Asya Avustralya Işçi Sağlığı (aawl) 16 Ağustos Haberleri

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 16 Ağustos Haberleri
  17.08.2015 Haberler

  [​IMG]
  PATLAMA VE YANGINLARDA ÇOK SAYIDA ÇİNLİ İŞÇİ CAN VERDİ
  Kuzeydoğudaki sanayi kenti Tianjin'de bu hafta meydana gelen şiddetli patlama ve yangın, en az 100 işçinin ölümüne, bölge sakinleri dahil yüzlerce kişinin yaralanmasına yol açtı. Felaket, tehlikeli kimyasal maddelerin bulunduğu bir depolama tesisinde çıkan yangının zincirleme reaksiyona yol açması sonucu meydana geldi. Birkaç gün önceki başka bir olayda ise orta Çin'deki Şensi eyaletindeki bir kömür madeninde 10 işçi yaşamını yitirdi. İşçiler, kaldıkları işçi koğuşunun toprak kayması sonucu toprağa gömülmesi sonucu can verdi. Çin'in kömür maden sanayiindeki dehşet verici koşullar herkesçe bilinmesine rağmen, bağımsız sendikaların baskı altında tutulması, her ne pahasına olursa olsun kar etme sistemi ve yaygın yolsuzluklar Çin'deki bütün sektörlerde çalışan milyonlarca işçi için öldürücü bir ortam yaratıyor.

  http://www.aawl.org.au/content/multiple-industrial-disasters-take-huge-toll-chinese-workers

  [​IMG]
  KİTLESEL İŞÇİ PROTESTOLARI IRAK HÜKÜMETİNİ SALLIYOR
  Yabancı işgali, savaşlar ve mezhepçi siyaset milyonlarca Iraklının ölümüne ve yoksullaşmasına yol açmasına rağmen, işçi sınıfı mücadeleleri devam ediyor. Bu hafta Irak'ın dört bir yanında meydana gelen elektrik kesintileri üzerine milyonlarca insan Irak sokaklarında yolsuzlukları ve mezhepçiliği protesto etti. Irak'ın orta eyaletlerinde 2012 ve 2013'te meydana gelen benzer protestoların ordu tarafından bastırılması, o bölgelerde İslam Devleti'nin boy vermesine sebep olmuştu. Son protestolar Irak yönetiminde bazı değişikliklere yol açmakla birlikte gerçek sorunlar daha derinde ve sistemik özellik taşıyor.

  http://www.aawl.org.au/content/massive-working-class-demonstrations-rock-iraqi-government

  [​IMG]
  DENİZ İŞÇİLERİ KÜRESEL DEV HUTCHINSON'A KARŞI MÜCADELE EDİYOR
  Sydney'deki Botany Bay terminalinde devam eden düşük yoğunluklu bir uyuşmazlık, yüzden fazla işçinin SMS mesajlarıyla işten çıkarılması sonucu sektör bazında çatışmaya dönüştü. Sydney'de süresiz greve gidilirken Brisbane limanında dayanışma grevi yapılıyor. Başka dayanışma eylemleri de sürüyor. Görüşmeler sürmesine rağmen işten atılmalar konusunda herhangi bir gelişme yok. Hutchinson Endonezya'nın Cakarta limanındaki terminallerinden birinde de sendikasızlaştırma saldırısı yürütüyor. Hutchinson'a ve diğer operatörlere karşı Hong Kong'da da liman işçileri 7 ay boyunca zorlu bir greve gitmişlerdi. Hutchinson gibi küresel şirketlere karşı işçilerin de küresel ölçekte örgütlenmesi ve dünyanın dört bir yanındaki Hutchinson işyerlerinde üretimden gelen güçlerini kullanmaları gerekiyor.

  http://www.aawl.org.au/content/australian-maritime-workers-fight-against-global-giant-hutchison

