Yasal Zorunlu Beton Pompası En473 Uzman Bom Çatlak Kontrolü

Konu, 'Yasal Gereklilikler' kısmında Enver Çığşar tarafından paylaşıldı.

 1. Enver Çığşar

  Enver Çığşar Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  360
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma:
  SASA Polyester San. A.Ş
  selam arkadaşlar bir konu paylaşıp fikir alışverişinde bulunmak istedim;

  Yasal Zorunlu Beton Pompası EN473 uzman Bom Çatlak Kontrolü


  25/04/2013 tarihli resmi gazete ile yeni iş kanunu gereği , İş Ekipmanları Bakım ve kontrol yönetmeliği yayınlanmış ve Kaldırma ve iletme ekipmanlarından Mobil Beton Pompalarının EN473 sertifikalı Manyetik Parçaçık Muayene uzmanları tarafından kontrolleri 25/04/2013 tarihinden itibaren zorunlu olmuştur.

  28628 sayılı resmi gazete ile; 25/04/2014 tarihinden itibaren teftiş ve kontrollerin gerçekleştirilmesinde ÇSGB yetkili kılınmıştır. ÇSGB 44 nolu yapı işleri güvenliği ile ilgili yayınladığı bildiride “Beton Pompaları ve dağıtım kollarını periyodik olarak ve ihtiyaç halinde yetkili uzman bir kişiye muayene ettirmeyi zorunlu kılmıştır.

  Beton pompası bomlarında çatlak kontrolü (EN 473) ve bom kaynaklarında çatlak kontrolü kullanım klavuzlarında belirtildiği gibi pompa sahibinin sorumluluğunda olup bulunan çatlaklar da EN287 sertifikalı kaynakçılar ile WPS ve PQR’a göre tamiri gerekmektedir.

  Firmamız temsilcisi olduğu Waitzinger , Klein,Reich,Everdigm pompaların kontrolü için; EN 473 uzman Manyetik Partikül Muayenesi yapan alt tedarikçi bir firma ile protokol yaparak ciddi bir parasal karşılığı bulunan bu testleri çok daha ucuz fiyata hem uzman, hemde yetkili servis garantisi ile siz değerli müşterilerimizin bilgilerine sunmaktadır.


  Wai,Klein, Reich harici pompalar için de firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.Fiyatlarımıza ekip, ekipman, Manyetik Spray ,Devoloper, Raporlama dahil olup yol, ulaşım, iaşe, konaklama ve KDV hariçtir. Fabrikamız da bu testler 1 gün içinde tamamlanmaktadır. Bulunan çatlakların tamiri için de firmamız sertifikalı kaynakçılara sahip olup en iyi tekliflerini sunmaktadır.

  Firmanızın teklifimizi olumlu değerlendirmesi durumunda , detaylar ve iş programı görüşmek üzere iletişime geçmenizi rica ederiz.

  Saygılarımızla
  Bu teklif metini bir hazır beton tesisine verilmiş bu durum a göre her yıl kontrolünün yapılması lazım diyorlar....
  iş ekipmanları yönetmeliği
  kaldırma - iletme araçları diyor ve 1,2,3 açıklama diyor burda beton pompa sı geçmiyor
  1) Vinçlerin periyodik kontrollerinde yapılacak olan statik deneyde deney yükü, beyan edilen yükünen az 1,25 katı, dinamik deneyde ise en az 1,1 katı olması gerekir.

  (2) Mobil kaldırma ekipmanlarının dışında kalan kaldırma ekipmanları için kararlılık deneyi ise gerek görüldüğünde ilgili standartlarda belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

  (3) Kapasitesinin altında kullanılacak kaldırma araçlarında beyan edilen kaldırılacak azami yük görünecek şekilde işaretlenir. Beyan edilen yükün üstünde bir ağırlığın kaldırılmasının söz konusu olduğu durumlarda kaldırma aracı kaldırılacak yükün miktarı esas alınarak yukarıda belirtilen kriterler çerçevesinde teste tabi tutulmadan kullanılamaz. (Beyan yükü; kaldırma aracında işveren tarafından beyan edilen kaldırılacak maksimum ağırlıktır.)
  yapı işleri yönetmeliği
  2.2.2. Kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrolleri, makine mühendisleri ve makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Söz konusu periyodik kontrollerin tahribatsız muayene yöntemleri ile yapılması durumunda, bu kontroller sadece TS EN 473 standardına göre eğitim almış mühendisler ve aynı eğitimi almış tekniker veya yüksek teknikerler tarafından yapılabilir.
  çsgb nin hazırladığı yaı sektöründe iş güvenliği el kitabı
  Muayene
  • Beton pompalarını ve dağıtım kollarını periyodik olarak ve ihtiyaç halinde
  yetkili uzman bir kişiye muayene ettirin.
  • Beton pompalarını ve dağıtım kollarını iş başlangıcından önce ve günlük
  olarak eksiklikler yönünden kontrol edin.
  • Nakil hatlarını aşınmaya karşı düzenli olarak kontrol edin
  bu konu üzerine beyin fırtınası yapalım :)
   

  Ekli Dosyalar:

  Fatih Özcan bunu beğendi.