Baretlerin Boyanması Ve Etiket Yapıştırılması

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
30 Mart 2014
Mesajlar
2.248
Tepki puanı
1.658
Konum
Londra
Baretlerin boyanması yada bol miktarda etiket yapıştırılması uygun mudur?

Cevabını araştırdım fakat sizlerinde görüşlerini rica ediyorum.. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?
 

caglayan

Kayıtlı Üye
Katılım
4 Şubat 2015
Mesajlar
1
Tepki puanı
0
Yaş
52
Boyanmasına gerek olmamakla birlikte etiket yapıştırılması ayırt edicilik, dikkat ve farkındalık açısından fayda sağlamaktadır.
 

Kamil ÖZDEMİR

Kayıtlı Üye
Katılım
5 Haziran 2014
Mesajlar
3
Tepki puanı
0
Yaş
40
Konum
İSTANBUL
boyanmamalıdır. yönetmelikte barete herhangibir yazı vs yazılmaz deniyor ama etiket çalışan üzerinde daha sabit yelek iş elbisesi gibi kkd lerde olmalı baret kaza anında uzağa düşebilir kişinin bilgilerine üzerindeki kkd lerden ulaşılabilir.
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
30 Mart 2014
Mesajlar
2.248
Tepki puanı
1.658
Konum
Londra
Günaydınlar herkese,

Baretler boyanmamalıdır elbette fakat hepimiz şantiye sahasında işçilerin baretlerini diğer işçilerinkinden ayırt etmek için boyadığını görüyoruz. Ayrıca sticker uygulaması da bizler tarafından yapılan bir uygulama genellikle, işçilerin yapıştırdığı beyaz kağıt bantları saymıyorum.

Bu konunun ne bizim mevzuatımızda nede uluslararası mevzuatta yeri yok. Kesinlikle yapıştırılamaz yada boyanamaz diye bir yasak söz konusu değil fakat konuyla ilgili OSHA 'nın bir görüşü var ve boya/ etiketi tavsiye etmiyor.

Sebebini de şu şekilde açıklıyor.

Boyanın baretin elektrik direnç dayanımını azaltabileceğini belirtiyor. Ayrıca kurumun boya, tiner, çözücülerin baretin kabuğuna zarar verebileceği ve koruma kapasitesini düşürebileceği yönünde endişeleri söz konusudur. Yaptığım araştırmalarda boya ile ilgili iddiaları kanıtlamak üzere bir araştırma yapılmamış olduğunu gördüm.

Ayrıca etiket/boya baret üzerinde ki deformasyonların tespitini zorlaştırır diyor. Etiketler ile ilgili bir başka kaynakta da, ilgi çekici etiketlerin diğer işçilerin dikkatini dağıtacağı ve kazalara sebep olabileceği yazılmaktaydı.

Bu nedenlerle boya ve etiket uygulamasının üreticinin talimatları doğrultusunda yapılması gerektiğini belirtiyor. Fakat kendi araştırmalarımda üreticilerin bu konuda bir bilgilendirme yapmadıklarını gördüm bu nedenle boyadan tamamen kaçınılması ve etiketin aşırıya kaçırılmamasında fayda olduğunu düşünmekteyim.

Görüşün tam metnine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Ali KİLCİ

Yönetim Grubu
Katılım
12 Ağustos 2014
Mesajlar
364
Tepki puanı
412
Konum
İstanbul
Araştırmalar çok doğru boyanan baretler güneş altında kuruyarak kavlama dediğimiz olay meydana gelmekte ve küçük darbelerde bile kırılganlığı artmaktadır. Ayrıca sadece boyayla kalmıyor çalışanlarımız baretlere tepe lambası takıyorlar tabiki takılabilir ama uygun aparatlarla olmalıdır. Tepe lambaları vb. ürünler kesinlikle baretlere vidalanmamalıdır. O vidalar uzun kaldığında çalışanın başını delmektedir. Ayrıca barete açılan deliklerden dolayı dayanımı azalmaktadır.
 
Üst