• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Baretlerin Boyanması Ve Etiket Yapıştırılması

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Baretlerin boyanması yada bol miktarda etiket yapıştırılması uygun mudur?

Cevabını araştırdım fakat sizlerinde görüşlerini rica ediyorum.. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?
 
Boyanmasına gerek olmamakla birlikte etiket yapıştırılması ayırt edicilik, dikkat ve farkındalık açısından fayda sağlamaktadır.
 
boyanmamalıdır. yönetmelikte barete herhangibir yazı vs yazılmaz deniyor ama etiket çalışan üzerinde daha sabit yelek iş elbisesi gibi kkd lerde olmalı baret kaza anında uzağa düşebilir kişinin bilgilerine üzerindeki kkd lerden ulaşılabilir.
 
Günaydınlar herkese,

Baretler boyanmamalıdır elbette fakat hepimiz şantiye sahasında işçilerin baretlerini diğer işçilerinkinden ayırt etmek için boyadığını görüyoruz. Ayrıca sticker uygulaması da bizler tarafından yapılan bir uygulama genellikle, işçilerin yapıştırdığı beyaz kağıt bantları saymıyorum.

Bu konunun ne bizim mevzuatımızda nede uluslararası mevzuatta yeri yok. Kesinlikle yapıştırılamaz yada boyanamaz diye bir yasak söz konusu değil fakat konuyla ilgili OSHA 'nın bir görüşü var ve boya/ etiketi tavsiye etmiyor.

Sebebini de şu şekilde açıklıyor.

Boyanın baretin elektrik direnç dayanımını azaltabileceğini belirtiyor. Ayrıca kurumun boya, tiner, çözücülerin baretin kabuğuna zarar verebileceği ve koruma kapasitesini düşürebileceği yönünde endişeleri söz konusudur. Yaptığım araştırmalarda boya ile ilgili iddiaları kanıtlamak üzere bir araştırma yapılmamış olduğunu gördüm.

Ayrıca etiket/boya baret üzerinde ki deformasyonların tespitini zorlaştırır diyor. Etiketler ile ilgili bir başka kaynakta da, ilgi çekici etiketlerin diğer işçilerin dikkatini dağıtacağı ve kazalara sebep olabileceği yazılmaktaydı.

Bu nedenlerle boya ve etiket uygulamasının üreticinin talimatları doğrultusunda yapılması gerektiğini belirtiyor. Fakat kendi araştırmalarımda üreticilerin bu konuda bir bilgilendirme yapmadıklarını gördüm bu nedenle boyadan tamamen kaçınılması ve etiketin aşırıya kaçırılmamasında fayda olduğunu düşünmekteyim.

Görüşün tam metnine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 
Araştırmalar çok doğru boyanan baretler güneş altında kuruyarak kavlama dediğimiz olay meydana gelmekte ve küçük darbelerde bile kırılganlığı artmaktadır. Ayrıca sadece boyayla kalmıyor çalışanlarımız baretlere tepe lambası takıyorlar tabiki takılabilir ama uygun aparatlarla olmalıdır. Tepe lambaları vb. ürünler kesinlikle baretlere vidalanmamalıdır. O vidalar uzun kaldığında çalışanın başını delmektedir. Ayrıca barete açılan deliklerden dolayı dayanımı azalmaktadır.
 
Üst