• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iş güvenliği uzmanlığı a-b temel eğitimleri

Halenur Aynur

Kayıtlı Üye
Katılım
10 Nisan 2014
Sertifika
C Sınıfı
Firma
NOVA
Merhaba,

Temmuz 2011 tarihinden itibaren C sınıfı Uzman oldum ve Ağsutos 2011'de de "İSG Mühendisi" olarak çalışmaya başladım. Bu dönemde C sınıfı uzmanların yetkili oldukları tehlike sınıfları için yasal zorunluluk olmadığı için bu alanda çalışamıyordum. A-B sınıfı uzman yokluğundan bu alanda hizmet almak isteyen tehlikeli ve çok tehlikeli firmalara danışman olarak hizmet veriyorduk.

Bir şekilde o zamanlar da bu alanda çalıştığımı kanıtlamaya çalışacağım ancak başka bir sorunla karşı karşıyayım;

Temmuzda 3 senem dolmuş olacak ancak, prim günüm yetmediği için sertifikamı temel eğitim alarak yükseltebilirim.

ALO 170, eğitim kurumlarına yönlendiriyor, ÇASGEM den bile aldığım cevap şu;

"Yeterli katılım yok, temel eğitim açmıyoruz."

İş Güvenliğinin İ sini bilmeyen insanlar "e bu işte para varmış" deyip, A sınıfı uzman oldular. Emek vererek bu işi yapmaya çalışanların ise, sadece çalışma alanlarını genişletebilmek için ( 2015de tehlikeli sınıfa da hizmet verememeye başlıyoruz) verdikleri uğraşlar cevapsız kalıyor.

Ne yapalım, her şeyi bir kenara bırakıp başka bir çalışma alanı mı bulalım? İş Güvenliği de tecrübeli (!) uzmanlara kalsın..
 
Hande hanım hoş geldiniz. Benzer durumda bizler için geçerli. Yıllardır yurt dışında çalışıyorum fakat yurt dışı prim borçlanmaları kabul edilmiyor.

Danışmanlık yaptığınızı söylemişsiniz. Sözleşmeleriniz var ise firmalardan alacağınız referans yazısıyla bakanlığa başvurabilirsiniz fakat bakanlık bunu kabul edermi bilemiyorumçç
 
Son düzenleme:
Fatih Bey Merhaba,

Teşekkür ederim, hoşbulduk.

Bakanlığa bir şekilde kanıtlasam bile, eğitim açılmıyor maalesef. Akademiler 15 kişinin altına sınıf açmıyor, bu da bizim gibilerin akademilerin olur demesini beklemesine neden oluyor.

Tam olarak çözümsüzlükler silsilesi..
 
Bu tür olayların gelişimi tamamen birileri tarafından engelleniyor,
Aynı pilot olmak istediği halde yanlış prosedürler ve bürokrasi yüzünden farklı bir meslek dalında hayat çürütenler gibi,
ÖSYM sınav açıyor bir şekilde birileri üniversiteye giriyor ve bitiriyor,sonrası acı, çünkü ne mezuniyete göre iş var, ne de işe göre mezun olmuş insanlar, fizik müh. arkadaşımın Çayırova da limon tezgahları var, bakın niye;
Bir konuşmamızda ( iş başvurusu yaptığını söyledi , ancak şu kadar yıl deneyimin yok ise düşük ücretle gel çalış demişler ) O da limon tezgahında hayatını sürdürüyor,
Yorum sizlerin, daha neleri var, ne cevherler bu yüzden kahredip aramızdan gidiyor,
kazasız günler dilerim,
 
Ulusal bir eğitim ve eğitime dayalı bir kalkınma planımız yok maalesef. Üniversite açalım sonra herkesi dolduralım içine nasılsa mezun olup iş bulurlar mantığıyla olmuyor. Su akar yolunu bulur düşüncesini değiştirmediğimiz sürece problemler devam eder.. Biz su yolunu yapalım su akmaya devam eder nasılsa..
 
ataların kıt imkanlar ile yaptıkları eserleri o zamanki eğitim ve öğretim ile başarmışlar, şu anda ise teknoloji zirvede olduğu halde ne yeni buluş , ne de gelecek ile ilgili kapsamlı öğretim sistemi var, belki de var da biz bilmiyoruz,
Muhassır medeniyetler seviyesinden bunu kastetmemiştir, M.K. Atatürk,
Gelecek , gelecek ile ilgili kalıcı ve doğru yatırım yapanların olacaktır, bu da benden olsun,
kazasız günler ,
 
Üst