• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çalışanda Davranış Değişikliği Hk. Bilirkişi Mağduriyetine karşı önlem!

Aydın SAĞLAM

Kayıtlı Üye
Sertifika
C Sınıfı
Firma
Yatağan Termik Santrali (Cemre OSGB)
Çalışanda Davranış Değişikliği Hk. Bilirkişi Mağduriyetine karşı önlem!

Yakın zamanda bir iş güvenliği meslektaşımız ayda 2 saat hizmet sunduğu bir iş yerinde ölümle sonuçlanan bir iş kazası meydana geliyor. Kısmı zamanlı hizmet sunmasına rağmen "Bilirkişi Raporu" ile 18 ay hapis cezası verilerek mağdur edilmiştir.

Bilirkişi Raporunda verilen eğitimlerin "Çalışanda Davranış Değişikliği" oluşturmadığı belirtilerek İş Güvenliği Uzmanı kusurlu bulunduğu ve mahkemede tarafından 18 ay hapis cezası verildiği kamuoyuna yansımıştır.

bende kendimce bir katkı sunmak ve benzer bir durumun yaşanmaması için önlem alma adına bir test formu hazırladım.
ayrıca Tespit Öneri Defterine;

"İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin ardından çalışanların birim amirleri tarafından gözlemlenmesi Tehlikeli Hareketleri ve Tehlikeli Durumları önemsemeyen personellerin tekrar eğitim almaları sağlanmalıdır."

"Yeni İşbaşı yapacak personellere işbaşı ve oryantasyon eğitimin ilgili birimlerce/kişilerce verildikten ve personel işyerinin tehlike ve önlemleri hakkında yeterli bilgiye sahip olduktan sonra çalışmaya başlamalıdır"

"İş yerinde Güvenlik kültürünün oluşması ve çalışanlarda davranış değişikliğinin oluşturulabilmesi için iç yönetmeliğin hazırlanması veya ilgili maddelerde değişikliğe gidilmesi gerekmektedir."

"Medot hataların, Yönetimsel hataların, Bireysel hataların vb. yapılacak tüm çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliğine Uygun 1.... 2.... 3.... 4.... 5... 6.... maddelerinde Medot, Yönetimsel ve Bireysel değişikliklerin yapılması sağlanmalıdır."

yazılabilir diye düşündüm umarım işinize yarar.

Ektede; Eğitim Değerlendirme Form Örneği ile Davranış Değişikliği Testi Yer almaktadır.

Not: bilgim yettiğince birşeyler yazmak hazırlamak ve paylaşmak istedim sizde ekleyin herkeste istifade ederek eksikliği varsa gidersin...

Aydın SAĞLAM
Bizi Farklı Kılan, Ayrıntılara Verdiğimiz Önemdir.

Ekli dosyalar

• is güvenliği davranış değişikliği testi.docx
    35,1 KB · Görüntüleme: 23
  • eğitim değerlendirme formu örneği.doc
    25,7 KB · Görüntüleme: 20