Gazetecilere Meslek Hastalığı Uyarısı

Konu, 'Meslek Hastalıkları,Tanı ve Bildirimleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  [​IMG]

  Ortopedi ve Travmotoloji uzmanı Prof. Dr. Eyüp Selahattin Karakaş, gazetecilerin masa başında oturma, fotograf makinesi ve kamera taşımaktan kaynaklanan bedensel rahatsızlıkla karşılaştıklarını belirtti.


  Karakaş, ”Gazetecilerde meslek hastalığı olarak en çok ellerde uyuşma, bel ve sırtta ağrılar, boyun ve bel fıtığı, gözlerde geçici olarak göz felci görülüyor” dedi.

  Prof.Dr.Karakaş, şöyle konuştu:

  “Gazetecilerin bir bölümü ofislerde masa başında, bir bölümü de ellerinde kamera ve fotograf makinesiyle dışarda görev yapmaktadır. Ofislerde çalışan gazeteciler, bilgisayar tehdidi altındadır. Bir gazeteci, günde 50-200 bin arasında tuşa vuruyor. Bilgisayar, klavye ve maus kullanımından dolayı ellerde uyuşma, sırtta ve boyunda ağrı, sırt tutulması, geçici göz felci ve göz bozuklukları meydana gelir. Masa ve sandalyeye düzgün oturulması, bilgisayar başında fazla oturunca kalkıp dolaşılması, uzun süre monitöre yakından bakılmışsa arada bir de uzaklara bakılması gerekir. Dirsekler, masada bilgisayar kullanırken 90 derece olmalıdır. Mause kullanmaktan dolayı sinir sıkışması olabilir. Bilgisayar kullanırken, dirsekler 90 derecelik açıda olmazsa, kan dolaşımı azalır. Kameralarınızı yerden eğilerek değil, çömelerek alın.’

  Yazar: Meslek Hastalığı / 24 Mart 2016
  http://www.meslekhastaligi.net/gazetecilere-meslek-hastaligi-uyarisi/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed:+isgrehberi+(İş+Sağlığı+ve+Güvenliği)
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.