  [​IMG]
  MELBOURNE ANTREPOLARINDA GEÇİCİ İŞÇİLİĞE KARŞI MÜCADELE
  Melbourne'un batısında süpermarket devi Woolworths'e ait bir antrepoda bu hafta yüzlerce işçi işlerini korumak için greve gitti. Grevin nedeni dünyanın dört bir yanındaki işçilerin çok iyi bildiği geçici işçilik dayatması. Şirket işçilere geçici işçi sayısını artırmak için bir işçi kiralama şirketi kuracağını açıklamıştı. İşçiler buna karşılık antreponun etrafında grev çadırı kurup dayanışma fonu oluşturdular. Bir hafta sonra şirket başlangıçtaki planından geri adım attı ancak hala geçici işçi sayısını artırma peşinde.

  http://www.aawl.org.au/content/warehouse-workers-melbourne-fight-against-casualisation

  [​IMG]
  SEKS İŞÇİLERİ İÇİN ÖNEMLİ KAZANIMLAR
  Kadın ve erkek seks işçileri işçi sınıfının ayrımcılık, şiddet, düşük ücret, kötü çalışma koşulları ve her gün hastalıklara maruz kalan, en fazla sömürülen kesimleri arasında yer alıyor. Uluslararası Af Örgütü, aldığı anlamlı bir kararla seks işçilerinin haklarını savunmak amacıyla seks işçiliğinin suç olmaktan çıkarılması çağrısı yapan son örgüt oldu. Seks işçiliğinin yasadışı olması, savunmasız insanlrın sefaletinden yüksek karların elde edildiği küresel bir suç endüstrisini yaratmış durumda.

  http://www.aawl.org.au/content/important-win-rights-sex-workers-worldwide

  [​IMG]
  AVUSTRALYA'NIN DENİZDEKİ TOPLAMA KAMPLARINDA HAK İHLALLERİ
  Avustralya hükümetinin sığınmacılara yönelik baskıları son bulmuyor. Bu konuda son haberler Papua Yeni Gine'ye bağlı Manus Island ve Nauru'da bulunan deniz ortasındaki toplama kamplarından geldi. Bu haftaki haberler kamplardaki gözetleme, zorbalık ve çocuk istismasına ilişkindi. Parlamentoya sunulan bir araştırma önergesinde de sığınmacılara yönelik işkence iddiaları gündeme getirildi.

  http://www.aawl.org.au/content/new-abuses-uncovered-australia’s-offshore-concentration-camps

  [​IMG]
  PAKİSTAN'DA İŞÇİ SEMTLERİNDE MÜCADELELER
  Konut hakkı dünyanın her yerinde, özellikle de ücretlerin yoksulluk sınırında ya da altında olduğu ülkelerde temel bir sorun. İslamabad'da belediye geçen ay 20.000 kişinin evlerini pahalı apartmanlar yapmak için yıktı. Bölgede oturan işçiler yıkımları önleyemeseler de, hükümetten tazminat ve alternatif konut düzenlemeleri talep etmek için örgütlenmekte.

  http://www.aawl.org.au/content/working-class-communities-pakistan-fight-against-evictions

  [​IMG]
  FİLİSTİNLİ TUTSAK İSRAİL HAPİSHANELERİNDE ÖLÜME YAKLAŞIYOR
  İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutsaklar baskılara ve işgale karşı uzun süredir protesto eylemleri gerçekleştiriyordu. Bu mücadelenin araçlarından biri de açlık grevi. Haksız yere bir İsrail hapishanesinde tutuklu bulunan Filistinli avukat Muhammed Allaan, haftalardır sürdürdüğü açlık grevi sonucu bu hafta komaya girdi. Allaan'ın davası bir adalet komedisi ve İsrail'in Filistin'i işgalinin bir sonucu. Uluslararası Avukatlar Birliği Muhammed Allaan'ın derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı. 18 Ağustos günü New York'taki BM genel merkezinin önünde bir eylem düzenlenecek.

  http://www.aawl.org.au/content/palestinian-prisoner-close-death-israeli-jail

  Çeviren: Nilgün Güngör


  http://www.guvenlicalisma.org/index...ustos-haberleri&catid=152:haberler&Itemid=141