• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Işbaşi Eğitim Veren Işveren 48 Ay Prim Ödemeyecek

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
Çalışma Yaşamı | Cem Kılıç

Soru: Organize sanayi bölgesinde 10 kişiyi çalıştırdığım bir işyerim var. İşbaşı eğitim programı düzenleyerek yeni eleman alırsam prim teşvikinden yararlanabilir miyim?

CEVAP: 23 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren torba yasa ile işbaşı eğitim düzenleyen işverenlere yönelik çok önemli teşvikler yürürlüğe girdi.
Bu düzenlemeye göre imalat sektöründe işbaşı eğitim düzenleyerek işbaşı eğitim programı kapsamında eğitim verdiği işsizlerden en az yüzde 20’sini işe alan işverenlerin sigorta primleri 42 ay boyunca işsizlik sigortası fonundan ödenecek.
30 Haziran 2015’e kadar işbaşı eğitim programı için başvuru yapan işverenlere ekstra 6 ay prim teşviki sağlanacak.

En az 2 işçi lazım
İşbaşı eğitim programından yararlanabilmek için işyerinde en az 2 işçinin çalışıyor olması gerekmektedir. 2 işçi ila 9 işçinin istihdam edildiği işyerlerinde ise en fazla 1 işsize, 10 ve daha fazla işçinin istihdam edildiği işyerlerinde ise çalışan sayısının yüzde 10’u kadar işsize işbaşı eğitim verilebilmektedir.
İşbaşı eğitimin süresi, eğitim verilecek işin niteliğine göre değişmekle birlikte en fazla 160 gün sürebilmektedir.
İşbaşı eğitim alan işsize eğitim süresince asgari ücret verilecek. Daha önce işbaşı eğitim programlarına katılan işsize günlük 25 TL ücret veriliyordu ve işsizler bu nedenle işbaşı eğitim programlarına çok rağbet etmiyorlardı.
Torba yasa ile bu konuda değişiklik yapılınca daha fazla rağbet beklenmektedir.
Diğer yandan, işbaşı eğitim programı süresince işsizlerin genel sağlık sigortası ve iş kazası meslek hastalığı sigortası primleri de yatırılmaktadır.
İşsizlik sigortasından maaş alan bir işsiz, işbaşı eğitim programı çerçevesinde eğitim alırsa hem işsizlik maaşını almaya devam etmekte, hem de asgari ücret alabilmektedir.
İşbaşı eğitim programı çerçevesinde işbaşı eğitim veren işverenler, program sonunda işbaşı eğitim verdikleri işsiz sayısının yüzde 20’si kadar işçiyi en az 60 gün süreyle istihdam ederlerse, sigorta primi işveren hissesinin tamamı işsizlik sigortası fonundan karşılanacak.
İşbaşı eğitim veren işverenin imalat sektöründe olması halinde teşvik süresi 42 ay. Diğer sektörlerde ise bu süre 30 ay. Bu açıdan, imalat sektöründe işbaşı eğitim programı çerçevesinde eğitim verdiği işsizleri işe alan işveren 3.5 yıl boyunca bu işçiler için prim ödemeyecek. 30 Haziran 2015’e kadar işbaşı eğitim programı düzenleyen işverenlere bütün sektörlerde 6 ay daha teşvik sağlanacak.

10 bin TL tasarruf
Asgari ücret üzerinden bir hesap yapıldığında bu nitelikteki bir işçiyi istihdam eden ve 30 Haziran 2015’e kadar işbaşı eğitim programı başlatan işveren imalat sektöründe 48 ay boyunca 10.000 TL tasarruf elde edecek.
Dolayısıyla, işverenlerin işbaşı eğitim programlarına bu gözle bakmaları hem kendi lehine olacak, hem de işsizlerin istihdamını artıracaktır.

Moderatörün son düzenlenenleri: