• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Işyerinde etkin iletişim

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
İnsanoğlu ile hayvan türü arasındaki en önemli farkın “düşünebilmek ve konuşarak iletişim kurabilmek” olduğu malum.. Hayatımızdaki birçok başarısızlık, mutsuzluk ve uğursuzlukları da ne yazık ki Tanrının bize has olarak verdiği bu becerileri layıkıyla kullanmadığımız için yaşamak zorunda kalıyoruz.. Ne dersiniz, sizce de doğru mu bu? Daha önce aynı tespiti yaptınız mı siz de? Örneğin bir işyerinde ne kadar doğru ve süratli bir iletişim sistemi kurulabilmişse o kadar randımanı artacaktır çalışanların.. İşte size bu
konuda faydalanacağınızı umduğumuz bir yazı..

İŞYERİNDE ETKİN İLETİŞİM KURMAK İÇİN
Bir iş gününün önemli bir kısmında birilerine bir mesaj vermeye çalışıyoruz. İletişimin temeli mesajın anlaşılıp anlaşılmadığına bağlıdır ve karşı taraf aksiyona geçmezse iletişim gerçekleşmemiş demektir. Müdürünüzle toplantıda, müşterilere ürünle ilgili sunum yapıyorken veya departman arkadaşınıza iş aktarıyorken kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

1.Dinleyicilerim kim?
Yaşları kaç, eğitim ve deneyim düzeyleri nedir? Gündemdeki konu onları ne kadar ilgilendiriyor, kendi iş
birimleri için birincil önemde mi? Hitap ettiğiniz grubu tanımak iletişim için önemli bir ilk adım.
2. Ortamı ısıtmak
Bu kişilerle ilk kez iletişime geçiyorsanız buz kırıcı olarak ne kullanabilirsiniz?
3. Amacım Ne?
İnsanlar onlardan ne istediğinizi/ beklediğinizi net olarak bilirlerse mesajlarınıza daha rahat karşılık verirler. O gün, o ortamdaki amacınızı ve gündemi karşınızdakilere aktarın.
4. İletişim için uygun medyanın seçimi?
E-posta, yüz yüze görüşme, telefon, tele konferans, online chat, hangi yöntem bu konu ve iletişime
geçeceğiniz kişi için uygun? Aynı departmandaki arkadaşınıza e-posta ile soru sorabilirsiniz ama patrona
telefon etmek daha uygun olabilir. Patron mesaj okumaktan hoşlanmıyor olabilir.
5. Ortamda iletişim için hangi engeller var?
Barko vizyon sunumunuzu herkes görebiliyor mu ? Grupta herkes neden bahsedildiğinden haberdar mı?
Konuşulan konu ile ilgili herkes fikir yürütebilmek için gerekli temel yetkinliğe sahip mi, konuya aşina mı
yoksa insan kaynakçılara boş yere kullanacakları yazılımın teknik özelliklerini mi anlatıyorsunuz? Herkes
otantik olarak o anda orada mı, akıllar 1 saat sonra Genel Müdür'le yapılacak toplantıda mı? İnsanlar birbirini dinliyor mu, dinliyor gibi mi yapıyor.
6. İletişimin tamamlanması için aksiyon gereklidir
Mesajlar verilip alındıktan sonra herkes ne yapacağını biliyor mu? Detaylandırılması gereken konular var mı, diğer ekiplerden yardım gerekli mi, bu işin nasıl yapılacağıyla ilgili kişiler nereden başlayacağını biliyor mu? İster tüm şirket katılsın ister iki kişi tüm toplantı/ görüşmelerden sonra kısa bir özet ve aksiyon listesi herkese dağıtılmalı.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

KAYNAK: KARIYERINFO.COM
 
Üst