• Sayın Üyeler,

  Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

  Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yolculuk hazırlıkları

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Araştırmalar gösteriyor ki, yaz dönemindeki kazaların en önemli iki sebebi bakımsız araçlar ve yorgun sürücüler.

Önerilerimizi takip ederek kendinizi yaz sürüşünüz için hazırlayın.

Araç kontrolü
Yaz döneminde meydana gelen arızaların 3’te 1’i tatil yolunda meydana gelmektedir. Çünkü bir çok sürücü işten çıkar çıkmaz yola koyulmaktadır.

Kimse yolculuğunun arıza sebebiyle bölünmesini istemez. Düzenli bakım yapmak bir çok arızanın önüne geçilmesini sağlar.

Yolculuk Planı
Mola vereceği noktaları önceden planlamayan sürücüler genellikle bir kaç kilometre daha fazla gitmek için kendilerini zorlarlar. Bu da kaza riskini arttıran önemli bir etkendir. Yolculuğunuzu planlarken sık sık mola vermeye özen gösterin.

Yorgunlukla başa çıkmak
Uzun mesafeler, yoğun trafik ve gece gündüz yolculuk yapmak bir sürücünün fiziksel limitini zorlayabilir.

 • Yolculuğa çıkarken dinlenmiş ve dinç olmaya özen gösterin. Yola koyulmadan önceki gece, uykunuzu aldığınızdan emin olun.
 • Biyolojik saatinizi bozmamaya dikkat edin. Uyanık olmaya alışkın olduğunuz saatlerde yolculuk yapmaya özen gösterin.
 • Yola çıkmadan önce alkol kullanmayın.
 • Uykunuzu getirecek ya da sizi uyuşturacak ilaçları kullanmayın.
 • Trafiğin yoğun olacağı saatlerde yola çıkmamaya çalışın.
 • Sık sık mola verin. Yorgunluk belirtileri göstermeye başladığınızı anladığınız anda mola verin. Kısa bir yürüyüş yapın.
 • Aracınızın içinin çok sıcak olmamasına dikkat edin. Yüksek sıcaklık, 0,5 promil alkolün yaptığı etkiyle eşdeğer bir etki yaratır.
Gece Yolculuğu
Bazı sürücüler trafikten ya da gündüz sıcağından kaçmak için gece yolculuk yapmayı seçer. Ancak gece yolculuklarının da kendine has zorlukları vardır.

 • Aracınızın farlarının, camlarının, park ve sinyal lambalarının temiz ve yolculuğa hazır olduğundan emin olun.
 • Farlarınızın açısının doğru ayarlandığından emin olun. Farlarınız yolu aydınlatacak ancak diğer sürücülerin gözünü kamaştırmayacak şekilde ayarlanmış olmalı.
 • Hızınızı düşürüp takip mesafenizi arttırın. Unutmayın, gece saatlerinde diğer sürücülerin hızlarını ve uzaklıklarını muhakeme etmek daha zordur.
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst