• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Firmada sözleşmemiz bitikten sonra kaç gün sorumluyuz

mucahit57.

Kayıtlı Üye
Sertifika
C Sınıfı
Firma
osgb
Merhabalar
firmamda iş kazası meydana geldi
fakat bu firmayla kaza olmadan 20 gün önce osgb sözleşmemi iptal etmişti firmayı benden almışlardı.
ben bu kazadan sorumlu tutulurmuyum sözleşme bitikten kaç gün daha isg uzmanı o firmadan sorumludur
not:kaza yapan arkadaşın isg eğitimleri isg tahütnameleri imzalatmıştım
makinanın koruyucu kapağı olması gerektiğini deftere ve mailde belirmiştim fakat firma önlem almadı ve mailde makinanın 1970 lerde çıktığını koruyucu kapağının olmadığını ve koruyucu kapak yapılırsa işlerini engelleyeceği şekilde cevap yazdılar
10 ay sonrada bu kaza yaşandı
risk değerlendirme raporundada makinaya ait riskleri yazmıtım resimli şekilde
bilgisi yada böyle bir durumla karşılaşan oldu mu

Merhabalar bu dediklerinizi yaptıysanız size sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Genel olarakta birkaç yerde sözleşmeniz bittiyse bile yakın zamanda ki kazalarda sizden kaynaklı bir kusur varsa ifadeye çağrılabileceğinizi hatta yargılanabileceğinizi okumuştum. Bu mahkeme kararlarını bulursam paylaşırım burada.

fatih bey ilginiz için teşekkür ederim aslında öğrenmek istediğim sözleşmeyi bitirdiğimiz firmadan kaç gün veya kaç ay daha sorumlu oluruz o firmaya atanan uzman kaç gün sonra sorumlu olur yönetmelikte böyle madde var mı

Merhaba,

Yönetmelikte böyle bir madde hatırlayamadım.
İşyerinin büyüklüğüne, çalışan sayısına, tehlike sınıfına göre veya sözleşmende buna benzer bir madde varsa süre değişecektir.
Bakanlığın online eğitimine katıldığımda eğitimcilerden biri avukattı ve şöyle yorum yaptı, iş güvenliği uzmanı işyerinden ayrıldıktan sonra bir ay gibi bir süre daha sorumluğu olduğunu söylemişti.
Belirli bir süre olmadığından avukatın niyeti burada önemli.

Ayrıca 1970 de üretilen bir makinaya koruyucu yapamama değil, yapmak istememeye getirmişler. bence de sizin açınızdan sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

İyi çalışmalar.