• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Inovatif çalışma ortamı nasıl olmalı?

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
İnovatif (yenilikçi) çalışma ortamının, kurumsal değişimi desteklemesi ve birlikte çalışma için uygun ortam yaratması beklenir. Aynı zamanda çalışan performansını artırırken uzun dönemli maliyetleri de düşürmesi hedeflenir. Bu beklentilerin karşılanması için iş yapma ortamının bazı özelliklere sahip olması gerekir.

Ortam Özellikleri

Yenilikçi çalışma ortamı için istenen özellikler listesinin başında esneklik gelir. Kolayca yeniden düzenlenebilen altyapı unsurları ve mobilyalar, hareketli depolama birimleri, modüler duvarlar ve bağlantısız çalışma düzeyleri bu özellik için sayılabilecek örneklerdir. Bu çerçevede elektrik ve bilgisayar tesisatları ile havalandırmanın kolayca erişilebilir ve ayarlanabilir olması istenir.

1.jpg
İnovatif Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Esneklik konusu, sadece fiziksel donanımdan ibaret değil. Yenilikçi çalışma ortamı, çalışanlara esnek zaman kullanımı, iş paylaşımı, bilişim – iletişim olanaklarını kullanarak uzaktan çalışma, kişilerin en verimli oldukları şartlarda iş görmeleri gibi konularını da dikkate almalıdır. Sonuçta bir yandan zaman, emek ve kaynak olarak israfın azalması ile çalışma performansı artarken diğer yandan çalışan tatmini ve iş-yaşam değesi de oluşmalıdır.

Günümüzün iş dünyasında bir kişinin veya kuruluşun değerini ifade eden göstergelerden birisi, ilişkili (bağlantılı) olduğu kişi ve kuruluş sayısıdır. Bu kavram, “bağlantılılık” olarak dile getiriliyor. Bunun altyapısı ise herhangi bir noktadan sağlam bir iletişim sistemi anlamına gelir.

Mekân, insanın kendini anlamlandırdığı bir iklimdir. Bu nedenle iş ortamının çalışana kimlik, imaj, amaç, adanma ve övünç olanakları sunması beklenir. Çalışana şöyle bir soru sorabilirsiniz: “Bireysel çalışma mekânını başka insanlara övgüyle anlatır mısın?” Sorunun “Hayır” şeklindeki cevabı, iş ortamının çalışanda bir mekân duygusu oluşturmadığı anlamına gelir.

İş mekânı, çalışma amacıyla düzenlenmiş bir ortamdır. Ama bu gerçek, çalışma ortamının insanlara dinlenme ve iyi zaman geçirme imkânı tanımayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle iş mekânının çalışanlara gayri resmi iletişim ortamı, yeme-içme ve spor ile TV izleme gibi imkânlar (ya da benzerlerini) sunması olumlu etkiler yaratır. Soğukluk yaratan sıradan çalışma iklimini doğal ışık ve canlı renklerle motivasyona çevirmek toplam performans açısında iyi katkılar yapar.

Bir çalışma mekânı, iş saatleri boyunca çalışanın gözaltında tutulduğu bir nezarethane değildir. Çalışanın iş süresince sağlanması gereken bazı fonksiyonel ihtiyaçlarının tatmini söz konusudur. Örneğin mahremiyet, doğal gün ışığı ve çevre görünümü bunlardan bazılarıdır. Günümüzde sıklıkla tanık olduğumuz dış dünyadan yalıtılmış çalışma mekânlarının, kişilerin performansını olumsuz etkilediği araştırmalarla bilinmektedir.

2.jpg
İnovatif Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Kolaylık ve Sağlık Konuları

Çalışma ortamında ısının ayarlanabilmesi, havalandırma ve aydınlatma yapılabilmesi, ses şartlarının iyiliği ve mobilya sistemlerinin kullanışlılığı, nitelikli ve verimli iş performansı için gerekli görülüyor. Eğer bu sayılanlar konusunda çalışan şikâyetleri oluşuyorsa, bu durum aynı zamanda performans düşüşü anlamına gelir.

Son olarak; çalışma mekânı, insan sağlığına dikkate alan bir ortam olmak zorundadır. Maddi kirleticilerle işitsel (ve manyetik) gürültüden arındırma için önlemler alınmış olmalıdır. Temiz havaya, ışığa ve suya erişim kolaylığı sağlanmalıdır. Sağlıklı işyeri için sağlıklı mekânlar vazgeçilmezdir. Bunların (en azından olabilen ölçülerde) sağlanamadığı çalışma ortamı şartlarında; performans, yaratıcılık ve yenilikçilik beklemek büyük ölçüde hayal sayılır.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst