• Sayın Üyeler,

  Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

  Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Araçlar ve iş makineleri için renk kodu

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Sayın arkadaşlar,

Özellikle büyük şantiyelerde ve çok fazla araç olan çalışma sahalarında makinelerin kontrolü de bir hayli zor olmaktadır. Araçlarda arıza çıkabilmekte, bilginiz dışında başka araçlar çalıştırılmakta ve haliyle istenmeyen olaylara davetiye çıkarılabilmektedir.

Bunu önlemek için şantiyem de uyguladığım bir sistemi anlatmak istiyorum. Elektrikli aletler ve kaldırma ekipmanları için uygulanan renk kodu sistemini aynı şekilde araçlar içinde geliştirdik. Şantiyede ki araç sirkülasyonuna göre renk kodu değişimi gerçekleştirilebilir. Araçlar için renk kodu değişimi oldukça işe yaramaktadır. Zira bir kere kart verip sürekli kullanmasını isterseniz bilginiz dışında gerçekleşen araç giriş çıkışlarını engelleyemezsiniz.

Zaman zaman şantiye içerisinde yapılan kontrollerde A5 boyutunda araç camında bulunan kartlar dikkat çekmekte ve kontrol açısından kolaylık sağlamakta ayrıca şoförler için caydırıcılık sağlamaktadır.

Sırayla anlatmak gerekirse;
 1. Gelen araçlar birimimize bağlı makine mühendisi tarafından kontrol edilmektedir. Her araç için araç kontrol formu doldurulmaktadır.
 2. Araçta uygunsuzluklar var ise, önemli uygunsuzlukları bulunan araçlar şantiye içerisine sokulmamakta süre verilebilecek uygunsuzluklar için DÖF formu ile zaman verilmektedir.
 3. Rutin kontrollerde önemli uygunsuzluklar tespit edilirse aracın giriş kartı alınarak şantiye içerisinde dolaşıma izin verilmemektedir.
 4. Araç giriş kartlarının rengi her 4 ayda bir değiştirilmektedir. Eski kartlar her değişimde toplanmaktadır.
araç kartı.png

Araç kontrol no yazılı alanda araç kontrol edilirken hangi form numarası ile kontrol edildiyse o formun numarası yazılmaktadır. Bu şekilde aracın geçmişteki uygunsuzlukları çok kolay bir şekilde tespit edilmektedir.
Aracın plakası yazılarak ilgili kartı başka araçların kullanması sağlanmıştır.
Araç kontrolünde sürücü belgelerinin kopyası alındığı için kartlarda şoför adı yazılarak aracı başkalarının kullanması engellenmiştir. Ortak bir kullanım olacak ise diğer sürücülerin belgeleri alınarak isimleri karta yazılabilir..

Ekte yer alan örneğe göre sizlerde şantiyeleriniz de benzer bir sistem uygulayabilirsiniz. benim şantiyem de yaklaşık 200 iş makinesi ve 50 den fazla binek araç olduğu için oldukça faydalı olmuştur.

 

Ekli dosyalar

 • isgTurkiye ARAÇ GİRİŞ KARTI.pdf
  195 KB · Görüntüleme: 176
Üst