• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Gıda Işletmelerinde Personel Hijyeni Ve Sosyal Alan Kontrollerinde Son Değişiklikler

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
Gıda işletmelerinde çalışan kişilere sağlanması gereken sosyal alanlar maalesef ülkemizde hep geri
plana itilmiştir.

hijyenpersonel2.jpg

Bu sosyal alanlar hijyen kurallarının iyi işlemesi için aslında önemli bir bileşendir. İşletmeler tarafından bu konuya gereken önem gösterilmelidir. Bu konuda etkili bir başka yöntem de tüketicilerin bu konuda gördükleri eksiklikleri işletmeye bildirmeleridir.

Yine bu konunun bir parçası olarak işletmeler, çalışanların sekiz saat hijyen eğitimi alması için özen göstermelidir. Pratikte maalesef sanki bir angarya iş olarak düşünülmekte ve ancak iki saatlik eğitim yapılmaktadır.

İşletmede çalışanların kıyafet değişim, yemek ve dinlenme alanları, duş yerleri gibi kullandığı tüm sosyal tesis ve alanlar gıda işleme alanlarından ayrı alanlarda bulunur. Bu alanlar üretim alanına açılmaz. İşletmedeki tüm sosyal tesislerkapasiteyi karşılayacak düzeyde ve temizliği yeterli olmalıdır. Sosyal tesislerde hijyen kurallarının uygulanmasına yönelik tabela, uyarı afiş gibi uyarıcı sistemler yeterli sayıda, uygun büyüklükte herkesin görebileceği yerlerde olur.

Tuvalet çıkışında bulunan lavabolarda hijyen sağlanması için yeterli tedbirler alınır. Bunlara örnek olarak el teması olmaksızın çalışan lavabolar, el sabunu, dezenfektan, kurutucu/ kağıt havlu, kapalı havluluk, el teması olmadan açılan çöp kutuları sayılabilir.

Yine tuvalet kapılarının kendiliğinden açılması ve çıkışta hijyen paspası bulunması önemlidir. Hijyen paspasının da solüsyonu peryodik olarak takip edilir. Hijyen paspası veya bölgesi gıda üretim alanına girerken de mutlaka olur. Tüm personel bu alandan kurallara uygun geçip üretim veya satış alanına girmelidir. Kadınlar için 15 çalışana bir, erkekler için 25 çalışana bir tuvalet ve klozet ve her 20 çalışana bir duş gerekir. Paydostan önce veya sonra her gün sıcak suyla duş yapmaları istenir. Her çalışana iki soyunma dolabı ayrılır.

El hijyen ürünlerine ulaşım kolay ve sıktır. Bu konuda broşür, afiş uygun yerlerde asılmıştır.

İşyerinde ilkyardım malzemeleri eksik konulardan biridir. Bunların yeterli miktarda ve uygun olması gerekir. Yara bantların değişik renkte örneğin mavi olması uygundur

PERSONEL HİJYENİ

İşyerinde çalışan personelin işe giriş sağlık raporları olmalı ve kontrolleri periyodik olarak yapılır. Bunun dışında sekiz saatlik hijyen eğitimi tam olarak verilmelidir. Hijyen eğitimi portör muayenesi yerine geçmekte ancak peryodik muayene yerine geçmemektedir.

Gıdalarla taşınabilecek hastalıklara veya hastalık belirtilerine ( sarılık, ishal, ateş, ateşli boğaz ağrısı, burundan veya gözde veya kulakta akıntı vb ) sahip olan veya taşıyıcı olan personelin gıda depolama ve üretim alanlarına girmesine izin verilmez. Yara, çıban gibi cilt problemlerinde yara uygun şekilde kapatılır ve gıda ile direkt veya dolaylı temasını engelleyecek şekilde önlem alınır. Yeni yönetmelik gereği hasta olanlar, iyileştiğine dair belge getirmeleri üzerine çalışmaya başlayabilirler.

İşletmede personel hijyeninden sorumlu bir görevli bulunur. Bu kişi görevine uygun davranır. Uygun şekilde yerleştirilmiş ve el temizliği için tasarlanmış, yeterli sayıda lavabo bulunur ve lavaboların temizliği sağlanır. Ellerin hijyenik bir şekilde yıkanması, kurulanması için yeterli imkanlar sağlanır. Üretim alanına girmeden önce eller temizlenerek, dezenfekte edilir. Kişisel temizlik kurallarına uyulur.

Personel; kolay temizlenebilir, temiz, ütülü ve tercihen açık renkli başlık, çizme veya özel ayakkabı, cepsiz ve düğmesiz çalışma kıyafetleri giyer. Temizliği sürekli olarak sağlanması için her gün çalışma kıyafeti değiştirilir ve hafta sonu işveren tarafından kuru temizlemeye yollanır. Altı takım elbise Pazartesi sabah çalışana teslim edilir. Ürünle direkt temas halindeki tüm çalışanların saç, bıyık, sakal ve kolları, bulaşmaya sebep olmayacak şekilde örtülü durumdadır. Normalde sakal ve bıyık uzatmak yasaktır. Üretim ve depolama alanında çalışan personel saat, yüzük ve takı takmaz ve yanında bulundurmaz. Yine cep telefonunu çalışan yanında bulundurmaz.

Personele ait kişisel eşya ve giysi, gıdaların üretildiği alanlara konulmaz. Üretim alanında ve depolarda sigara içilmez, yiyecek ve içecek tüketilmez. Üretim alanına (zorunlu durum dışında) dışarıdan ziyaretçi kabul edilmez. Dışarıdan üretim alanına girecek zorunlu ziyaretçiler için koruyucu kıyafet olarak galoş, bone, önlük vb hazır bulundurulur ve ziyaretçiler için uygulanır. Eldiven kullanma kuralları afişle gösterilir.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!