Baretlerin Boyanması Ve Etiket Yapıştırılması

Fatih Özcan

Diğer Belge
Site Kurucusu
Kayıt
30 Mart 2014
Konu
1.476
Mesaj
2.122
Tepki
1.350
Şehir
Astana
Baretlerin boyanması yada bol miktarda etiket yapıştırılması uygun mudur?

Cevabını araştırdım fakat sizlerinde görüşlerini rica ediyorum.. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?
 

caglayan

A Sınıfı Uzman
Kayıtlı Üye
Kayıt
4 Şubat 2015
Konu
0
Mesaj
1
Tepki
0
Boyanmasına gerek olmamakla birlikte etiket yapıştırılması ayırt edicilik, dikkat ve farkındalık açısından fayda sağlamaktadır.
 

Kamil ÖZDEMİR

A Sınıfı Uzman
Kayıtlı Üye
Kayıt
5 Haziran 2014
Konu
0
Mesaj
3
Tepki
0
Şehir
İSTANBUL
boyanmamalıdır. yönetmelikte barete herhangibir yazı vs yazılmaz deniyor ama etiket çalışan üzerinde daha sabit yelek iş elbisesi gibi kkd lerde olmalı baret kaza anında uzağa düşebilir kişinin bilgilerine üzerindeki kkd lerden ulaşılabilir.
 

Fatih Özcan

Diğer Belge
Site Kurucusu
Kayıt
30 Mart 2014
Konu
1.476
Mesaj
2.122
Tepki
1.350
Şehir
Astana
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #4
Günaydınlar herkese,

Baretler boyanmamalıdır elbette fakat hepimiz şantiye sahasında işçilerin baretlerini diğer işçilerinkinden ayırt etmek için boyadığını görüyoruz. Ayrıca sticker uygulaması da bizler tarafından yapılan bir uygulama genellikle, işçilerin yapıştırdığı beyaz kağıt bantları saymıyorum.

Bu konunun ne bizim mevzuatımızda nede uluslararası mevzuatta yeri yok. Kesinlikle yapıştırılamaz yada boyanamaz diye bir yasak söz konusu değil fakat konuyla ilgili OSHA 'nın bir görüşü var ve boya/ etiketi tavsiye etmiyor.

Sebebini de şu şekilde açıklıyor.

Boyanın baretin elektrik direnç dayanımını azaltabileceğini belirtiyor. Ayrıca kurumun boya, tiner, çözücülerin baretin kabuğuna zarar verebileceği ve koruma kapasitesini düşürebileceği yönünde endişeleri söz konusudur. Yaptığım araştırmalarda boya ile ilgili iddiaları kanıtlamak üzere bir araştırma yapılmamış olduğunu gördüm.

Ayrıca etiket/boya baret üzerinde ki deformasyonların tespitini zorlaştırır diyor. Etiketler ile ilgili bir başka kaynakta da, ilgi çekici etiketlerin diğer işçilerin dikkatini dağıtacağı ve kazalara sebep olabileceği yazılmaktaydı.

Bu nedenlerle boya ve etiket uygulamasının üreticinin talimatları doğrultusunda yapılması gerektiğini belirtiyor. Fakat kendi araştırmalarımda üreticilerin bu konuda bir bilgilendirme yapmadıklarını gördüm bu nedenle boyadan tamamen kaçınılması ve etiketin aşırıya kaçırılmamasında fayda olduğunu düşünmekteyim.

Görüşün tam metnine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Question: Are adhesive stickers or paints allowed on protective helmets?

Reply: OSHA's general requirements for PPE are set forth in 29 CFR 1910.132. The specific requirements for head protection (protective helmets) are outlined in 29 CFR 1910.135, which incorporates by reference American National Standards Institute (ANSI) Z89.1-1986, Z89.1-1997, and Z89.1-2003. Both 29 CFR 1910.132 and 1910.135 do not contain provisions that explicitly prohibit painting or the placement of adhesive stickers on helmet shells. However, the employer's ability to comply with the existing requirements of these standards may be adversely affected by the painting or placement of adhesive stickers on the helmet's shell.

For instance, OSHA standard 29 CFR 1910.132(a) requires that PPE be "...maintained in a sanitary and reliable condition..." [Emphasis added.] To ensure a helmet is and remains in a "reliable" condition, the helmet must be inspected prior to use for signs of dents, cracks, penetration, and any damage due to impact, rough treatment, or wear that might reduce the degree of protection originally provided and used and maintained in accordance with the manufacturer's instructions. Paints and stickers may eliminate electrical resistance and – depending on the location and quantity – conceal defects, cracks, penetration, and any damage that would be otherwise readily identifiable during the employee's inspection to ensure reliability. Another concern is that paints, thinners, and solvents, as discussed in Appendix A of ANSI Z89.1-2003 and the appendices of the 1986 and 1997 versions, can also attack or damage the shell of a helmet and reduce protection.

For these reasons, painting or applying stickers must be performed in accordance with the manufacturer's instructions, unless the employer can demonstrate that the altered protective helmet is equally as effective and protective as those meeting the requirements of Z89.1. Protective helmet manufacturers usually provide very specific instructions regarding paints, stickers, or decals that will not negatively affect the performance of a protective helmet.

OSHA would consider painting or placing adhesive stickers acceptable if the manufacturer authorizes the alteration or the employer can demonstrate that the reliability of the helmet is not affected by the paint or the adhesive on the stickers; and the paint or placement of stickers would not reduce the ability to identify defects (i.e., use of see-through stickers) or other conditions that would indicate a reduced reliability.

Thank you for your interest in occupational safety and health. We hope you find this information helpful. Please be aware that OSHA's enforcement guidance is subject to periodic review and clarification, amplification, or correction. Such guidance could also be affected by subsequent rulemaking. In the future, should you wish to verify that the guidance provided herein remains current, you may consult OSHA's website at
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
. If you have any further questions, please feel free to contact the Office of General Industry Enforcement at (202) 6934850.

Sincerely,

Richard E. Fairfax, Director
Directorate of Enforcement Programs

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 

Ali KİLCİ

B Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
12 Ağustos 2014
Konu
152
Mesaj
350
Tepki
389
Şehir
İstanbul
Araştırmalar çok doğru boyanan baretler güneş altında kuruyarak kavlama dediğimiz olay meydana gelmekte ve küçük darbelerde bile kırılganlığı artmaktadır. Ayrıca sadece boyayla kalmıyor çalışanlarımız baretlere tepe lambası takıyorlar tabiki takılabilir ama uygun aparatlarla olmalıdır. Tepe lambaları vb. ürünler kesinlikle baretlere vidalanmamalıdır. O vidalar uzun kaldığında çalışanın başını delmektedir. Ayrıca barete açılan deliklerden dolayı dayanımı azalmaktadır.
 
Yukarı Alt