• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eş Durumundan Tayinde En Az 3 Yıl Sgk Şartı Var

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
Eş durumundan tayinde en az 3 yıl SGK şartı var

okan_guray_bulbul.jpg
Okan Güray Bülbül

Eş durumundan tayini düzenleyen yönetmelikte önemli değişiklikler oldu. Buna göre, en önemli şart 3 yıldır SGK’lı olarak çalışıyor olmak. Munzam sandıklarda ise SGK’ya devri olmadığı için tayin hakkı yok.

SORU: Ben yeni bir bankaya girdim. Eşim Doğu’da öğretmen, eşimin benim olduğum şehre (Ankara’ya) gelmesi için eş durumu tayini nasıl yapabiliriz? Üç sene bekleme şartı olduğu söyleniyor, doğru mudur? (Girmiş olduğum bankaya sorduğumda ssk, Bağkur veya Emekli Sandığı olmadığını söylüyor. ‘Munzam sandığa bağlıyız’ deniliyor.) (Ozan Zeki Kiraz)
CEVAP: Eş durumundan tayini düzenleyen yönetmelikte son dönemde önemli değişiklikler yaşandı. Buna göre; kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdiyle işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere tayin mümkün. Ancak burada en önemli şart 3 yıldır SGK’lı olarak çalışıyor olmak. Munzam sandıkların SGK’ya devri gerçekleşmediği için sizin bu tayin hakkından yararlanmanız bugünkü mevzuat uyarınca ne yazık ki mümkün değil.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!