• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kariyer değişiminde yapılan 9 büyük hata

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Kariyer Değişimindeki 9 Büyük Hata

Kariyerini değiştirmek hiçbir zaman kolay değildir. Çoğu kişi aklınızı kaçırdığınızı söyler, bazıları bir daha iş bulamayacağınızı söyler. Akrabalarınız “Ben sana söylemiştim.” cümlelerine başlar. Tüm olumsuzlukları rağmen, şansınızı denemelisiniz.

İşte bu süreçte asla yapmamalısınız diyeceğimiz 9 hata:

1. Size Uymayan Popüler Mesleklere Bakmayın
Kuzeninizin dar elbisesini üstünüze olmayacağı için denemezsiniz. Aynı şey iş için de geçerli. İnsanlar sana yardım etmeye çalışırlar. Ama her zaman verdikleri tavsiyeler doğru ya da size uygun olmayabilir. Seçeneklerinizi iyi düşünün. Neyi gerçekten istediğinize ve neyi yapabileceğinize karar verin.

2. Arkadaşınız Çok Memnun Diye Bir İşi Seçmeyin
Kendi alanınızla ilgili şeyleri okuyun, araştırın, Network kurun. Sizin okulunuzdan mezun olan kişilerle, arkadaşlarınızla, ailenizle konuşun. Kendinize neyin daha uygun olduğunu bu veriler doğrultusunda seçin.

3. Bildiğiniz Konulara Takılı Kalmayın
Yapmak ya da çalışmak istediğiniz konu ile ilgili perspektifinizi genişletin. İş tanımlarını okuyun, araştırın.

4. Parayı, Karar Unsuru Yapmayın
Para kazanmak hayatta önemli bir unsur. Kariyerini değiştirmek isteyenler için de bu çok önemli bir unsur tabiî ki fakat asla yeterli değil. Para kadar, kişisel tatminizi de ön plana koyun.

5. Tavsiyeleri Dinlemeden Hareket Etmeyin
Evet karar sizin olabilir ama etrafınızdaki deneyimli insanlarla da konuşarak bir şey kaybetmezsiniz. Arkadaşlarınız, öğretmenleriniz, büyükleriniz size yardım etmek için hazır.
Bu insanlarla konuşmak perspektifinizi genişletebilir.

6. Farklı Alanlarda Denemeler Yapmadan Okula Geri Dönmeyin
Staj yapmak için hiçbir zaman yaşlı değilsiniz, denemek istediğiniz sektörde gönüllü olarak çalışabilirsiniz. Deneyim edinmek için birçok yol var. Sadece emek harcamanız gerekiyor.

7. Şirketleri Araştırırken Dikkatli Olun
Kendinize uygun bir iş bulmak istiyorsanız, iyi bir araştırma yapın. O sektörde çalışan insanlara danışın, önerilerini alın. Kariyer değişimine açık olan şirketleri araştırın.

8. Kariyer Danışmanlarına Danışın
Kariyer danışmanları, size yol gösterir, sizin için araştırma yaparlar. Ama siz de kendi başınıza araştırma yapmalısınız. Kimse size hayallerinizi gerçekleştirme sözü veremez ve tehlikeleri önünüzden kaldıramaz.

9. Değişimin Bir Gecede Olmasını Beklemeyin
İşinizi değiştirmeniz en az altı ayınızı alır hatta bu süre 1 seneye kadar uzayabilir. Bu yüzden acele etmeyin ve önünüze çıkacak fırsatları takip edin!

Kaynak: Monster.com
 
Üst