• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Işçi De Işverene Ihbar Tazminatı Ödeyebilir

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
İşçi de işverene ihbar tazminatı ödeyebilir...
29 Aralık 2014

1. İSTİFA EDEN DE ÖDEYEBİLİR
13.jpg

İşten kendi isteğiyle ayrılan işçi ihbar tazminatı alabilir mi? İşçinin, kendi isteğiyle işten (istifa) ayrılması durumunda herhangi bir ihbar tazminatı hakkı oluşmaz. İstifa etmek isteyen işçi; sağlık nedenleri, iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık veya işin durması benzeri nedenler dışındaki işten ayrılmalarda işverenine bildirim süresini dikkate alarak yazılı bildirimde bulunmalıdır. İşi bildirim süresine uymadan bırakırsa, işçi ihbar tazminatı ödemek durumunda kalır. Yani, eğer işçinin işten ayrılması haklı bir nedene dayanmıyor ise, işverenin de işçiden ihbar süresine ilişkin ücret tutarında tazminatı talep etmesi yasal olarak mümkün. (Takvim)

2. 10 gün çalışan da işten çıkartıldığında ihbar tazminatı alır mı?
72.jpg


İşyerinde yapılan işin sürekli iş olması ve deneme süresinin olmaması durumunda işçi ihbar tazminatına hak kazanır. İş Kanunu'nun 10'uncu maddesine göre, süreksiz işlerde İş Kanunu'nun 17'nci maddesi uygulanmayacağından, süreksiz işlerde işçi ihbar tazminatı alamaz.

3. İşveren tarafından ihbar öneli verilen işçi, bu sürede işi bırakırsa tazminat hakkı kazanır mı?
62.jpg


İhbar öneline ait süre de çalışma süresinden sayıldığından, işçi bu süreye uymadan işi bırakırsa istifa etmiş sayılır ve tazminat hakkı yanar.

4. Belirli süreli sözleşmelerde ihbar tazminatı olur mu?
5.png


Bu tür iş sözleşmelerinde ihbar tazminatı bulunmamaktadır.

5. İhbar tazminatından yasal kesenekler var mı?
43.jpg


Gelir ve damga vergisi kesilir.

6. İş akdi feshedilen ve ihbar tazminatı ödenmeyen işçi nereye başvurabilir?
31.jpg


Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne şikayet dilekçesi verebilir veya iş mahkemesine gidebilir.

7. İhbar tazminatı hangi hallerde ödenmektedir?
23.jpg


4857 sayılı İş Kanunu'nun 17'nci maddesi gereği, iş sözleşmesini fesh etmek isteyen tarafın; bunu yazılı olarak ve çalışma süresinin gerektirdiği bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa iletmesi gerekiyor. İş sözleşmeleri; 3 İşi 6 aydan az sürmüş işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 2 hafta sonra, 3 İşi 6 aydan 1.5 yıla kadar sürmüş işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 4 hafta sonra, 3 İşi 1.5 yıldan 3 yıla kadar sürmüş işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 6 hafta sonra, 3 İşi 3 yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak 8 hafta sonra feshedilmiş sayılır. İş sözleşmesini belirlenen bildirim sürelerine uymaksızın fesh eden taraf, söz konusu sürenin ücretini ihbar tazminatı olarak diğer tarafa ödemek durumundadır. Bildirim süreleri bölünemez, kısmen uygulanamaz. Böylesi bir uygulama halinde, tüm bildirim süresi esas alınarak ihbar tazminatı ödenir.

8. İşten çıkartılan işçiler, kıdem tazminatına ek olarak ihbar tazminatı da alabilir mi?
13.jpg


İşten çıkartılan işçiler, kıdem tazminatına ek olarak ihbar tazminatı da alabilir. Ancak bunun da belli şartları var. Hatta bazı durumlarda işçiler de işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir. İşte ihbar tazminatı konusunda bilinmesi gerekenler;

Muhasebe Network
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst