• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Isg Katip Ile Ilgili Sorular Ve Cevaplari

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
İSG KATİP İLE İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI

Değerli Meslektaşlarım,

İSG KATİP sistemi ile yapılan yeni düzenlemelerden sonra uygulamalarda karşınıza çıkan soruların çözümü için yetkililer tarafından oluşturulan sorular ve cevaplar bilgilerinize sunulmuştur.

İSG- KATİP SİSTEMİ İLE İLGİLİ SORULAR

1. Soru : Tam süreli olarak çalışan İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimlerinin sözleşme süreleri kısmı süreliye düşmesi halinde nasıl işlem yapmaları gerekmektedir?
Cevap: Önceden tam süreli görevlendirme süreleri 180 + 37 saat şeklindeydi. Şimdiki sistemde tam süreli 195 + 22,5 saat olacak şeklinde yapılandırıldı. 180 / 180+37 şeklinde tam süreli olan kişiler sistemden eski sözleşmelerini iptal edip yeni sözleşme girişi yapacaklardır.


2. Soru : OSGB’ de sorumlu müdür olan kişiler “Şartlar sağlanamadı” şeklinde uyarı almaktalar nedeni nedir? Çözümü nedir?
Cevap: Şuanda hali hazırda bu durumda olan kişilerde sorun yok işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Yeni süreçte artık OSGB sorumlu müdür değişiklikleri, OSGB’nin bağlı olduğu SGK işyeri e-bildirge yönetici tarafından İSG-KATİP üzerinden gerçekleşeceği için şartların sağlanmaması halinde e-Bildirge yöneticileri sistem kaydını gerçekleştiremeyeceklerdir.


3. Soru : Staj girişleri ile ilgili olarak daha önceden staj verdikleri kişileri de kapsıyor mu? Yoksa güncelleme tarihinden sonraki stajları mı kapsamaktadır?
Cevap: Stajlar yeni girişler için açılmıştır. Geçmişi kapsamamaktadır.

4. Soru : “Bir kişiye ait birden fazla farklı türde sertifika varsa en düşük nitelikli sertifikanın pasife çekilmesi gerekmektedir. A sınıfı İGU sertifika almış kişi B ve C sertifikasına sahip ise B ve C ye ait sözleşmeler devam ederken sertifikalar pasifte kalacak şekilde düzenleme yapılacaktır.” Burada anlatılmak istenen tam olarak nedir? Örnek olarak B sınıfı sertifikası olan bir İGU b sınıfında bir işyerine hizmet verirken A sınıfı belge sahibi olursa diğer işyerindeki sözleşmesi bu şekilde devam mı edecektir? B sınıfı sertifikası pasif hale gelirse sistem bu uzmandan yeniden sözleşme yapmasını istemeyecek midir?
Cevap: Sistem üzerinden hiçbir sözleşmeyi iptal etmedik. Pasif ifadesi yeni eklenmiş olup en üst düzeydeki sertifika aktif olacak şekilde ayarlanmıştır. Bu durumda olan kişilerin sözleşme yenilemelerine ihtiyaç yoktur. Sistemi hataya düşüren kısımlar kapatıldı.

5. Soru : Sistemde anlaşmış olduğum şirketlerin bütün sözleşmelerini aynı anda yapabileceğim bir sistem var mı?
Cevap: Yok, Tüm sözleşmelerin tek tek yapılması gerekmektedir.

6. Soru : Personel giriş ve çıkışlarında uzmanların ve iş yeri hekimlerinin çalışma saatlerine güncellenmesi gerekir bu durumda işçi giriş çıkışları sistemde ne zaman güncellenir?
Cevap: Personel giriş çıkışları her gece SGK veri tabanından kontrol ediliyor. Her değişiklik sisteme gece yarısı yansıyor. Ayrıca 45 günlük dönemler halinde bildirgelerden de ayrıca çapraz kontrolü sağlanıyor.

7. Soru : Uzmanım için tam süreli iş sözleşmesi yaptım ama sistem kısmı süreli olarak gözüküyor. Sistemden gözüken bilgiye göre mi sözleşme yapılması gerekir?
Cevap: Tam süreli sözleşme önceden yapılmış olan 180+37 dir. Bu durumda olan tüm sözleşmeler otomatik kısmi süreli sözleşmeye dönmüştür. Artık sistemden Kısmi süreli yada tam süreli sözleşme türü seçerek işlem yapılmaktadır.

8. Soru : İSG uzmanı ataması yapmak için önce içe görevlendirme yaparak daha sonra mı dışa görevlendirme işlemi yapmam gerekir? Yoksa direk dışa görevlendirme yapabilir miyim?
Cevap: OSGB’ler önce içe görevlendirme sonra dışa görevlendirme yapabilmektedirler. İçe görevlendirme olmadan dışa görevlendirme açılmamaktadır. Hizmet alan işyerleri (HAİ) ‘de sadece içe görevlendirme yer almaktadır. Dışa sözleşmeleri bulunmamaktadır.

9. Soru : Çalışan sayısında değişiklik bulunmuyor. Onay bekliyor yazısı da göremiyorum. Herhangi bir değişiklik yapmam gerekir mi?
Cevap: Herhangi bir işlem yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Ayrıca Sistem uygunsuz sözleşmesi olanların yeni sözleşme girişi yapmasına izin vermemektedir. Kullanıcıyı önce iptal yönlendirmektedir.

10. Soru : 2 tane çalışanım var ancak sistemde otomatik olarak 60 dakika olarak çalışma saat çıkmaktadır. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir? Dakika hesabına dönüşecek mi?
Cevap: Eskiden yapmış olduğu sözleşme 1 saat olarak ayarlanmıştı. Genel Müdürlük tarafından sözleşmeler iptal edilmedi. Kişinin yetkisine açıldı. Artık sistem gerekli süreyi dakika olarak yansıtıyor. 60 dakika olarak çalışmasını istemiyorsa iptal ederek yeni sözleşme girişi yapabilir. Problem olarak görmüyorsa sözleşme yenilemeye ihtiyaç bulunmamaktadır.

11. Soru : Sistem çalışan sayısını saat olarak hesaplıyor. Nasıl bir işlem yapmalıyım?
Cevap: Saat olarak hesaplanmamaktadır. Kişi hala eski sözleşmesini görüyordur. Değiştirmek isterse değiştirebilir.

12. Soru : 25 saat Kısmı süreli çalışan İSG uzmanıma 3 saat daha çalıştırmam durumunda sistemde bildirimi nasıl yapmam gerekir?
Cevap: Mevzuat gereği çalışma süreleri bölünerek yapılamadığı için yeniden sözleşme girişi yapması gerekmektedir. Sadece OSGB içe sözleşmelerde ek sözleşme ile bu süre arttırılabilir.
Yetkililer tarafından oluşturulan sorular ve cevaplar bilgilerinize sunulmuştur.

Arkadaşlar benim anlamadığım şu yukarıda bazı değişikliklerin olduğu anlatılmış. 180 saat çalışan bir kişi İSG- Katip üzerinden 195 saat gözükecek bu durum bizim zararımıza değil mi? Yani 15 saat fazla çalışma gözükecek. İşveren demiyecek mi herşeyin kanuna yönetmeliğe uymasını istiyorsunuz o zaman bende İş Güvenliği uzmanlarından 195 saat çalışma isterim.
O zaman ne olucak...
Bu konuda bilgi verebilen varsa bilgi versin.
 
Son düzenleme:
Üst