arttırabilirsiniz. Yokuş yukarı çıkıyorsanız hız sabitleyicisinin kullanılması aracınızı önceden ayarlanan hızı korumaya zorlar, böylece yakıt tüketimini arttırır.

Klimayı seçici bir şekilde kullanın
5.jpg
Klima, otomobilin motoru için yakıt kullanan ekstra bir yüktür. Klima kullanılmaması %3'e kadar yakıt tasarrufu sağlar*. Özellikle kışın dışarıdaki hava sıcaklıkları izin verdiği ölçüde klimayı kapatmayı tercih edin. Çok düşük hızda veya sabit dururken camları açın, havalandırma dışarıdan gelen esintinin keyfini çıkararak konforlu bir sürüş yapmanızı sağlar.

* Kaynak: Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı (ABD Enerji Bakanlığı)

Aşırı rölantide çalıştırmaktan kaçının
6.jpg
Araç rölantide çalışırken yakıt harcar ve bu litre başına sıfır kilometre anlamına gelir. Beklerken motoru kapatmak ve hareket için hazır olduğunuzda tekrar çalıştırmak arabayı hareketsiz durumda çalıştırmaktan daha az yakıt harcar.

Gereksiz yükleri çıkarın
7.jpg
Araç ne kadar ağır olursa hareket etmek için o kadar fazla enerji gerekir, bu nedenle aşırı yük taşınması daha yüksek yakıt tüketimi ile sonuçlanır. Her ekstra 50kg için yakıt tüketiminiz %1-2* artar. Aracınızda ne taşımanız gerektiğini dikkatli bir şekilde değerlendirin ve tüm gereksiz eşyaları boşaltın.

* Kaynak: ABD Çevre koruma ajansı (EPA)

Portbagajı akıllıca kullanarak aerodinamiği arttırın
8.jpg
Protbagajlar aracınızın aerodinamik verimliliğini olumsuz etkiler. Araç üzerindeki aerodinamik çekişi, dolayısıyla yakıt tüketimini %5 oranında arttırırlar*. Aracınıza yalnızca kesin gerekli olduğunda portbagaj takın ve kullanılmadığı zamanlarda sökün.

* Kaynak: ABD Çevre koruma ajansı (EPA)

Camları kapalı tutun
9.jpg
Camların ve güneşliklerin açılması aerodinamik çekiş oluşturur, bu da aracınızı yavaşlatır. Gerekli hızda seyretmek için daha fazla enerji gerekir ve bu da daha fazla yakıta ihtiyaç duyar. Camlarınızı ve güneşliği kapatarak yakıt verimliliğinizi arttırın.

Aracınızın bakımını uygun şekilde yapın
10.jpg
Aracınızın maksimum verimlilikte çalışmasını sağlamak için düzenli servisler ile bakımını yaptırın. Kirlenmiş bujiler, kirli hava filtresi veya tıkalı yakıt filtresi yakıt tasarrufunuzu olumsuz bir şekilde etkiler. Motor yağının düzenli olarak değiştirilmesi de yakıt verimliliği açısından çok önemlidir. Bakımı iyi yapılmış bir motor yakıt tasarrufunu %4'e kadar arttırabilir*.

* Kaynak: Energy and Environmental Analysis, Inc., Washington, DC

Lastiklerinizi doğru hava basıncı ile şişirin
11.jpg
Yetersiz hava basıncı ile şişirilmiş lastikler daha fazla yuvarlanma direncine sahip olur, yuvarlanmak için daha fazla enerji gerektirir ve bu da daha yüksek yakıt tüketimi ile sonuçlanır. Janta gevşek bir şekilde monte edilen lastikler zaman içinde hava basıncı kaybı gösterir, bu nedenle hava basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi ve araç üreticisi tarafından temin edilen kullanım kılavuzuna göre lastiğin doğru hava basıncı ile şişirilmesi sağlanmalıdır. Lastiklerin doğru bir şekilde şişirilmesi ile %5*'e kadar yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Doğru bir şekilde şişirilen lastikler aynı zamanda daha güvenlidir ve kullanım ömürleri daha uzundur.

* Kaynak: ABD Çevre koruma ajansı (EPA)

Aracınıza Goodyear EfficientGrip lastikleri takın
12.jpg
Lastiklerin aracınızın yuvarlanma direnci üzerinde önemli bir etkisi vardır. FuelSaving (Yakıt Tasarrufu) Teknolojisine sahip Goodyear EfficientGrip lastikleri kullanarak yuvarlanma direncini öenmli ölçüde azaltabilirsiniz. Motorunuzdan daha az enerji boşa harcanır, dolayısıyla daha az benzin tüketilir. Bu çevre için daha iyidir ve yakıta daha az harcarsınız. EfficientGrip lastiklerle önde gelen 6 rakip lastiğin ortalamasına kıyasla % __ yakıt tasarrufu elde edebilirsiniz.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst