Caglayanelektrik

Kayıtlı Üye
Katılım
27 Ekim 2018
Mesajlar
1
Tepki puanı
2
Yaş
26
Sayın İş Güvenlik Uzmanı arkadaşlar,
Aşağıdaki hususta bilgilerinize rica ederim.
ISG Elektrik Kontrolünüzde olan tesislerin Yüksek Gerilim Trafosu var ise,
ISG Dosyasında Elektrik Kısmında ;
1-) Bir elektrik mühendisiyle imzalanmış "YG İŞLETME SORUMLULUĞU HİZMET SÖZLEŞMESİ" var mı ? Kontrol ediniz,
2-) Bu sözleşmede mühendis tesis çalışanı mı? Yoksa dışarıdan hizmet alımı yoluyla mı? Kontrol ediniz,
3-) Sözleşmede EMO Mesleki Denetimi yapılmış mı yani EMO Mührü var mı? Kontrol ediniz
4-) Sözleşmede Elektrik Dağıtım Şirketine sözleşme bildirilmiş mi ? yani Elektrik Dağıtım Şirketi tasdik mührü var mı? Kontrol ediniz.
5-) Bu kontroller ışığında eğer Tesiste böyle bir sözleşme yapılmamış ise İŞVEREN e durumu eksiklik olarak bildirmelisiniz.
6-)İŞVERENe raporlarken ; "18.03.2004 tarihinde 25406 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve 12 Ocak 2008 tarih ve 26754 sayılı Resmi Gazete‘ deki değişiklikle güncellenmiş olan Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğunu ELEK. KUV. AKIM. TES. YÖNETMELİĞİ, Madde 60 gereği, bu hizmeti satın alması gerektiğini ve Elektrik Dağıtım Şirketiyle, Yüksek Gerilim Elektrik Enerji Satışına ilişkin Perakende Satış Sözleşmesi Madde 5 -i bendine göre de bu hizmeti satın alacağını beyan etmiş bulunduğunu " hatırlatmalısınız.
Saygılarımızla,
 

asimaksu1

Kayıtlı Üye
Katılım
8 Haziran 2021
Mesajlar
11
Tepki puanı
17
Konum
Antalya
Web Sitesi
aksutep.com

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu neden gereklidir?

Özel trafosu olan işletmelerde genelde bu trafonun nasıl işletileceği, arıza anında yada gerektiğinde nasıl müdahale edileceği konusunda gerekli müdahaleyi yapacak eleman bulunmamaktadır. Sonuç olarak üretim yada işletim kaybı yaşamamak adına trafoların belli periyotlarla kontrollerinin yapılıp, sağlıklı ve güvenli şekilde işletilmesi açısından Yüksek Gerilim Trafo İşletme Sorumluluğu hizmetinin alınması gerekmektedir.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst