Işyerinde Işin Durdurulmasına Rağmen Çalışılmaya Devam Edilirse Ne Olur?

Konu, 'Sistem Kurulumu ve Denetimler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Üst Yönetim

  Mesajlar:
  1.131
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma:
  Sembol Construction
  İşyerlerinde işin durdurulması kararı kolluk kuvvetleri tarafından uyguladıktan sonra, işin durdurulması kararına uymayarak işyerinde durdurulan işi devam ettiren ve bu şekilde yasal düzenlemelere aykırı davranarak çalışanların can güvenliğini tehlikeye atan işveren veya işveren vekilleri caydırıcı bir şekilde cezalandırılabilecektir.

  Durdurulan işlerde izinsiz çalışma yaptıran işveren veya işveren vekillerine üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilebilecek (Ek: 4/4/2015-6645/2 md.) olması önemlidir. İşin durdurması kararının kaldırılmasına ilişkin taleplerden sonra, işyerine teftişe gidildiğinde, durdurma kararına muhalefet edildiğinin iş müfettişince tespiti halinde, işyerinde tüm iş sağlığı ve güvenliği riskleri yönünden teftiş yapılmakta, hayati tehlike arz eden yeni hususlar bulunması durumunda idari tedbir raporu ile durdurma kararının yenilenmesi istenmekte, ayrıca bir inceleme raporu düzenlenerek bu raporda, durdurmaya esas olmayan mevzuata aykırılıklar için idari para cezası uygulanması istenmektedir.

  Yine bu raporda durdurmaya muhalefet ile ilgili soruşturma başlatılması amacıyla savcılığa suç duyurusunda bulunulması istenmekte ve durdurma kararının yeniden tesisi için müfettişçe, mülki idare amire yazı ile başvurulmaktadır. Durdurma kararı alınmış işyerinde durdurmaya muhalefet edildiğine dair grup başkanlıklarına, başka yerlerden intikal eden ihbar ve şikâyetler de grup başkanlıklarınca incelenmek üzere teftiş programlarına alınmamakta ve ilgili Cumhuriyet Savcılıklarına gereği için gönderilmektedir. İşin durdurması kararının kaldırılmasına ilişkin taleplerden sonra, işyerine teftişe gidildiğinde, durdurma kararına muhalefet edilmediği tespit edilirse, durdurmaya esas mevzuata aykırılıkların giderilip giderilmediği yönünde teftiş yapılmakta, aykırılıkların giderilmemiş olması durumunda durdurmanın devamını talep eden idari tedbir raporu yazılmaktadır.

  Bununla birlikte, işyerinde çalışanların hayatı için tehlike arz eden yeni aykırılıklar bulunması durumunda, durdurma kararının genişletilmesi idari tedbir raporu ile talep edilmekte, talebin heyet tarafından kabul edilmesi durumunda ayrıca bir inceleme raporu yazılmamaktadır. Heyet tarafından durdurmaya esas bulunmayan yeni aykırılıklar için idari para cezası yazılması amacıyla müfettişçe, inceleme raporu düzenlenmektedir. İşyerinde durdurma isteyen iş müfettişinin, durdurmaya yönelik düzenleyeceği idari tedbir raporu dışında, yaptığı teftiş sonucu düzenleyeceği raporda bu yasal düzenlemeden önce bütün noksan hususlar için idari para cezası uygulanması istenmekte idi. Artık 6645 sayılı Kanunu gereğince, heyet tarafından işin durdurulması yönünde karar alınmasına sebep teşkil eden fiillere idari para cezası uygulanmayacaktır.

  Yapılan teftiş sırasında tespit edilen mevzuata aykırılıklarla ilgili, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 25’inci maddesine göre işin durdurulmasını talep eden idari tedbir raporu yazılması ve heyet tarafından da bu durdurma kararının alınması halinde, bu mevzuata aykırılıkların iş güvenliği uzmanı tarafından onaylı deftere yazılmış olmasına rağmen işveren tarafından giderilmediği hususunun Bakanlığa bildirilmemiş olması durumunda; iş güvenliği uzmanının belgesinin askıya alınması için müfettişçe düzenlenecek programlı teftiş veya inceleme raporunda İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne bildirimde bulunulması talep edilebilecektir.

  Kaynak : http://www.recepguner.com/wp/index.php/durdurmaya-ragmen-devam-etmek/
   
  Musa Kamil Ekin bunu beğendi.