Yalvaç’ta 16 Işçi Öldü, Kamu Davası Bile Açılmadı

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Yalvaç’ta 16 işçi öldü, kamu davası bile açılmadı
  08 Temmuz 2015
  yalvac_kaza.jpg

  Yalvaç’ta 16 mevsimlik tarım işçisinin ölümüyle sonuçlanan ve üzerinden henüz bir yıl bile geçmeyen iş cinayetiyle ilgili soruşturmaya takipsizlik kararı verildi, kamu davası bile açılmadı

  Manisa’da 15 mevsimlik tarım işçisinin yaşamını yitirdiği katliamla birlikte tarım işçilerinin güvencesiz çalışma koşulları bir kez daha gündeme gelirken, tarım işçilerinin hayatını kaybettiği iş cinayetlerine ilişki dosyalarda ise tek bir adım ilerlenmediği görüldü.

  Bianet’in haberine göre, 31 Ekim 2014’te Konya’nın Akşehir ilçesinde elma bahçesinde çalışan işçileri Isparta’nın Gelendost ilçesine götüren midibüs Yalvaç’ta devrilmiş, kazada sürücü ile 16 tarım işçisi hayatını kaybetmişti.

  Kazanın ardından sürücü dahil 24 kişi kapasiteli midibüse 46 kişinin bindirildiği ortaya çıkmış, araçta 1200 kilogramlık yük fazlalığı tespit edilmişti. Kaza ile ilgili raporda da midibüsün kaza yerine bir kilometre kala rampa çıktıktan sonra inişe geçtiği, bu sırada yük fazlalığı nedeniyle frenin patladığı ve aracın kontrolden çıktığı bilgisi yer almıştı.

  Kamu davası dahi açılmadı

  Bianet’e konuşan ölen işçi ailelerinin avukatlarından Hüseyin Arabacı, kazada tam ve tek taraflı kusurlunun şoför olduğunu ve onun da ölmesi gerekçe gösterilerek soruşturmaya takipsizlik verildiğini, kamu davası dahi açılmadığını belirtti.

  Ailelerin açtığı tazminat davasının sürdüğünü aktaran Arabacı, “İşçiler yolda toplanıp orada tarlalara çalışmaya gidiyor. Yani kimin nereye gideceği, dolayısıyla patronun kim olduğu belli değil” dedi.

  ‘Her iş cinayeti ihmaller toplamıdır, tüm sorumlular yargılanmalıdır’

  Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin gönüllü hukukçularından Erbay Yucak da ceza soruşturması açılmadığı için kazadaki ihmallerin araştırılmadığını belirtti. İş cinayetleri davalarında baştan bu yana tüm sorumluların yargılanmasını talep ettiklerinin altını çizen Yucak şöyle konuştu:

  Her iş cinayeti bir ihmaller toplamıdır. Bu olayda şoförün tek başına ihmali üzerinden yargılama yapılamaz. Ceza davası açılsaydı Emniyet Müdürlüğü, Trafik Şube Müdürlüğü’nün görev ve sorumlulukları ve varsa ihmalleri ortaya çıkacaktı. Yine karayollarına ait bir eksiklik varsa bu da ortaya çıkabilirdi.

  Yani şoför kapasite üstü yolcu taşıyorsa bunu kim denetliyor? Güvenli taşımacılıktan sorumlu, bunun denetimini yapacak olan birimlerin ihmalleri araştırılmamış.

  Kaynak Çalışan Haber