Faz Sırası Ve Kablo Dizilim Konfigürasyonları...

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu C Sınıfı Uzman

  Mesajlar:
  2.227
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Elektrik sistemlerinde talep edilen güç; taşınacak Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız. ile birlikte kablo kesit ve özelliklerini de belirlemektedir. Talep edilen yüksek güçlerde taşınacak akımın karşılanabilmesi için, Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız.ların paralel bağlanması yolu seçilebilmektedir. Bu yol seçildiğinde , her faz için birden çok kablonun kullanılması gerekmektedir. Bunun için doğru kablo dizilim i yapmak gerekir.

  Faz Sırasının Önemi ve Uygulama Örnekleri
  Aynı fazda birden çok kablo kullanılması gereken projelerde, doğru uygulama yönteminin seçilmemesi halinde; kablolar arasındaki empedanslar, kablolardan dengesiz akım geçişlerine sebep olabilmekte, kablolardan geçen dengesiz akımlar (dengesiz akım dağılımı), kabloların farklı ısılara çıkmasına ve aşırı ısınmalara neden olabilmektedir.

  Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız.

  Resim 1: Kablolarda aşırı ısınma

  Kablolarda meydana gelen aşırı ısınmalar; kabloların iç Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız. ve dış kılıf malzemelerini deformasyona uğratmakta ve kablo ömrünü azaltmaktadır. Bu durum aynı zamanda, işletmenin durmasına, kabloların tekrar temin edilmesine, demontaj ve montaj işçiliklerine de sebep olabilmektedir.
  Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız.

  Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız.

  Resim 2: Kablolarda deformasyonlar

  Aynı faza birden çok kablonun paralel olarak bağlanması gereken durumlarda; tüm kablolardan aynı akımın geçmesini sağlamak, kablolar arasındaki manyetik alan etkileşimi ve empedanslar göz önünde bulundurulduğunda, doğru faz sırası ve kabloların doğru şekilde dizilmesi ile mümkün olmaktadır.
  Faz sırası ve kabloların dizilim çeşitleri Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’nde, uluslararası standartlarda ve çeşitli kaynaklarda da belirtilmektedir. Tek damarlı kablolarla beslenen sistemlerde; tek sıra düzeninde kablo dizilim ve faz sıraları aşağıda belirtildiği şekilde uygulanmalıdır.

  Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız.

  Resim 3: Düz zemin üzerinde beslenen sistemler

  Tek damarlı kablolarla beslenen sistemlerle ilgili bir çok konfigürasyon bulunmaktadır. Bunlar ile ilgili bir kaç konfigürasyona yer vermek gerekirse;

  Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız.

  Resim 4: Düz zemin üzerinde 6 tek damarlı kablo ile beslenen sistemler

  Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız.Resim 5: Üst üste 6 tek damarlı kablo ile beslenen sistemler

  Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız.Resim 6: Yonca şeklinde 6 tek damarlı kablo ile beslenen sistemler

  Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız.

  Resim 7: Düz zemin üzerinde 9 tek damarlı kablo ile beslenen sistemler

  Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız.

  Resim 8: Üst üste 9 tek damarlı kablo ile beslenen sistemler

  Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız.Resim 9: Yonca şeklinde 9 tek damarlı kablo ile beslenen sistemler

  Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız.Resim 10: Düz zemin üzerinde 12 tek damarlı kablo ile beslenen sistemler

  Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız.Resim 11: Üst üste 12 tek damarlı kablo ile beslenen sistemler

  Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız.Resim 12: Yonca şeklinde 12 tek damarlı kablo ile beslenen sistemler

  Sonuç
  Talep edilen gücün karşılanabilmesi için, kablonun elektriksel ve mekaniksel özellikleri yanısıra kabloların montajı ve dizilim metodları da önemli noktalardandır.

  Aynı faza birden çok kablonun paralel olarak bağlanması gereken durumlarda; faz sırası ve dizilim metodlarına uyulmaması halinde, aynı faza paralel bağlı kablolarda dengesiz akım dağılımları ve dolayısıyla kablolarda aşırı ısınmalar oluşabilmektedir. İstenmeyen bu durum, kabloların ömrünü olumsuz etkilerken, tesis için de tehlike oluşturmaktadır. Tüm kablolardan dengeli akım geçişlerini sağlamak; kablolar arasındaki manyetik alan etkileşimi ve empedanslar göz önünde bulundurulduğunda, doğru faz sırası ve kabloların doğru şekilde dizilmesi ile mümkün olmaktadır.

  Bu nedenle; Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’nde ve uluslararası standartlarda belirtilen faz sırası ve kabloların dizilimi konfigürasyonları uygulanmalıdır.

  Linkleri görebilmek için üye girişi yapmalısınız.