• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Asya Avustralya Işçi Sağlığı (aawl) 16 Ağustos Haberleri

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Firma
BelKo ltd.şti.
Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 16 Ağustos Haberleri
17.08.2015 Haberler

china%20coal%20industry%20explosion.jpg
PATLAMA VE YANGINLARDA ÇOK SAYIDA ÇİNLİ İŞÇİ CAN VERDİ
Kuzeydoğudaki sanayi kenti Tianjin'de bu hafta meydana gelen şiddetli patlama ve yangın, en az 100 işçinin ölümüne, bölge sakinleri dahil yüzlerce kişinin yaralanmasına yol açtı. Felaket, tehlikeli kimyasal maddelerin bulunduğu bir depolama tesisinde çıkan yangının zincirleme reaksiyona yol açması sonucu meydana geldi. Birkaç gün önceki başka bir olayda ise orta Çin'deki Şensi eyaletindeki bir kömür madeninde 10 işçi yaşamını yitirdi. İşçiler, kaldıkları işçi koğuşunun toprak kayması sonucu toprağa gömülmesi sonucu can verdi. Çin'in kömür maden sanayiindeki dehşet verici koşullar herkesçe bilinmesine rağmen, bağımsız sendikaların baskı altında tutulması, her ne pahasına olursa olsun kar etme sistemi ve yaygın yolsuzluklar Çin'deki bütün sektörlerde çalışan milyonlarca işçi için öldürücü bir ortam yaratıyor.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


Iraq%20electricity%20protest.jpg
KİTLESEL İŞÇİ PROTESTOLARI IRAK HÜKÜMETİNİ SALLIYOR
Yabancı işgali, savaşlar ve mezhepçi siyaset milyonlarca Iraklının ölümüne ve yoksullaşmasına yol açmasına rağmen, işçi sınıfı mücadeleleri devam ediyor. Bu hafta Irak'ın dört bir yanında meydana gelen elektrik kesintileri üzerine milyonlarca insan Irak sokaklarında yolsuzlukları ve mezhepçiliği protesto etti. Irak'ın orta eyaletlerinde 2012 ve 2013'te meydana gelen benzer protestoların ordu tarafından bastırılması, o bölgelerde İslam Devleti'nin boy vermesine sebep olmuştu. Son protestolar Irak yönetiminde bazı değişikliklere yol açmakla birlikte gerçek sorunlar daha derinde ve sistemik özellik taşıyor.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


MUA%20Hutchinson.png
DENİZ İŞÇİLERİ KÜRESEL DEV HUTCHINSON'A KARŞI MÜCADELE EDİYOR
Sydney'deki Botany Bay terminalinde devam eden düşük yoğunluklu bir uyuşmazlık, yüzden fazla işçinin SMS mesajlarıyla işten çıkarılması sonucu sektör bazında çatışmaya dönüştü. Sydney'de süresiz greve gidilirken Brisbane limanında dayanışma grevi yapılıyor. Başka dayanışma eylemleri de sürüyor. Görüşmeler sürmesine rağmen işten atılmalar konusunda herhangi bir gelişme yok. Hutchinson Endonezya'nın Cakarta limanındaki terminallerinden birinde de sendikasızlaştırma saldırısı yürütüyor. Hutchinson'a ve diğer operatörlere karşı Hong Kong'da da liman işçileri 7 ay boyunca zorlu bir greve gitmişlerdi. Hutchinson gibi küresel şirketlere karşı işçilerin de küresel ölçekte örgütlenmesi ve dünyanın dört bir yanındaki Hutchinson işyerlerinde üretimden gelen güçlerini kullanmaları gerekiyor.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


NUW%20woolworths%20workers.jpg
MELBOURNE ANTREPOLARINDA GEÇİCİ İŞÇİLİĞE KARŞI MÜCADELE
Melbourne'un batısında süpermarket devi Woolworths'e ait bir antrepoda bu hafta yüzlerce işçi işlerini korumak için greve gitti. Grevin nedeni dünyanın dört bir yanındaki işçilerin çok iyi bildiği geçici işçilik dayatması. Şirket işçilere geçici işçi sayısını artırmak için bir işçi kiralama şirketi kuracağını açıklamıştı. İşçiler buna karşılık antreponun etrafında grev çadırı kurup dayanışma fonu oluşturdular. Bir hafta sonra şirket başlangıçtaki planından geri adım attı ancak hala geçici işçi sayısını artırma peşinde.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


sex%20workers%20unite%20against%20violence.jpg
SEKS İŞÇİLERİ İÇİN ÖNEMLİ KAZANIMLAR
Kadın ve erkek seks işçileri işçi sınıfının ayrımcılık, şiddet, düşük ücret, kötü çalışma koşulları ve her gün hastalıklara maruz kalan, en fazla sömürülen kesimleri arasında yer alıyor. Uluslararası Af Örgütü, aldığı anlamlı bir kararla seks işçilerinin haklarını savunmak amacıyla seks işçiliğinin suç olmaktan çıkarılması çağrısı yapan son örgüt oldu. Seks işçiliğinin yasadışı olması, savunmasız insanlrın sefaletinden yüksek karların elde edildiği küresel bir suç endüstrisini yaratmış durumda.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


no%20turn%20backs.jpg
AVUSTRALYA'NIN DENİZDEKİ TOPLAMA KAMPLARINDA HAK İHLALLERİ
Avustralya hükümetinin sığınmacılara yönelik baskıları son bulmuyor. Bu konuda son haberler Papua Yeni Gine'ye bağlı Manus Island ve Nauru'da bulunan deniz ortasındaki toplama kamplarından geldi. Bu haftaki haberler kamplardaki gözetleme, zorbalık ve çocuk istismasına ilişkindi. Parlamentoya sunulan bir araştırma önergesinde de sığınmacılara yönelik işkence iddiaları gündeme getirildi.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


pakistani%20slum.jpg
PAKİSTAN'DA İŞÇİ SEMTLERİNDE MÜCADELELER
Konut hakkı dünyanın her yerinde, özellikle de ücretlerin yoksulluk sınırında ya da altında olduğu ülkelerde temel bir sorun. İslamabad'da belediye geçen ay 20.000 kişinin evlerini pahalı apartmanlar yapmak için yıktı. Bölgede oturan işçiler yıkımları önleyemeseler de, hükümetten tazminat ve alternatif konut düzenlemeleri talep etmek için örgütlenmekte.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


free%20muhammad%20allan.jpg
FİLİSTİNLİ TUTSAK İSRAİL HAPİSHANELERİNDE ÖLÜME YAKLAŞIYOR
İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutsaklar baskılara ve işgale karşı uzun süredir protesto eylemleri gerçekleştiriyordu. Bu mücadelenin araçlarından biri de açlık grevi. Haksız yere bir İsrail hapishanesinde tutuklu bulunan Filistinli avukat Muhammed Allaan, haftalardır sürdürdüğü açlık grevi sonucu bu hafta komaya girdi. Allaan'ın davası bir adalet komedisi ve İsrail'in Filistin'i işgalinin bir sonucu. Uluslararası Avukatlar Birliği Muhammed Allaan'ın derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı. 18 Ağustos günü New York'taki BM genel merkezinin önünde bir eylem düzenlenecek.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


Çeviren: Nilgün Güngör


Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst